Páteční koktejl (2. října): Každý pátek e-mailem. Konečně jsme to rozeběhli

Elektro cargo kola, nová elektrokola, BESIP rozšířil anti-kampaň, moto koloběžky z roku 1916, nové tržiště Ridepanda, Uber zpět v Londýně, Bird opustil Paříž. Na viděnou zase v pátek.

Chcete odebírat Páteční koktejl e-mailem? Zkoušíme Substack a na předchozí vydání v Substacku se můžete podívat zde. Přihlásit k odběru můžete na kolotipycz.substack.com 

Česko & Slovensko

Jak sladit keto dietu a aktivní kolo si přečtěte v Does Keto Work for Cyclists Who Ride All the Time?

ZDopravy.cz si všímá kurýrů na kolech a pochopitelně i elektro cargo kol.

Cyklosliby a program v oblasti mikromobility do krajských voleb 2020 v Plzeňském kraji od Plzeň na kole je hodně užitečný počin.

Scott uvádí nový Ransom eRide. 

Průzkum cyklozaměstnavatelů v Česku od Nadace Partnerství a spolku AutoMat. Odpovědi zaměstnanců z 429 unikátních pracovišť. 

V Česku přibývají smrtelné úrazy na elektrokoloběžkách se (bohužel) odvolává na BESIP u kterého víme, že jim nelze nic věřit a že mají dlouhodobou kampaň proti elektrokolům a mikromobilitě vůbec. 

Rozhovor s urbanistou Tomášem Cachem o tom, že Na kole se jezdí i tam, kde dřív byla jenom auta. Rozhodně si přečtěte. 

Svět_________

Pohled do historie motorizovaných koloběžek, předchůdců těch dnešních elektrických najdete v The Motorized Scooter Boom That Hit a Century Before Dockless Scooters.  Je tam řeč i o Autopedu – motorizované koloběžce z roku 1916 

Ridepanda je první online tržiště pro elektrokola, elektro-koloběžky a elektrické skútry.  Čtení o Ridepandě viz Micromobility vets launch Ridepanda e-ride marketplace

Portugalsko, Itálie a Německou v Evropě vedou ve výrobě kol. Česko se nachází těsně za Rumunskem a je na tom lépe než Rakousko.  

V Česku vyvolávají cargo elektrokola mohutné emoce odpůrců a zabržděnců, ve světě je to něco co běžně a dobře funguje.  Čtěte v These electric cargo bikes are already replacing trucks in cities

Zdravotní první pomoc na kole? Proč ne, v Paříží se může k potřebnému dostat dřív než klasická sanita, která se bude probojovávat zácpou. 

Rozvoj mikromobility v Římě má klasické stinné stránky. Ulice zaplňují odložené elektrické koloběžky. 

Uber se smí vrátit do Londýna. Odvolání proti zákazu z listopadu 2019 mu nově přineslo 18 měsíční licenci.  Asociace licencovaných taxikářů to označuje za „pohromu pro Londýn“. 

Bird koloběžky 27. září opustily Paříž. Po dvou letech. 

Ženeva dává 10% příspěvek na nákup cargo kola ve snaze podpořit „soft mobility“. 

Amsterodam v roce 1922. Kola kam se podíváte. 

Designer Mikiya Kobayashi a jeho trochu zvláštní elektrické přepravovátko. 

Reevo bikes avízuje nové futuristické elektrokolo.

Čtení odjinud_________

Tento týden na Kolotipy.cz_________

Páteční koktejl vychází každý pátek. Obsahuje krátké zprávičky a informace, které se nestaly plnými články a nenajdete je tedy v zdejších novinkách ani v sekci věnované mikromobilitě.

Přihlášení k odběru na kolotipycz.substack.com 

Pokud máte sami něco zajímavého a chcete aby se to v Pátečním koktejlu objevilo, dejte vědět redakci na redakce@kolotipy.cz (zveřejnění není zaručeno).

 

Další aktuální články