Přeskočit na obsah

Páteční koktejl (8. ledna): Nálož novinek je tu. Čísla, nová kola, finance, předpovědi

McKinsey předpovídají prodeje elektrokolo navýšené až patnáctinásobně v příštích deseti letech. Na 720 milionů kusů.  Valuates Reports odhadují objem prodejů elektrokol v roce 2025 až 36.5 miliardy USD (19.7 miliardy v roce 2019).  To jen tak na úvod druhého pátečního koktejlu v roce 2021. 

Chcete odebírat Páteční koktejl e-mailem? přihlásit k odběru se můžete na kolotipycz.substack.com 

▶ Česko & Slovensko

Startuje registrace do 3. ročníku Lednové výzvy Do práce na kole. 

Otázka je, zda se smát či plakat. Nový cyklopřejezd Blanická / Francouzská – Uruguayská 

Pražský cyklista točil vítání nového roku 2021 z železničního mostu na Výtoni. 

Brno má nějaké novinky v otevřených datech. Městský datový portál na webu data.brno.cz se dočkal aktualizace

Rock Machine Crossride INT E500 B Touring | TEST na BikeAndRide.cz. „Transformace“ skútru mezi jízdní kola. 

TSK plánuje zpevnění komunikace Na Prostřední cestě (Koloděje) a tím vznikne nové rameno cyklostezky A248.

Varšavský tendr na sdílená kola, ve kterém původně vyhrálo české Freebike (červen 2020), byl zrušen, upozorňuje na Twitteru Roman Meliška. Zvláštností je, že v paralelně vyhlášeném tendru vyhrálo polské Next Bike. 

Češi loni koupili o 320 procent víc elektromobilů než předloni.  5240 kusů.  Pro kontext důležité je, že osobních vozů se loni prodalo 202 971. O 47 000 méně než předloni. 

Svět 

S koncem roku 2020 skončilo i čínské Mobike. V době největšího boomu čínských sdílených kol to bylo právě Mobike spolu s Ofo kdo ovládal trh. 

Tenhle tip přechodů pro chodce na křižovatkách v Česku neznáme. Ve filmech z USA či Japonska (ale i jinde) jste je určitě viděli.  Mají zásadně pozitivní dopad na nehody mezi chodci a vozidly.

Více v sedle znamená více sexu. Tady to máte. 

Jedno parkovací místo pro auta přeměnit na sedm pro elektrokola. Včetně nabíjecích stojanů. Belgické HAVN

Další studie co ukazuje jak důležitá je cyklistická infrastruktura pro bezpečnost. Není nová, je to z roku 2019, ale do sbírky je vhodné ji přidat. 

Ceny baterií stále padají. Což je vlastně dobrá zpráva. 

Londýnská Policie se vydala pokutovat jezdce a zabavovat elektrické koloběžky. Ty jsou totiž stále nelegální. Divný svět. 

Revelo THINstem „zploští“ vaše kolo pokud ho potřebujete nechávat někde v úzkých prostorech a vadí řídítka (i šlapky). Zajímavý koncept. 

Kensington a jejich odstraněný cyklopruh co „bránil provozu“ a „nebyl dobrý pro podnikání“ se stal parkovacím pruhem. Nebuďte jako radní v Kensingtonu. 

Černá kronika! Gang kolařů v New Yorku demolující SUV.  Pokud jste čekali gang motorkářů tak doba se prostě mění 

Proč nemůže Lego mít cyklopruhy a cyklostezky? Když už tedy může mít cargo bike? Tohle je zvláštní téma. 

Elektrokolo to tedy není. Nákladní a elektro to ale je. Armdillo

Obchod s koly organizuje síť nabíjecích míst pro elektrokola. 

Pro postup mikromobility na další úroveň musíme zajistit, aby veřejný prostor byl pro kola či e-koloběžky tak bezpečný a pohodlný, jako je pro auta. Píší v For this micromobility boom to last, we need to address parking

Až pojedete na Floridu tak se tenhle přehled trailů třeba bude hodit. 

Centrum Amersfoortu je nově bez aut

Dost originální kousek ten Concept 1865

Rozjezd autonomních aut mimořádně skřípe, říká šéf Waymo. 

Clip je nepochybně zajímavá myšlenka, ale dost obtížně se představuje jak dopadne, když nebude zrovna ideální suché počasí. Ale média ho nekriticky milují, viz například This clever attachment makes any bike an e-bike in just seconds

Ninebot Urban A200 je první sdílené elektrokolo od Segway. A nutno dodat, že tenhle typ kol začíná výpad čím dál tím podivněji. Nemít pedály je to spíš skůtr. 

Dokázali byste na tomhle jezdit? Snowboard Bicycle je prý dobrý jako trénink na snowboard. 

Klever X elektrokolo. Originální design. A ještě originálnější provedení baterie. 

Jak se Paříž stala městem kol? Šikovné čtení od The New York Times. 

Cargo bike jako taxi? Zajímavá myšlenka. 

V Hamburku v roce 2020 ježdění na kole vzrostlo o 33 procent. Zajímavé je, že to počítají pomocí sítě 55 termálních kamer. 

Hyundai oznámilo, že je mezi několika Apple oslovenými automobilkami. Akcie stouply o 25 procent. O pár hodin později ale zmínka o Apple byla odstraněn. 

Čtení odjinud

Tento týden na Kolotipy.cz

Další cyklo newslettery

České

Víte o dalším cyklo newsletteru? Dejte vědět na redakce@kolotipy.cz ať můžeme přidat do dalšího dílu našeho newsletteru.

Pár drobností na závěr

Páteční koktejl vychází každý pátek. Obsahuje krátké zprávičky a informace, které se nestaly plnými články a nenajdete je tedy v zdejších novinkách ani v sekci věnované mikromobilitě.

Skoro vše co v pátečním koktejlu najdete se objeví na sociálních sítích (Twitteru @kolotipy a Facebooku @kolotipy) pokud byste snad chtěli mít všechno dřív.  Tak se nebojte zasledovat. A  pomůže když o pátečním koktejlu dáte vědět i dalším lidem. 

Přihlášení k odběru na kolotipycz.substack.com 

Pokud máte sami něco zajímavého a chcete aby se to v Pátečním koktejlu objevilo, dejte vědět redakci na redakce@kolotipy.cz (zveřejnění není zaručeno).