Páteční koktejl (12. února): Kolik dní nebudeme mít nouzový stav?

Ostrávak na kole: Cykloměsto: město, kde se dá bezpečně, rychle a pohodlně dopravovat na kole. Kamkoliv, nejen kde vedou cyklostezky. Vůbec to není o omezování aut, naopak. Ve městech s dostatečnou cykloinfrastukturou se ve výsledku jezdí lépe autem, protože jich je v ulicích méně.

Chcete odebírat Páteční koktejl e-mailem? přihlásit k odběru se můžete na kolotipycz.substack.com 

▶ Česko & Slovensko

Pumpičkářům STOP, ani metr cyklostezky píše Jeník Pešek v typickém hejtu na blogu na iDnes.cz. Otázkou je. Myslí to vážně nebo je to recese? 

DPD rozváží na kole zásilky i v Plzni. Rozhovor s kurýrem na Plzeňsko na kole. 

Bikesharing v Ostravě loni využilo 55 tisíc uživatelů.  670 tisíc výpůjček, 900 tisíc kilometrů. 

Když už v Praze zakazují (neprávem) bobovat na Petříně. Víte o tom, že v Praze je zakázáno jezdit na kole na řadě míst kde byste to neřekli? 

Proč ředitel dopravní policie plk. Mgr. Bc. Jiří Zlý, MBA lobuje proti zákonu co má zavést bezpečný odstup při předjíždění cyklisty 1.5 metru? Ptá se Tomáš Kindl, právník a iniciátor návrhu. 

Automat: Hodnotíme pražskou koalici a její „pololetní“ výsledky v oblasti dopravy. Jak to vypadá s okruhy, metrem D, mosty, tramvajemi, cyklem, pěší dopravou, železnicí a ochranou ovzduší? Pokud nemáte čas na čtení 30str. analýzy, připravili jsme pro vás shrnutí.

Chtěl jsem jen projet, hájil se obžalovaný z vraždy cyklistky. Dostal 25 let

Rekola přicházejí v Praze se sdílenými růžovými kluzáky :) 

Užitečný návod. Jak dostat navigační soubor do mobilu

Skvělé čtení (a kupa fotek) v s KOLEM hranic

Proč používat nákladní kola? Důvodů je víc než dost! Opakování matka moudrostí. Ale ti hloupí z toho moudří nebudou. 

Sledujte na Twitteru Na kole v každém věku jako @KolemNaKole. Na webu jako www.kolemnakole.cz 

 

Svět 

Prodeje elektrokol tvoří zhruba 17 % prodeje kol v EU, v některých zemích až 50 procent. 3.4 miliony kusů v roce 201, přes 4 miliony 2020 a pro rok 2030 se předpovídá 13.5 milionu. 

Free Floating Micro Mobility Map Europe pokračuje v růstu. Česko s otazníky.

Lidé žijící blízko velkých silnic mají větší riziko vzniku demence, Parkinsona, Alzheimera a roztroušené sklerózy. 

Šest lidí z deseti využívající nové pop-up cyklo pruhy v Paříži jsou na kole nováčci. Dejte lidem bezpečnou infrastrukturu a ono to funguje. 

Tři základy mikromobility – dodavatelé, distribuce a údržba. 

Ve Francii chtějí zapracovat na podpoře kol ve vlacích. Nový zákon bude vyžadovat minimálně 8 míst pro kola.  Jak je to vlastně v Česku? 

Oyo je hydraulické elektrokolo bez řetězu.  Peníze hledají na Indiegogo

Chtít v roce 2030 polovinu všech cest ve městech na kole nebo pěšky? Něco takového jistě zní jako ambiciózní plán. Chybí k tomu ale jiný plán, jak toho docílit a co pro to udělat. 

Nizozemí investuje 510 milionů Euro (30 Euro na hlavu) ročně do cyklistické infrastruktury.  Lidé tam 1000 km ročně na osobu. Na zdraví ušetří 19 miliard Euro. 

Danny MacAskill – The Slabs

30% daňová úleva při nákupu elektrokol v USA. DO  1 500 USD a pro kola co stojí méně než 8 000 USD. 

Tohle se vám bude líbit. Jak to dopadne když vezmete kola nakreslená dětmi a pokusíte se je převést do reálné podoby

Tohle vypadá jako dost šikovný nápad. Dřívější zelená pro cyklisty pro větší bezpečnost a snazší průjezd křižovatkou. 

Elektrické koloběžky poháněné vodíkem, to zní dost divoce. 

Velikost celosvětového trhu jednokolek byla odhadnuta na 110.2 milionu dolarů v roce 2021, v roce 2027 by to mělo být 146.7 milionu. 5.0% CAGR.

V Kanadě to s elektrokoly vzali za špatný konec. Regulaci chtějí nechat na jednotlivých provinciích. Dobře to dopadnout nemůže. 

Čtení odjinud

Tento týden na Kolotipy.cz

Další cyklo newslettery

V České a zahraniční cyklo newslettery. Přehled pro ty, co rádi věci e-mailem najdete další tipy na „cyklo“ newslettery. 

Pár drobností na závěr

Páteční koktejl vychází každý pátek. Obsahuje krátké zprávičky a informace, které se nestaly plnými články a nenajdete je tedy v zdejších novinkách ani v sekci věnované mikromobilitě.

Skoro vše co v pátečním koktejlu najdete se objeví na sociálních sítích (Twitteru @kolotipy a Facebooku @kolotipy) pokud byste snad chtěli mít všechno dřív.  Tak se nebojte zasledovat. A  pomůže když o pátečním koktejlu dáte vědět i dalším lidem. 

Přihlášení k odběru na kolotipycz.substack.com 

Pokud máte sami něco zajímavého a chcete aby se to v Pátečním koktejlu objevilo, dejte vědět redakci na redakce@kolotipy.cz (zveřejnění není zaručeno).

 

Další aktuální články