Páteční koktejl (22. ledna): Zrovna teď máme v Praze jaro …

… což znamená, že ve vzduchu cítíte jaro a máte takový ten pocit když na jaře poprvé vyrazíte na kolo po té delší přestávce. Bohužel pohled na Netatmo říká, že to zase brzy spadne na nulu a těch dnešních třináct stupňů je jen anomálie. Přesně při téhle první loňské anomálii jsem ale vytáhl kolo. A pokud Strava nelže, tak to bylo 16. března.  Ano, nejsem ten kdo jezdí v zimě. A všichni kdo to dělají mají můj obdiv a úctu.  

A vlastně tak trochu i proto se v Pátečním koktejlu sešlo pár věcí o čistě zimním ježdění.

Chcete odebírat Páteční koktejl e-mailem? přihlásit k odběru se můžete na kolotipycz.substack.com 

▶ Česko & Slovensko

11.5 hodiny denně sedíme. Jak říkají u Bosche, skočte na kolo pro přepravu nebo zábavu a snižte to. 

Šumperk má novou cyklověž. Ano, to je ten projekt, co je ekonomicky nesoběstačný a totéž by bylo možné dosáhnout mnohonásobně levněji. 

Tomáš Drahoňovský na Twitteru s tipy jak jezdit i v zimě. 

BikeAndRide.cz má novou podobu webu. Příjemná a užitečná změna. 

Priority vlády v dopravě a řešení dopadů Covid-19.

Tahle změna na pražském Zahradním městě prospěje i pro kola. 

Cyklodepo v Praze prosperuje. Vedení města uvažuje o další lokaci. Dost dobrá zpráva, co říkáte? 

Adam Scheinherr o pražském cyklodepu: Doručili zatím neuvěřitelných 11 000 zásilek a našlapali při tom 4761 kilometrů po Praze. Firmy jako PPL, GLS, DPD, DHL i Rohlík si spolupráci pochvalují a oslovují nás další společnosti.

BikePacking.cz: Já se bez celo rámové brašny při #bikepacking neobejdu. Vozím v ní vaření, jídlo, náhradní díly a…pivo. Pokud vím, že mi kolo bude nějaký ten pátek sloužit, zvolím zakázkovou výrobu. A to od firmy Rebelt mě nikdy nezklamala.

Jak na kole i v zimě? Do práce na kole přináší návod. 

Bikeboxy nebo stojany? Dilema z Plzně

Svět 

Odhady prodejů elektrokol v Evropě hovoří až o trojnásobném růst v příštích pěti letech.  V roce 2025 až 7 milionů kusů. 

No, musím uznat, že video uvnitř s nesmírně poctivým umytím kola je doslova radost si pustit. A jak jste na tom s čištěním kola vy? 

Jízda na kole se dostala až do Financial Times. Téma je ale trochu zábavné. Co si vzít na sebe abyste byli chic. 

GPS Art aneb jako pohybem s aplikací a GPS kreslit po mapě. 

Auto na elektřinu ve Velké Británii nově mohou používat pruhy pro autobusy. Cyklistům se to (dost oprávněn) moc nelíbí. A smysl to nedává. 

Kolo to není, ale elektrické to je a navíc je to krásné. AVIONICS VM

USA vs. svět. Na tohle pamatujte kdykoliv srovnáváte něco z USA s jinými zeměmi. Jsou závislí na automobilech. Celá kultura je na tom postavená

Evropská Unie projednává změny v TEN-T. Ty by měly zahrnout i potřeby cyklistů.  

Jsou elektrokola více nebezpečná než motorky? V Are electric bikes more dangerous than motorcycles? se věnují extrémně zábavnému videu, které něco takového tvrdí. A poctivě to uvádějí na pravou míru. 

Tel Aviv rozšiřuje cyklo infrastrukturu. V roce 2021 plánují 40 km cyklo pruhů/stezek, 15 km křižovatek přizpůsobených pro cyklisty. 

Baterie pro elektrická auta co se nabijí za pět minut? To by dost dobře řešilo hodně problémů, které tyhle věci mají. 

V Anglii chtějí lesem vybudovat cyklostezku. Místní obyvatelé protestují. Bude prý důvodem pro opilost, drogy a „nahé selfie pořizované ve lese“. 

Berlínský Mikrodepot DPD. Cargo kola, samozřejmě. 

Ne každý to tuší, ale řetězy pro elektrokola potřebují být robustnější. Jsou totiž vystaveny větší zátěži. 

Francie hlásí 10 násobný růst za deset let možná až 500 tisíc prodaných elektrokol v roce 2020 (388 tisíc v roce 2019)

V Itálii v pandemickém období rostly prodeje kol o 60 procent, vybudovali 193 km cyklostezek a v září cesty na kole meziročně vzrostly o 27,5 procenta. 

Ford zkoumá technologii, která by u e-koloběžek i kol umožnila komunikovat s auty v okolí pomocí Bluetooth. Ve hře je bezpečnost. 

Dubrovnik jde do cargo kol.  Skrz EU projekt City Changer Cargo Bike si pořídili čtyři kola. 

Joe Biden má Peloton, ale do Bílého domu si ho vzít nemůže. Je to bezpečnostní riziko :) 

Finsko čeká rozšíření flotily sdílených kol. 105 nových stanic a 1050 nových kol v Helsinkách. Celkem (včetně Espoo) půjde o 5 000 kol.

Čtení odjinud

Tento týden na Kolotipy.cz

Další cyklo newslettery

České

Víte o dalším cyklo newsletteru? Dejte vědět na redakce@kolotipy.cz ať můžeme přidat do dalšího dílu našeho newsletteru.

Pár drobností na závěr

Páteční koktejl vychází každý pátek. Obsahuje krátké zprávičky a informace, které se nestaly plnými články a nenajdete je tedy v zdejších novinkách ani v sekci věnované mikromobilitě.

Skoro vše co v pátečním koktejlu najdete se objeví na sociálních sítích (Twitteru @kolotipy a Facebooku @kolotipy) pokud byste snad chtěli mít všechno dřív.  Tak se nebojte zasledovat. A  pomůže když o pátečním koktejlu dáte vědět i dalším lidem. 

Přihlášení k odběru na kolotipycz.substack.com 

Pokud máte sami něco zajímavého a chcete aby se to v Pátečním koktejlu objevilo, dejte vědět redakci na redakce@kolotipy.cz (zveřejnění není zaručeno).

 

Další aktuální články