Páteční koktejl (11. prosince): Káva z okénka, veřejný nepřítel číslo dva

Asi by titulek Pátečního koktejlu měl být hlavně o kolech, mikromobilitě a tak, ale když ono si to nejde odpustit. Po restauracích (ty jsou teď veřejný nepřítel číslo jedna) se objevil druhý nepřítel a to je káva z okénka. Se kterou, považte, lidé courají. A co navíc, mohli by také jezdit na kole. Mimochodem těch veřejných nepřátel bylo víc a určitě se ještě vrátí – Pražáci (čísla říkají přesně opak) a samozřejmě mladí lidí (tam nikdo žádná čísla nemá). Žijeme v pohnuté pandemické době. Vítejte v Pátečním koktejlu. Za chvíli jsou Vánoce. 

Chcete odebírat Páteční koktejl e-mailem? přihlásit k odběru se můžete na kolotipycz.substack.com 

Česko & Slovensko

Na počátku prosince se z nového city depa na Těšnova ztratilo jedno elektrokolo DPD.CZ. Nenechavec si ho odvezl bez baterie. 

Kvůli záplatovaným českým silnicím jsem měl zánět šlach, říká Daniel Polman, ultracyklista, který za 8 dní objel po hranicích Česko a Slovensko. 

Depot.Bike na Florenci v anglicky psaném článku pokud byste potřebovali pro zahraniční kolegy. 

Cykloservis nemá právo okrádat lidi o jejich volný čas, říká zakladatel Kolofixu. Povídání o sítí opraven najdete v českém Forbesu. Kolofix na kolofix.cz 

Prospěšné projekty hledají investory. Rekolům a Opravárně, které chtějí do zahraničí, je pomůže najít Impact Hub

Blíží se Lednová výzva Do práce na kole 2021 Od 18. do 25. ledna 2021, kola, koloběžky, ale i pěšky či poklusem. Jednotlivci z celého Česka. 

Jeden milion schovaných kol v Biketower, tedy ve věžích na kola. 10. prosince byla nově uvedena do provozu věž v Berouně. 

Svět_________

Je řešením úrazů na elektrických sdílených koloběžkách vzdělávání zákazníků? Někteří z provozovatelů si to myslí. Byť možná jde spíše o snahu pozitivně působit na ty, kdo jejich podnikání mohou zakázat.

Řízení a věnování se mobilnímu telefonu se v pandemické době zásadně rozšířilo. Tak na to pamatujte, až budete na silnicích. 

E-koloběžkové startupy v Asii se dostávají i do ziskového stavu. Jako například Beam.  Otázkou zůstává, jak dlouho se jim to podaří udržet a kdo nakonec přežije. 

Může AI zásadně pomoci v zpravodajském pokrytí cyklistických závodů? Zajímavé čtení

Kol by se v EU v roce 2030 mělo prodávat jednou tolik co automobilů. 10 milionů kusů ročně, o 47 % více než v roce 2019.  V roce 2030 by to tedy mělo představovat nějakých 30 milionů kusů

Investoři mají enormně v oblibě koloběžkové startupy v Evropě.  Investice zamířily do Voi i Tieru. A Evropa vede nad USA. 

Tak trochu k tomu můžete započítat i plány Boltu. Ten chce do evropských měst dostat dalších 130 tisíc koloběžek. Do stovky měst. 

V Nizozemí je 7% podíl elektrických aut. U kol je 90% podíl elektrokol

Nakonec i Lime je vlastně s Evropou v kamarádském vztahu. Dvě třetiny jejich obratu není z USA. A nejlepší města jsou ty v Evropě. 

Bird má nové brzdy pro elektrokoloběžky. Budou fungovat vždy a dobře (protože ABS). 

Mercedes-Benz a N+ Team představují elektrokolo na kterém to nepoznáte. To, že je to elektrokolo. 

Jak „zelené“ jsou elektrické koloběžky? Jak je to s finanční stránkou věci? Čtěte na BBC v How green and profitable are e-scooters?

S budováním měst „přátelských“ ke kolům stoupá jejich užívání. A také stoupají krádeže

V Německu kvůli koronaviru vznikají drive-in adventní trhy.  Něco víc absurdního by nebylo? 

Volvo XC40 v kampani zmiňuje detekci cyklistů jako jeden z argumentů. Ulice patří vám, cyklistům. 

Helsinky mají Akční plán pro jízdní kola 2020-2025. Jeden z jasných cílů je každý pátý člověk na kole v roce 2035. 

Sdílené mopedy v novém Global Moped Sharing Marker Report 2020.  Další kousek mikromobility. 

Fasted Cardio? Vyrazit na intenzivní trénink na kole bez jídla? Funguje to či nefunguje? 

Uber prodal divizi snažící se vybudovat létající taxi

MIMO Motor představil první skládací nákladní e-koloběžku. 

Skip končí s koloběžkami, prodal je Hellbizu. A prý spustí něco nového. 

Bolt se v Polsku spojil s BP a nabízí elektrické koloběžky na benzinkách

VanMoof má přes 60 tisíc uživatelů.  Ti najezdili přes 12 milionů kilometrů. 

Čtení odjinud_________

Tento týden na Kolotipy.cz_________

Pár drobností na závěr_____________

Páteční koktejl vychází každý pátek. Obsahuje krátké zprávičky a informace, které se nestaly plnými články a nenajdete je tedy v zdejších novinkách ani v sekci věnované mikromobilitě.

Skoro vše co v pátečním koktejlu najdete se objeví na sociálních sítích (Twitteru @kolotipy a Facebooku @kolotipy) pokud byste snad chtěli mít všechno dřív.  Tak se nebojte zasledovat. A  pomůže když o pátečním koktejlu dáte vědět i dalším lidem. 

Přihlášení k odběru na kolotipycz.substack.com 

Pokud máte sami něco zajímavého a chcete aby se to v Pátečním koktejlu objevilo, dejte vědět redakci na redakce@kolotipy.cz (zveřejnění není zaručeno).

 

Další aktuální články