Páteční koktejl (13. listopadu): Tradiční nálož právě včas pro Pátek třináctého

Nová nálož zajímavých informací o mikromobilitě, městské mobilitě, kolech, koloběžkách a všem souvisejícím je tu.  Čtení na víkend. 

Chcete odebírat Páteční koktejl e-mailem? přihlásit k odběru se můžete na kolotipycz.substack.com 

Česko & Slovensko

Rekola hlásí nepřerušený provoz až do března, tedy před celé zimní období.  A dodávají: Nezapomeňte kouknout do aplikace, od 1. prosince vás čeká kosmeticky upravená růžová zóna a flotila kol připravená na zimní provoz

Jezděte na kole? No jasně, to říkáme pořád. Jako cesta k energeticky neutrálnímu Česku to ale přeci jen trochu sci-fi je. 

Další selský rozum. Tam kde je lepší infrastruktura lidé častěji jezdí na kole i v nepříznivém počasí, říká studie

Cyklistika i jízda na kole je v současné době povolena říkají na novém covid.gov.cz. Což je správně. Jsou to dvě rozdílně věci. Sami to občas mícháme a nerozlišujeme správně.  Nakonec to vedlo i k napsání  Je nějaký rozdíl mezi cyklistikou a jízdou na kole?

104 kilometrů nových středočeských cyklostezek? To zní jako hodně dobrý plán. Jak to asi dopadne. A budou mít 682,5 milionu korun? Seznam dvaceti záměrů vypadá dost dobře. 

Nalehko.com je užitečný web a čerstvě natočené video o zásadách chování v přírodě je taky hodně užitečné.  Výborné. 

Holešovice a Karlín spojí HolKA. Lávka od brány Pražské tržnice přes dolní cíp Štvanice (tam jezdí Přívoz) do Karlína. Za dva roky (prý) hotovo. 

S tou Labskou stezkou a dokončením to podle tohoto tweetu není až tak jak se stavitelé chlubili. 

Není to o kolech, ale sledujeme: Pražští zastupitelé odmítli zavedení celodenního zákazu vjezdu osobních aut do vyhrazených pruhů MHD. Podle většiny zastupitelů není důvod opatření zavádět mimo dopravní špičku.

Kam se dá dostat za 15 minut na elektrokole. V Ostravě navíc!

Svět_________

Sedm způsobu jak elektrokola změní váš život. Od Rad Power Bikes. 

BBC se věnuje tomu, jak z klasického kola udělat elektrokola. Další příznak toho, jak se elektrokola stávají mainstreamem. 

V Nizozemí chtějí snížit úmrtí na elektrokolech. Automatickým omezením rychlost v obydlených oblastech. V Dutch government pilots technology to cut e-bike road deaths zmiňují „speed-pedelecs“, tady elektrokola s limitem asistence do 28 mph/45 kmh. 

Je vám sedmdesát a myslíte, že to nemůžete pořádně rozjet na MTB? Nancy Waddell vás vyvede z omylu. Miloši Zemanovi je mimochodem 76. 

Mámy na kole. Tohle vlákno si dejte. Inspirativní. 

Electric Assisted Vehicles mají nový model miniaturního taxi s nulovými emisemi. Jde navíc o vylepšené elektrokolo a může jezdit po silnicích i cyklostezkách.  Detailnějí na EV Taxi

Vyměnitelné baterie jsou klíč pro úspěch mikromobility. Něco na tom samozřejmě bude. Neustále svážet a rozvážet koloběžky nebo řešit jejich umístění do nabíjecích stojanů je značná komplikace. 

Jak zákon upravuje osvětlení kola ve Velké Británii. Mimochodem, víte z hlavy jak je to upravené v Česku? 

Cesta do práce. Ano, tam trávíme nejvíce „přepravního“ času. 

Cargo kola pro rodiny? Proboha, hlavně to neříkejte té kupě omezenců, co před pár týdny cupovala cargo kola na kusy, jako že je to největší nesmysl na světě. 

Trans-Europen Transport Network (TEN-T) o kolech není, ale EuroVelo má na webu daleko zajímavější mapu na které najdete i  Česko

Podvádějící VanMoof ekola budou zpomalena, už nepůjde tvrdit, že jste v USA a navýšit tak rychlostní limit.  K nápravě dojde 17. listopadu s novou aplikací. V USA je limit asistence 32 km/h, v Evropě 25 km/h. V článku je zajímavá zmínka o „Německé policii zastavující jezdce, protože si přepnul kolo na US“. Otázkou je, jak na to (předem) přišli. 

E-koloběžku Glion můžete použit i jako zdroj pro notebook. 

Softbank zainvestovali do berlínského TierMobility, tedy do e-koloběžek. 250 milionů dolarů. 

Reef získal 700 milionů dolarů na podporu měst kde co potřebujete je do 15 minut přesunu.

Oznámení dostupnosti vakcíny přispělo k poklesu akcií spojených s „být doma“ a růstem „nebýt doma“.  Dolů šel například Peloton, GoPro, Garmin. 

Unicorn slibuje, že jeho e-koloběžky přijdou s řešením do odstraní obvyklou poruchovost. Nutno dodat, že jsou místy dost originální

Giant hlásí silný Q3 (14.3% meziroční růst), stejně tak jako Dorel Sports (22%).  

V Londýně používá FedEx elektrická cargo kola. 

Nová studie od ITF ukazuje něco co i selský rozum pochopí. Čím více se jezdí na kolech, tím je to bezpečnější. 

Kolo to není, ale elektrické to je. BMW má novou e-motorku. Patřičně kyberpunkovou. 

V Nizozemí je na stovku tisíc elektrických nákladních kol. V roce 2025 jich bude 400 tisíc

VanMoof mají novou kampaň. Volají po zrušení zastaralých evropských rychlostních limitů u  elektrokol. Pod to se Kolotipy.cz rády podepíší. 

V Nepálu zprovoznili vůbec první cyklopruh. A světe div se, začali jim tam jezdil kola! 

IKEA jde do nákladních elektrokol a nabídne je zákazníkům jako pronájem. Začíná v Německu a Španělsku.  IKEA installs cargo bikes to drive change míchá řadu věcí dohromady, těžko říct jak (a kde) to vlastně je. 

Cyklistická (super)dálnice v Pekingu.

Čtení odjinud_________

Tento týden na Kolotipy.cz_________

Pár drobností na závěr_____________

Páteční koktejl vychází každý pátek. Obsahuje krátké zprávičky a informace, které se nestaly plnými články a nenajdete je tedy v zdejších novinkách ani v sekci věnované mikromobilitě.

Skoro vše co v pátečním koktejlu najdete se objeví na sociálních sítích (Twitteru @kolotipy a Facebooku @kolotipy) pokud byste snad chtěli mít všechno dřív.  Tak se nebojte zasledovat. A  pomůže když o pátečním koktejlu dáte vědět i dalším lidem. 

Přihlášení k odběru na kolotipycz.substack.com 

Pokud máte sami něco zajímavého a chcete aby se to v Pátečním koktejlu objevilo, dejte vědět redakci na redakce@kolotipy.cz (zveřejnění není zaručeno).

  •  

Další aktuální články