Páteční koktejl (20. listopadu): Cargo depo na Florenci otevřeno.

Vybavovat elektrické koloběžky kamerami a sensory aby se zabránilo detekci s chodci? Vyplatí se potom vůbec něco takového provozovat? Najdete na konci Pátečního koktejlu. Ten je jako vždy plný zajímavých věci za celý týden. Víkendové čtení. 

Chcete odebírat Páteční koktejl e-mailem? přihlásit k odběru se můžete na kolotipycz.substack.com 

Česko & Slovensko

Počet lidí na kole na měřených úsecích v Praze stoupl meziročně na dvojnásobek. A pak že se v Praze nedá (a nebude jezdit) na kole. 

Pod toto se rádi podepíšeme. 

Cyklodepo na Florenci je otevřené a první nákladní elektrokola vyjela. 

Černé oblečení je pro cyklisty v zásadě nebezpečné. Zajímavé ale je, že tento obrázek jako nejlepší pro viditelnost uvádí zelenou. Buďte zelení! Podle loga vpravo je původce zde.

Poházené koloběžky v Pardubicích? No, tohle nějak ke „sdíleným“ koloběžkám patří a dokud se lidé nenaučí chovat, tak to jiné nebude. A to jich tam mají jenom 250. Od Boltu. 

Zajímavé srovnání Prahy a Paříže co se jednosměrek s povolenou protisměrnou jízdou kol. A zajímavý starší Soud se zastal cyklistů v Brně. Město jim nesmí zrušit možnost vjíždět v protisměru do vybraných ulic ke kterému si ale musíte přečíst skvělé čtení v Anatomie selhání: cykloobousměrky

Nové cykloobousměrky na Praze 6. Břevnovská, U šesté baterie,  Salabova, Nad Motolskou nemocnicí, Buštěhradská, Na Valech, Hládkov, Juarézova a Pilotů. 

Nová smíšená cyklostezka mezi Sedlcem a Suchdolem (když jedete nahoru tak po pravé straně k nepříjemné Kamýcké ulici). Dalo se tam jezdit už dříve, ale podle fotek došlo k doplnění o nepříliš snadné úseky. Milá novinka. 

V Ostravě mají opravdu originální představy jak vypadá cyklostezka. 

Svět_________

Uber chce prodat ATG, divizi vyvíjející samořídící auta, startupu Aurora. Moc pozitivních výsledků nemají, jak asi tušíte. 

Rozšíření cyklostezky vedoucí do parkoviště na nádraží v Utrechtu. Parkoviště pro kola, samozřejmě. Vedle je původní šířka. 

Shimano vylepšilo výkon Steps E5000 o zhruba 20 procent aktualizací firmware. 

30 km/h maximum ve městě v další zemi. Omezení zavádí Španělsko od příštího roku. 

Harley-Davidson se pustili do elektrokol. Mají na to novou firmu Serial 1 Cycle Co a tady najdete rozhovor s šéfy a zakladateli. 

Financial Times důkladně rozebírají vzestup elektrokol. 

Bird umožnil placení přes PayPal. Umí tohle Rekola? 

V Mexiku zavedli právo na (bezpečnou) mobilitu. Vypadá to na dost užitečný vývoj. 

Co kdybyste si mohli vaše staré auto vyměnit za elektrokolo? Tedy ne zcela vyměnit, ale získat dost zásadní příspěvek na poříze e-kola, kola, e-koloběžky. e-mopedu či e-motorky? 

Zajímavá infografika ukazující srovnání původců smrtí na silnicích. Vedou … automobily. 

Auta dělají naše životy nákladnější. A to je ani nemusíte mít. V Cars Make Your Life More Expensive, Even If You Don’t Have One se věnují tomu kolik nás auta stojí tím, že podle nich navrhujeme města. 

Didi a BYD uvádějí na trh elektromobil určený pro sdílecí služby.  Didi nejdou žádná ořezávátka, v Čině například porazili Uber. 

V Nizozemí nahrazují nabíječky pro elektrokola popelníky. Dost dobrý nápad. 

Lime má nové koloběžky. Čtvrtá generace má vyměnitelné baterie. 

E-koloběžky budou vybaveny počítačovým viděním aby zamezily kolizím s chodci.  Luma a Voi Technology vybavili koloběžky kamerou a senzory. 

Čtení odjinud_________

Tento týden na Kolotipy.cz_________

Pár drobností na závěr_____________

Páteční koktejl vychází každý pátek. Obsahuje krátké zprávičky a informace, které se nestaly plnými články a nenajdete je tedy v zdejších novinkách ani v sekci věnované mikromobilitě.

Skoro vše co v pátečním koktejlu najdete se objeví na sociálních sítích (Twitteru @kolotipy a Facebooku @kolotipy) pokud byste snad chtěli mít všechno dřív.  Tak se nebojte zasledovat. A  pomůže když o pátečním koktejlu dáte vědět i dalším lidem. 

Přihlášení k odběru na kolotipycz.substack.com 

Pokud máte sami něco zajímavého a chcete aby se to v Pátečním koktejlu objevilo, dejte vědět redakci na redakce@kolotipy.cz (zveřejnění není zaručeno).

  •  

Další aktuální články