Páteční koktejl (30. října): Moc toho přímo nevyšlo. Ale koktejlovky to vynahrazují.

BikePacking.cz by si rozhodně zasloužil na Twitteru dvě tisícovky sledujících.  Nejenom proto, že potom smaže Facebook. 

Chcete odebírat Páteční koktejl e-mailem? přihlásit k odběru se můžete na kolotipycz.substack.com 

Česko & Slovensko

AutoMat poslali pražskému primátorovi a radnímu pro dopravu otevřený dopis volající po změně přístupu Prahy k dopravním volbám obyvatel. Správně oni. 

Cyklisté letos od března do konce září zavinili 2267 nehod, meziročně o šest procent více.  Podle odborníků by se značné části nehod dalo předejít zlepšením cyklistické infrastruktury. To je to podstatné, co si odneste. Protože pokud o desítky procent vzrostlo využívání kol, tak logicky muselo dojít i k růstu nehod. 

Protože v tom poněkud tápete (kdo by netápal, že…) tak aktuální záplava omezení nezrušila možnost jít ven či na kolo.  Ve výjimkách je stále následující:

Dobré vědět. Nová Trojská lávka je už otevřená. Nyní bez nutnosti sesedat z kola.  Má to ale jeden háček. Dřevěná vozovka prý pekelně klouže

Jezdit kdekoliv kde vám někdo může otevřít dveře do cesty je velmi nebezpečné. 

Na Malostranské  rozšířili tramvajový ostrůvek aby zbyl jeden pruh pro auta a kola. Kde se větší auta tedy zcela určitě nevejdou. Prostě Praha. Má to být ale jenom dočasné, než se to tam bude komplet předělávat. 

Vystřídají v centru Prahy část dodávek nákladní elektrokola se ptají v českém Forbesu. 

Na kole za adrenalinem, výhledy nebo poznáním Zlínského kraje si projděte pokud chcete inspiraci před cestou do této části Česka

Otevřena je nová cyklostezka Sedlčany -> Prčice.  13.5 kilometru, 87 milionů korun. 

Beskydská magistrála: Na kolo, na běžky i pěšky hovoří o pěším cestování, ale zmiňuje Bike Trails Bílá. Ale i další možnosti pro cyklisty.

A Jesenická magistrála. Kde můžete třeba zkusit dát Praděd.  Pěšky, ale můžete i na kole. Po asfaltce. Jinak toho Jeseníky nabízejí mnohem více. 

Mají to ty koloběžky těžké. Lidé je topí ve Vltavě, strkají na střechy zastávek a vůbec jinak kreativně likvidují.  A to je prosím pěkně řeč o Brně! 

O historii gravelových kol si můžete přečíst na Roadcycling.cz.  Vysvětlí vám i to, že jde o „silničky určené do terénu“. 

Svět_________

Třicítka je nová padesátka. Tedy v Nizozemí, kde zavádějí omezení na 30 km/h ve všech ulicích v obytné zástavbě. 

Budete-li někdy přemýšlet nad dopravou v USA, tak je dobré si pustit následující video.  V Evropě máme poněkud jiný systém. 

Bez brzd, s pevným převodem. Skoro 330 kilometrů ve Švýcarských alpách. Nádhera

Jak jsou na tom baterie pro elektrokola z hlediska dopadu na životní prostředí? Čtěte v How Sustainable are the Batteries in E-bikes and Other MTB Gadgets? We Asked a Battery Expert.

Dokáže tohle vaše kolo? 

RadMission je elektrokolo za 1 099 USD (okolo 25 tisíc Kč).  Cena napovídá, že jde prostě o základní kolo. Čtěte recenzi

Novinkou je i Harley-Davidon Serial 1

Čtení odjinud_________

Tento týden na Kolotipy.cz_________

Další aktuální články