Přeskočit na obsah

TIP na výlet: Mezi sklípky a vinohrady Dolního Rakouska

Tak podobná a přece jiná je vinařská kultura Dolního Rakouska, která slučuje starobylé tradice s moderním přístupem. Krásnou krajinu protínají cyklostezky vhodné pro rodiny s dětmi i sportovně založené.

V Dolním Rakousku se víno pěstuje již dobrých 4 000 let, a vznikla zde vinařská kultura v lecčem podobná té jihomoravské, v jiných ohledech ale světově unikátní. Dolnorakouští vinaři přitom tradice nejen udržují, ale také rozvíjejí do inovativních formátů pro milovníky vína i jejich děti. Uličkami sklípků se tak lze toulat nejen s koštovačkou v ruce, ale také podél nápaditých naučných stezek. Například po stopách hollabrunnské Kellerkatze neboli sklepní kočky, což je lidový název pro plíseň sklepní, přičemž s vinnou kulturou spojený program pro děti nabízí celá řada obcí a institucí.

Mezi malebnými vesničkami se přímo nabízí přesouvat na kole, mírně zvlněnou krajinu vinohradů protínají turistické trasy a cyklostezky o celkové délce 1 600 kilometrů.  Například 130 kilometrů dlouhá stezka Weinstraße Weinviertel West vede idylickými městečky jako je renesanční Retz, ve kterém se lze ztratit v 20 kilometrů dlouhém labyrintu chodeb středověkého sklípku Erlebniskeller anebo si připít vínem, které po dobu vinobraní prýští z obecní fontány. Na své si přijdou i milovníci přírody, třeba v malebném údolí Pulkautal zarostlém zdivočelou révou.

Podobné zážitky nabízí také Weinstraße Weinviertel Veltlinerland, která začíná v historickém městečku Poysdorf a vede přes Laa s jeho i na Moravě proslulými lázněmi nebo přes malebnou zříceninu Falkenstein. 120 kilometrů dlouhá Weinstraße Südliches Weinviertel se zase vine kolem Dunaje od Stockerau v srdci Dolního Rakouska po lužní lesy na Moravském poli, tedy v soutoku Moravy a Dunaje. Mezi náročnější trasy patří Kellergassen Tour, a to pro kopcovitý terén i bezpočet sklípků, které prostě nelze všechny minout. 

TIP: V Rakousku je dovoleno sednout na kolo i s až 0,8 promile alkoholu v krvi, skleničku po cestě si tedy odpírat nemusíte. 

Vedle zážitků v sedle láká Dolní Rakousko pochopitelně i na špičková vína, zejména rakouské domácí odrůdy Veltlínské zelené či mezinárodně známý Ryzlink rýnský, ale také ušlechtilá červená vína a samozřejmě Sturm čili burčák. Dokvašený a stočený, tedy jako velmi mladé víno se bude podávat pod názvem Heuriger neboli Letošní, a to tradičním způsobem přímo u vinaře s různými druhy místních uzenin a sýrů. Vedle tradičních koštů se pořádají pikniky mezi vinohrady, běžně se konají dny otevřených sklípků i koncerty a divadelní vystoupení. 

TIP: Kdo by po vydatném koštování už na kolo sedat neměl, pro toho je v některých obcích po dobu konání vinařských akcí k dispozici bezplatná hromadná doprava. Anebo může využít exotičtější dopravní prostředky jako je historický Reblaus Express, vinný sklípek na kolejích.

Další náměty na cyklovýlet Dolním Rakouskem najdete zde, a kompletní nabídku v interaktivní mapě.

FOTO: bildarchiv.niederoesterreich.at