Páteční koktejl (23. dubna) : Zemřel John Forester a koronavirus prospívá kolům Jen ne v Česku

Co auta bez řidiče, teď už je tu i kolo bez cyklisty. Autonomní, schopné detekovat překážky, udržet balanc. A taky jet poslušně za vámi. Mrkněte na Twitteru na video.

Nizozemské cyklo-odbory žádají města o vypnutí semaforů na křižovatkách. Tvoří se na nich totiž dlouhé fronty a v koronavirové době vznikají nedostatečné rozestupy.  Via Onnodig hutjemutje wachten voor rood licht: ‘Verkeerslichten moeten uit’

Zajímavé vlákno na Twitteru o #ProgressiveCityRace.  Další města začínají vyhrazovat nové místo pro cyklisty – Milan 35 kilometrů, Paříž s velkou regionální sítí za 300 milionů Euro a nechybí ani Nizozemí. 

Zemřel John Forester (90). Proslavil se protestováním proti cyklostezkám všeho druhu, zejména tomu jak to dělají v Nizozemí. Podle jeho názoru se mají cyklisté brát a chovat jako řidiči klasických vozidel. Celý život bojoval za zásadně větší práva pro cyklisty. RIP

Lidé v rouškách potřebují v ulicích více místa píše AutoMat. A věnuje se i cyklistům. 

Lime, které prakticky muselo přestat fungovat v řadě měst, se na Twitteru chlubí 11 tisíc tunami ušetřených karbonových emisí „od počátku co začali jezdit“. Kolik tun by se ušetřilo, kdyby lidé chodili pěšky? A jak by to číslo vypadalo po započtení dopadu kol, koloběžek, elektro-koloběžek, údržby, rozvozů a svozů? 

Kdo? Kdo sakra zatajil Jardovi Jágrovi existenci toho elektrokola?“ od Kateřiny Haškové je dost jasná součást celé reklamní kampaně ve které jede Jarda Jágr, Leoš Mareš a desítky nic netušících lidí na Twitteru.  Otázka je, zda to zabralo, když se tomu věnuje Stars24.cz v Jaromír Jágr se baví na svůj účet: Už je blízko dopadení pachatele!

K elektrokolům se ale hlásí nejenom Jarda. Závodit virtuálně na ergometru? Jedině na elektrokole, směje se Sagan a tady je to ale otázka toho, jak se profi cyklisté v době koronavirové dokáží zabavit. Virtuálně.

Čtení odjinud 

Tento týden na Kolotipy.cz

PS: Pokud se divíte proč ve čtvrtek vyšel páteční koktejl tak za to může koronavirové zmatení. Vracet se to už nebude. Pátek je až zítra. 

Páteční koktejl bychom rádi vydali každý pátek. Obsahuje krátké zprávičky a informace, které se nestaly plnými články a nenajdete je tedy v zdejších novinkách ani v sekci věnované mikromobilitě. Bude si ho brzy možné objednat do vaší poštovní schránky, prozatím jede ve zkušebním článkovém provozu. Pokud máte sami něco zajímavého a chcete aby se to v Pátečním koktejlu objevilo, dejte vědět redakci na redakce@kolotipy.cz (zveřejnění není zaručeno).

 

Další aktuální články