Páteční koktejl (29. května): Návrat do normálu. V dopravě, nezájmu, všem.

Pražané při pandemii koronaviru jezdí spíše vlastními auty než MHD. Dá se tomu divit při rizikovosti MHD? Co ale něco udělat pro využití kol jako alternativy? Dá se něco čeká do Magistrátu a městských částí? 

Auta zmizí z Václaváku i z nábřeží. Do dvou let, slibuje primátor je hodně odvážné tvrzení. Uzavřít nábřeží bez náhradní cesty pro auta je nemožné. A do dvou let k žádnému vybudování nových dojít nemůže. 

Husquarna má nové modely elektrokol (Neue Husqvarna E-Bicycles GmbH – Pierer Mobility AG setzt auf E-Mobilität). Vše na www.husqvarna-bicycles.com

Další místo kde nechtějí elektrokola ačkoliv mezi kolem a elektrokolem reálně  žádný zásadní rozdíl není. Rychlebské stezky jsou ráj pro bikery. Elektrokola nechceme, ničí trasy, říká spolek

Kde se vlastně zrodil mýtus, že elektrokol je pro staré? Objevuje se znovu a znovu a je vidět i v Popularita elektrokol rychle roste. Pořizují si je i mladší generace

Koupit nebo předplatit? Systémy předplatného (měsíčního placení) za kola i koloběžky (elektro zejména) nejsou nijak ojedinělý nápad. Ve Francii se do toho pouští Decathlon.  Věnuje se tomu Forbes v Předplatit si kolo? Na trh s mikromobilitou vstupuje francouzský gigant Decathlon

Trojská lávka. Zřítila se v prosinci 2017 a v lednu 2019 primátor Hřib oznámil, že nová bude hotová v únoru 2020. Foto z dubna 2020. Až v červnu ale začnou osazovat mostní konstrukci. Snad to stihnou alespoň do roku 2021.

Jump opouští Brusel. V San Francisku jim vypršelo povolení (zůstává tam v provozu pouze Lyft). 

Pokud jste snad doufali v pozitivní dopady koronaviru na snížení automobilového provozu a posílení mikromobility a veřejné dopravy, tak to spíš vypadá, že nikoliv (Financial Times). Prodej automobilů by naopak měl posílat, hrají důležitou roli jako „bezpečný soukromý prostor“. 

Francouzská vláda navýšila rozpočet na opravy kol na trojnásobek. Nyní tedy jde o 60 milionů EUR.  Peníze jsou přímo k lidem ve formě poukazů. Do konce roku chtějí mít miliony opravených kol. 

Tisíce elektrokol od Uberu míří do recyklace. Uber totiž předává aktivity svého Jumpu do rukou Lime. Použít jinak než recyklací a zničením nejdou, nebylo by to prý bezpečné. 

Justin Bieber a elektrokolo. Budiž, reklama asi dobrá, jen ty bosé nohy, to opravdu není dobrý nápad. 

Čtení odjinud

H.O.M.E. Trails – západ | Nejlepší domácí traily (Bike & Ride)

Tento týden na Kolotipy.cz

Páteční koktejl vychází každý pátek. Obsahuje krátké zprávičky a informace, které se nestaly plnými články a nenajdete je tedy v zdejších novinkách ani v sekci věnované mikromobilitě. Bude si ho brzy možné objednat do vaší poštovní schránky, prozatím jede ve zkušebním článkovém provozu. Pokud máte sami něco zajímavého a chcete aby se to v Pátečním koktejlu objevilo, dejte vědět redakci na redakce@kolotipy.cz (zveřejnění není zaručeno).

 

Další aktuální články