Přeskočit na obsah

V Kalifornii se možná schyluje ke konci sdílených kol i koloběžek

Kalifornie se chystá schválit nový zákon (Assembly Bill 1286), který by mohl vést ke konci (nejen) sdílených kol i koloběžek. Navíc by se mohl rozšířit i do dalších států USA a způsobit rozsáhlé problémy.

AB1286 znemožní provozovatelům sdílených elektrokol, elektro koloběžek, e-skútrů i dalších podobných forem mikromobility požadovat aby uživatelé podepsali vzdání se zodpovědnosti v rámci podmínek užívání služeb.

Provozovatelé mikromobilitních služeb by se pak automaticky stali zodpovědnými za řadu nehod uživatelů, včetně těch způsobených stavem vozovky i nevhodným užíváním samotnými uživateli. 

Doposud je součástí podmínek užívání služeb to, že uživatelé odsouhlasí, že používají zařízení na vlastní nebezpečí a provozovatele tak zbaví případné zodpovědnosti. Provozovatelé ale stále mohou nést následky případných vad jejich zařízení. 

Pokud nový zákon projde, bude to pro provozovatele mikromobilitních služeb v Kalifornii znamenat, že je pojišťovny nepojistí ale zákon zároveň vyžaduje, aby měly pojištění. Ve výsledku tedy jediné řešení bude ukončit činnost. 

Kalifornie je v USA státem s největší nabídkou různých způsobů mikromobility. 

Podobnosti v The Law That Could Kill Bike and Scooter Share in California — and Set a Dangerous Precedent For Your State