Páteční koktejl (1. ledna): Deset tipů na další newslettery a tradiční kupa domácích i zahraničních novinek

Dorazili jsme do roku 2021 skrz zvláštní koncept Silvestra co se promění v Nový rok a přejde plynule v nový rok. Doplněno o snahu změnit ze dne na den život, dávat si předsevzetí a vůbec tak nějak dělat, že je na 31. prosinci a 1. lednu něco zvláštního. Což není. Prostě jedem dál. Den po dni, týden po týdnu. 

Je čas na další páteční koktejl, kde vedle obvyklé dávky domácích a zahraničních věcí najdete nově i deset tipů na další newslettery, to kdybyste si chtěli rozšířit záběr a odebírat více věcí e-mailem. Jeden z nich je český, další anglické. Pokud víte ještě o nějakých dalších, dejte vědět na redakce@kolotipy.cz. Později z toho vznikne samostatný článek (tip). 

Chcete odebírat Páteční koktejl e-mailem? přihlásit k odběru se můžete na kolotipycz.substack.com 

▶ Česko & Slovensko

Via Czechia – zatím nejodvážněji vedené dálkové trasy v České republice. Jsou vhodné pro pěší turistiku, cykloturistiku nebo zimní turistiku na lyžích.

Ještě před koncem roku v Praze došlo k prodloužení  cyklostezky podél ulice Červeňanského, nacházející se na sídlišti Velká Ohrada poblíž metra Lužiny

TSK Praha oznámila, že je nově na Instagramu. Klasicky s „Zatím žádné příspěvky“. Dost těžko se to chápe.  1. ledna 2020 už tam ale aspoň měli nějaké tři příspěvky. 

Trocha dost nedávné historie. 

Nejkontroverznější cykloopatření roku 2020 podle Prahou na kole. 

„Každé město se může stát městem bicyklů“. Tomáš Dvořák shrnuje zkušenosti o roce bez auta ale zato na kole. Newsletter Kolem na kole si určitě nezapomeňte přihlásit. 

Automobilista není nepřítel Prahy, říká Jiří Pospíšil

Bike-Trek.cz nabízí 10 + 2 tipy na pořádný zimní výlet. Tak neváhejte vyrazit nebo si aspoň schovat na později. 

Prahou na kole se věnuje úpravě pražských náplavek. Ano, tomu místu, kterému se na kole bylo vždy lepší vyhnout. Což je nově snazší. 

Svět 

Jak se pandemie v roce 2020 projevila na Stravě? Podívejte se na 2020 Year In Sport Data Report

Michelle Brideau na téma jak se v zimě udržet v teple. Na kole samozřejmě. 

Dánsko od 1. ledna 2022 zavede povinně helmy na elektrických koloběžkách (a zjevně i elektrokolech). V oznámení upozorňují na 7 krát větší riziko úrazu než na kole. 

Dá se na kole dojet na Jižní pól? No to si pište. Dá. 

Rok 2020 jak ho viděli v BicycleDutch. Můžeme závidět. Nebo se nechat inspirovat a jít do toho. 

Německé BMW v roce 2023 cíli na 20% podíl elektrických aut.  Aktuálně je to zhruba osm procent. Upozorňují i na nedostatek nabíjecích kapacit. 

Rychlost zabíjí. Omezení rychlosti na 30 km/h v obytných zónách dává smysl. 

Not Just Bikes na Patreonu vybírá peníze na natáčení video o nizozemském městském designu. 

Souhlas s Hackney Cyclist. Cyklo pruhy pouze namalované jsou prakticky k ničemu. Byť i tady by aspoň pomohla výrazně jiná barva.  Tady si nezapomeňte přečíst Jak na cyklopruhy? Londýnská studie ukazuje cestu. 

50  % veřejného prostoru v Paříží je vyhrazeno vozidlům zajišťujícím 13 % všech cest. 

Slovinci od začátku prosince rozsvěcují svá kola, aby vzdali hold cyklistům, kteří v roce 2020 reprezentovali jejich zemi a zvítězili. 

Nejlepší indoor cyklo aplikace v přehledu na BikeRadar.com. Plus pár užitečných tipů navíc.

V Nizozemí ženy najezdí na elektrokolech o 85 % více než muži.  80 % nově koupených elektrokol kupují lidé starší padesáti let. 

Peloton za 420 milionů dolarů  koupil Prector. 

Jak „zelené“ je ježdění na kole? Podívejte se na srovnání různých metod přepravy.  a až budete rozhodovat, nezapomeňte co jíte. Je elektrokolo ekologičtější než klasické kolo? 

Potřebujete zlepšit paměť? Patnáct minut na kole tomu prospěje. 

V Londýně odstranili používaný cyklopruh, měl omezovat provoz motorových vozidel. Od té doby je prostor v 80% zabraný parkujícími auty.  

Pullit! je skládací přívěs za kolo. Ve složeném stavu umístěný na nosiči. 

Čtení odjinud

Tento týden na Kolotipy.cz

Další cyklo newslettery

Víte o dalším cyklo newsletteru? Dejte vědět na redakce@kolotipy.cz ať můžeme přidat do dalšího dílu našeho newsletteru.

Pár drobností na závěr

Páteční koktejl vychází každý pátek. Obsahuje krátké zprávičky a informace, které se nestaly plnými články a nenajdete je tedy v zdejších novinkách ani v sekci věnované mikromobilitě.

Skoro vše co v pátečním koktejlu najdete se objeví na sociálních sítích (Twitteru @kolotipy a Facebooku @kolotipy) pokud byste snad chtěli mít všechno dřív.  Tak se nebojte zasledovat. A  pomůže když o pátečním koktejlu dáte vědět i dalším lidem. 

Přihlášení k odběru na kolotipycz.substack.com 

Pokud máte sami něco zajímavého a chcete aby se to v Pátečním koktejlu objevilo, dejte vědět redakci na redakce@kolotipy.cz (zveřejnění není zaručeno).

 

Další aktuální články