Páteční koktejl (6. listopadu): Pozor na náklaďáky, nové cyklostezky a Rad Power Bikes jedou.

Dávat dohromady páteční koktejl se nakonec ukázalo jako docela zábavná aktivita. Dá se při tom objevit spoustu věcí a při skládání celý týden je možné vybírat „to lepší“.  Ocením zpětnou vazbu. Například zda to nerozdělit na nějakých víc části (zatím je to vlastně jen Česko/Slovensko vs. Svět), ale ze zkušenosti s jinými e-mailingy to asi není nutné. 

Skoro vše co v pátečním koktejlu najdete se objeví na sociálních sítích (Twitteru @kolotipy a Facebooku @kolotipy) pokud byste snad chtěli mít všechno dřív.  Tak se nebojte zasledovat. A  pomůže když o pátečním koktejlu dáte vědět i dalším lidem. 

Chcete odebírat Páteční koktejl e-mailem? přihlásit k odběru se můžete na kolotipycz.substack.com 

Česko & Slovensko

Výborné video ukazuje co nevidí řidič nákladního automobilu. Velmi pečlivě nastudujte,  s nákladními automobily se opravdu nechcete poměřovat.  Najdete v The View from the Cab of a Turning Truck

Cykloopatření v Praze v době pandemie se pokouší mapovat Čistou stopou Prahou. Je to bídné a jde i o „opatření“ co nemají s pandemií nic společného.  Užitečný přehled, díky za něj. 

Dívčí hrady v Praze jsou prima místo pokud chcete někam vyrazit na kole. V příštím roce se tam budete moci podívat na koně Převalského. Dívčí hrady (a Děvín) jsou v tomto tipu na výlet

V Praze se chystá obdoba The High Line z New Yorku. Vznikne na trati z Vršovic přes Strašnice. Vršovická promenáda, to zní velmi lákavě.  Více i v Jako v New Yorku. Na opuštěné strašnické trati vznikne park a korzo s prvky železnice a nezbývá než doufat, že z toho bude víc než jenom „park“. Tohle by se mělo stát součástí cyklistické dopravní infrastruktury.  Což se třeba o využití bývalé žižkovské jednokolejné trati říct nedá. 

Doporučení pro cestování po městě v době koronavirové. 

WheelMap.org je celosvětová mapa míst přístupných pro vozíčkáře. Lokalizováno do češtiny a můžete i pomoci s aktualizacemi. 

V pražském Vyšehradském tunelu zmizelo „Cyklisto veď kolo“! Co si počnou ochránci zákona co tam číhali? Přemístí se někam kde je to opravdu potřeba? Osobně bych ale stejně dal spíš tu silnici. 

Qayron Spyro CrMo na BikePacking.cz je recenze tradičně plná kouzelných fotek. Nenechte si ujít. 

Cesta jak urychlit zablokování sdílené koloběžky když dorazí kam nemá je přes mapy přímo v koloběžce. Bez doposud nutné cesty „na server a zpět“. 

Jeden svět na školách přináší Na kole za svobodou. 👍

Černá v Pošumaví prodloužila v těchto dnech unikátní cyklostezku, která vede z obce Hůrka do Černé v Pošumaví přímo vedle hráze a odděluje od sebe takzvané velké a malé Lipno. O pár stovek metrů. Sic.

Jaromír Beránek z pražského zastupitelstva vyzpovídán ve Svět Chytře na téma „chytrá pražská doprava“. Je důvod k optimismu? 

V Plzni chystají stojany na kola před vlakovým nádražím. 

BikeAndRide.cz se věnuje NICOLAI Saturn 14 GPI | Převodovka a řemen! Docela dost koleček na tak jednoduchou věc jako je kolo :) 

Labská stezka hotová, dokončeny dva poslední úseky.  Za poslední deset let investice více než 400 milionů korun.  Detaily na www.labskastezka.cz 

Svět_________

Copenhagenize Index je dobré místo kde hledat inspirativní města. Nově se z devatenácté pozice na sedmou posunulo Oslo. 

Děti by se měly naučit jezdit na kole co nejdříve. Říkají to v Cycling children – cycle training and traffic safety a mají pravdu.

eFlow e-Bike integroval baterii pod sedlo. Zajímavý koncept co na pohled vypadá dost legračně. 

Sdílené e-koloběžky jsou špatně navržené a Teague navrhuje jak to zlepšit. Zajímavý koncept. Jen už to nevypadá moc jako koloběžka :) 

V Nizozemí zkoušejí „rychlý pruh“ na cyklostezkách. Hezký koncept, co ovšem vyžaduje ohleduplnost účastníků provozu. V Česku prakticky nemožné.  

Podmínky pro pilot provozu sdílených elektro koloběžek v New York City by mohlo být inspirací pro pravidla i v dalších městech. 

Bikesharing v holandském provedení přímo na nádraží v Utrechtu. Praktická poznámka v tweetu je … co by to znamenalo, kdyby si každý vzal vlastní kolo do vlaku. 

Lime dosáhlo na 200 milionů jízd

Bosch (vyrábí motory a baterie pro dalších 70 značek) v březnu v USA evidoval 85% růst poptávky.  Globálně trh s elektrokoly v roce 2026 dosáhne 46 miliard dolarů. 

Čtení pro městské architekty najdete ve výzkumu uživatelů e-koloběžek ve Vídní

New York City má novou „live“ mapu své podzemky. Něco o vzniku najdete v The MTA’s New Live Subway Map. Mapu samotnou na ap.mta.info 

Nejprodávanější elektrokola v USA jsou Rad Power Bikes. Loni do USA bylo dovezeno 270 tisíc elektrokol. Letos se očekává 500 až 600 tisíc. 

Recenze Garmin Forerunner 745 se o chytrých hodinkách/sportrackeru vyjadřuje pochvalně.  Mezi nevýhodami je cena, nedotyková obrazovka, místy zmatené rozhraní, absence map a Garmin Pay co umí málo bank.  Cena 12 900 (Alza.cz a Garmin Forerunner 745 Music Black) skutečně není nejpříznivější. 

Poprvé v historii v Evropě prodáno více elektromobilů než dieselů. 

Dublin čtyři ulice v centru města promění na místa bez aut. Well done. Dublin. 

Tier osazuje koloběžky zvukem motoru pro varování chodců před nebezpečím. 

Kouzelný výlet do historie Londýna. 

Cowboy zamířili do Velké Británie, Španělska a Itálie. 

Čtení odjinud_________

Tento týden na Kolotipy.cz_________

Pár drobností na závěr_____________

Páteční koktejl vychází každý pátek. Obsahuje krátké zprávičky a informace, které se nestaly plnými články a nenajdete je tedy v zdejších novinkách ani v sekci věnované mikromobilitě.

Přihlášení k odběru na kolotipycz.substack.com 

Pokud máte sami něco zajímavého a chcete aby se to v Pátečním koktejlu objevilo, dejte vědět redakci na redakce@kolotipy.cz (zveřejnění není zaručeno).

  •  

Další aktuální články