Přeskočit na obsah

Elektrokola by mohla pomoci lidem v návratu do práce

Elektrokola jsou nejenom příznivá pro životní prostředí, ale také mohou být zásadní pomůckou, která umožní lidem vrátit se do práce v době koronavirové. Potvrzuje to i nová studie Centre for Research into Energy Demand Solutions z Oxfordu.

Podle této studie elektrokola přispívají k snížení dopravních zácp, zlepšují mobilitu a snižují emise CO2. Největší pozitivní dopad mají navíc tam kde je nedostatečná veřejná doprava, zejména díky zvetšení dojezdové vzdálenosti a snazšímu využití jako dopravní prostředek.

Studie zmiňuje Dánsko kde elektrokola významně přispívají k propojení měst a okolních obcí. V ekonomicky slabších oblastech mohou být zásadně levnější alternativou pro cenově nedostupné automobily. V koronavirové době je navíc běžné, že hromadná doprava je omezená a roli zde určitě hraje i strach z dlouhého pobytu v hromadné dopravě kde je vyšší riziko nakažení.

Není to ale až tak jednoduché. Zásadní zvýšení užívání elektrokol vyžaduje úpravy infrastruktury, vytvoření dostatku cyklistických pruhů a tras. Hrozí i riziko krádeží. Na druhou stranu je pohyb na kole prospěšný jak fyzicky tak psychicky.

Další poznatky ze studie najdete v Electric bikes ‚could help people return to work‘