Přeskočit na obsah

Nové elektrické koloběžky Bolt. Brzy budou v Česku (FOTO)

Bolt dnes představil nové modely elektrických koloběžek, které jsou už nasazeny na Slovensku či v Polsku. V roce 2020 je chystané spuštění v dalších 45 městech, včetně několika v Česku.

Aplikace Bolt (dříve Taxidy) je evropský přepravní plaftorma. Byla založeno v roce 2013 Markusem Villigem v Estonsku. Celosvětově má Bolt přes 30 milionů uživatelů ve více než 35 zemích (netýká se koloběžek, ale celé platformy).  V roce 2018 Bolt propojil sdílené koloběžky s přepravou pomocí automobilů v jedné aplikaci. 

Technické detaily nových koloběžek Bolt

  • Koloběžka váží 17 kg. Tato váha z něj dělá nejlehčí model sdílené koloběžky. Její nízké váhy je dosaženo díky tomu, že je z 90 % vyrobena z hliníku a dalších recyklovatelných materiálů. Výhodou tohoto materiálu je dále skutečnost, že lze snadno recyklovat. 
  • Koloběžky mají nafukovací pneumatiky, díky kterým je zajištěna lepší přilnavost a také pohodlnější a bezpečnější jízda.
  • Na jedno nabití baterie ujede koloběžka více než 40 km.
  • Koloběžka dosahuje maximální rychlosti 25 km/h. Po dohodě s místními úřady může být její rychlost omezena.
  • V aplikaci lze spustit začátečnický mód, který maximální rychlost jízdy omezí na 15 km/h.
  • Na koloběžce je umístěno jak přední, tak zadní světlo. Na přední straně a na bocích se dále nacházejí odrazky, které přispívají k vyšší bezpečnosti i při pohybu ve večerních a nočních hodinách.
  • K ochraně životního prostředí přispívá také fakt, že je koloběžka postavena modulárně a lze ji velmi snadno opravovat. Její životnost je odhadována na 36 měsíců. V porovnání s konkurenčními modely bylo na její výrobu použito významně menší množství plastu. Nízká váha koloběžky také znamená její menší uhlíkovou stopu.

Zdroj: Bolt představuje nový model elektrické koloběžky. Během tohoto roku se objeví také ve vybraných českých městech (tisková zpráva)