Přeskočit na obsah

Lime chystá propouštění a hrozí konec

Sdílené koloběžky Lime zvažují propustit 50 až 70 lidí v centrále v USA a ve hře je možná i kompletní konec. Bloomberg v Scooter Giant Lime Preparing Layoffs as Rider Numbers Collapse zmiňuje zásadně se tenčící zásoby hotovosti, které mají šanci vydržet zhruba jenom na 12 týdnů.  

Ze snižující se intenzity komunikace Lime v posledních měsících a lednového propouštění se dalo tušit, že něco není zcela v pořádku. Příchod koronaviru přinesl přerušení provozu v řadě měst i zemí po celém světě (včetně Prahy, viz Lime přerušilo služby v Praze a desítkách dalších míst) a tím i další snížení příjmů.

Ty by ale tak jako tak utrpěly, řada měst i zemí různou formou karantény výrazně omezila pohyb obyvatel. Udržovat koloběžky v ulicích v těchto městech se navíc stalo výrazně nákladnější s ohledem na potřebu dezinfekce. 

Bloomberg uvádí, že 14. března Lime globálně zaznamenalo celosvětově 147 tisíc jízd na koloběžkách. Po nástupu omezení v Evropě to o tři dny později bylo už pouze 52 tisíc. Doposud největší Paříž měla poklesnout až o 98 procent na pouhých 300 jízd za den. V příjmech to má znamenat až 69 % pokles.

Lime (Neutron Holding, dříve také LimeBike) je americká společnost provozující sdílená kola (klasická i elektrická), elektrické koloběžky i auta.  V roce 2018 se stala dodavatelem Uberu pro jejich službu Uber Bikes. Ještě v roce 2019 byla považována za jeden z nejhodnotnějších startupů (s ohodnocením až 2 miliardy dolarů v lednu 2019) a byla řazena mezi startupové jednorožce.