Přeskočit na obsah

Páteční koktejl (21. srpna): Někde kola a elektrokola vítají. V Česku proti ním stát rozjel kampaň

Týden přinesl hlavně nebývale silnou kampaň proti elektrokolům z dílny BESIP a CDV. Nepodložené výmysly ochotně převzala prakticky všechna média, aniž by se na cokoliv zeptala.  Ale nakonec to tak nějak odpovídá přístupu státu i řady měst. Pro kola a pěší dělat minimum, pro auta dělat maximum. 

Česko & Slovensko

iDnes je zpět u nepodloženého strašení. Tentokrát ho postavili na výmyslech Centra Dopravního Výzkumu. Mýty a výmysly v Neukáznění jezdci ohrožují sebe i přírodu. Elektrokola se vymkla kontrole

Rock Machine má pro rok 2021 připravenou řadu novinek. Mrkněte do Rock Machine 2021 | Vytrvale kráčí vpřed 

Pivní stezku zahrnující návštěvu čtrnácti pivovarů či minipivovarů nabízí nově turistická oblast Beskydy. Stezka má 686 kilometrů. Ctěte v Beskydy lze poznávat i přes pivo

TN.CZ je další médium, které bez ověření a přemýšlení přebralo vymyšlená čísla z BESIPu a CDV.  Nic nového, je opakování nesmyslů a vyvolávání nenávisti ve Většina elektokol má nelegální tuning. Nesmí na silnice ani cyklostezky!

Brno je prostě nejlepší. Tamní úředníci vymysleli novou značku pro označení stání pro koloběžky.  Prozatím mají první, ale do konce roku by stání mělo být 170. Pro 350 koloběžek od Lime a Yoyoway.

Svět_________

Celosvětově vzrostla poptávka po kolech a výrobci nestíhají dodávat či vyrábět. Platí to i pro největšího z výrobců, GIANT. Via Sorry, the World’s Biggest Bike Maker Can’t Help You Buy a Bike Right Now 

Přehled různých druhů a způsobů řazení pro kola (a elektrokola). Od klasické přehazovačky až po sofistikovanější systémy najdete v Understanding Gearing on Ebikes

Takto ne! Jeden praktický příspěvek k 1.5 m prostoru při předjíždění. 

Jedno užitečné čtení o elektrokolech a Evropě najdete v How Europe Engineered Its E-Bike Boom

Pořídit si elektrokolo nebo elektrickou koloběžku? Srovnání v Electric Bikes vs Electric Scooters in 2020: Which is Best?

Nový Scooter App Report za červenec 2020 je venku. 

Kola se v Bogotě podílejí na dopravě sedmi procenty. Cílem je aby to byla polovina. 

Indego doplňuje do sdílených kol GPS poté co se 330 kol prostě ztratilo. 

The General Bikeshare Feed Specification (GBFS) je standard pro sdílení dat mezi mobilními aplikacemi konkrétních systémů na sdílení kol/koloběžek. 

Čtení odjinud_________

Tento týden na Kolotipy.cz_________

Páteční koktejl vychází každý pátek. Obsahuje krátké zprávičky a informace, které se nestaly plnými články a nenajdete je tedy v zdejších novinkách ani v sekci věnované mikromobilitě. Bude si ho brzy možné objednat do vaší poštovní schránky, prozatím jede ve zkušebním článkovém provozu. Pokud máte sami něco zajímavého a chcete aby se to v Pátečním koktejlu objevilo, dejte vědět redakci na redakce@kolotipy.cz (zveřejnění není zaručeno).