TIP: Je cyklistická přilba opravdu nutná? Co vědět o používání helmy?

Říkáte si, že mít na hlavě přilbu (helmu) při jízdě na kole je otravná záležitost, že přeci nic takového nepotřebujete? Chyba lávky, cyklistická přilba je velmi užitečný nástroj. Byť je nutné zdůraznit, že povinná je pouze do osmnácti let věku. Neznámo proč, jakmile se stanete dospělým, ji můžete vypustit. Nedělal bych to.

Především, vyberte si kvalitní přilbu, která se vám nejenom bude líbit, ale také bude dobře sedět. Měla by i dobře větrat, což pochopíte nejvíce až někdy v parném létě.

Zásadní účel helmy? Ochránit vaši hlavu při pádu. Prasknout má totiž helma, nikoliv vaše hlava. Což je také jeden z důvodů, proč potřebujete, aby helma dobře seděla – nepadala, nesjížděla, nezasahovala příliš do čela ani moc dozadu. Helma prostě musí pohltit náraz – zabránit pohmoždění mozku. Což je jedna ze zásadních věcí, proč byste měli na helmu velmi vážně myslet.

Každá helma má upínací mechanismus – tím si upravíte „obvod“ toho, co obepíná hlavu – a upínací řemínky, které sepnuté pod bradou, drží helmu na hlavě. Dobře si vše upravte, nemělo by vás to vyloženě škrtit, ale nemůže to být volné. Nosíte-li brýle, ať už dioptrické či na ochranu oči (což určitě děláte), tak zkoušejte a nastavujte help s brýlemi.

Hodí se protisluneční štítek, ale pokud budete používat brýle, tak rozhodně nutný není.  Nezapomeňte, že je rozdíl mezi helmami pánskými, dámskými a dětskými.

Helmu pořizujte podle toho, na jakém kole jezdíte – v obchodě vám určitě poradí. A časem možná tip o druzích helem dorazí i sem na @kolotipy

Chcete-li to zopakovat ještě jednou, tak odpověď na otázku z titulku je – ano, při jízdě na kole rozhodně používejte helmu.

TIP: Povinná výbava na kole aneb co byste měli na kole vozit s sebou vám možná ukáže docela dlouhý seznam, ale ono to dává smysl.

 

 

Další aktuální články