Přeskočit na obsah

Češi dobývají zemi cyklistů. Do nizozemského startupu s českými kořeny BikeFair investoval tuzemský fond (TZ)

Praha 3. března 2021 – Nizozemský startup s českými kořeny BikeFair přináší na jeden z největších trhů s jízdními koly platformu, která dává druhou šanci starším jízdním kolům – ať už jsou z druhé ruky nebo z outletových prodejů. Nyní BikeFair získal investici, která má pomoci nejen plně ovládnout Nizozemsko, ale také expandovat na další trhy západní Evropy. Mezi hlavními investory je andělský fond Grouport finanční skupiny DEPO Ventures. Grouport se podílel na investičním kole, v němž BikeFair usiluje o 500 tisíc eur (v přepočtu zhruba 13 milionů korun).

Podstatou celé myšlenky BikeFairu je vytvořit online tržiště, které bude spolehlivější, bezpečnější, pohodlnější a férovější jak pro prodávající, tak kupující. „Služba díky pečlivému ověřování původu každého kola zaručuje, že žádný prodaný bicykl nepochází z trestné činnosti. Každý prodávající musí poskytnout číslo rámu kola, to je posléze zkontrolováno skrze policejní databázi a přes mezinárodní registry,“ vysvětluje zakladatel startupu Jan Pecník. Platforma současně prověřuje důvěryhodnost a kvalitu inzerátů interními algoritmy, všímá si i kvality prodejních fotografií. K bezpečnosti celého systému přispívá v neposlední řadě také bezhotovostní systém plateb. 

Férovým tržištěm pak plány BikeFairu nekončí – mimo prodej plánuje firma využít platformu ke zprostředkování servisu, pojištění a souvisejících služeb. Zákazník má možnost si vybrané kolo vyzkoušet za asistence profesionálů, kteří jsou schopni poradit s výběrem. Startup zároveň nabízí vyhledávací funkci (uživatelům známou například z portálů typu Airbnb), díky které se vylepší pozice lokálních bikeshopů či prodejců kol. 

Anděly z Grouportu zaujal zakladatel BikeFairu

„Věřím, že metropole budoucnosti je metropole bez aut. Metropole, která je protkaná hustou sítí veřejné dopravy doplněná o možnosti kombinované osobní přepravy. Výsledkem je efektivní a ekologická mobilita v rámci celého systému. V BikeFairu vidím potenciál k naplnění této vize. Navíc považuji Jana Pecníka za ideálního zakladatele. Je inteligentní, má vášeň pro věc a je skvělý vypravěč s jasnou vizí,“ říká partner Grouportu Michal Ciffra.

„Jsme nesmírně rádi, že si Grouport vybral právě nás. Investice nám pomůže realizovat plán na ukotvení BikeFairu v Nizozemsku a k budoucí expanzi na další trhy. Již dnes je aplikace dostupná například ve Velké Británii nebo Spojených státech. Momentálně se však budeme plně soustředit na nizozemský trh,“ dodává spoluzakladatel a CEO Jan Pecník.

Dalším tématem, kterému se startup intenzivně věnuje, je udržitelnost. Spolu s tím, jak se udržitelný způsob života rozšiřuje po celém světě, chce v tomto směru růst také BikeFair. „Kola jsou zejména ve městech dopravní prostředek budoucnosti a my chceme mít jistotu, že k nim všichni mají snadný, legální a udržitelný přístup. Zdaleka ne každý pak ví, jak se o své kolo starat či jak zvládnout základní opravy. Naším cílem je poskytnout lidem skrze místní obchodníky snadný přístup ke kolům, informace o jejich údržbě a propojit cyklisty s lokální sítí odborníků. Tím omezíme jakékoliv překážky, proč na kole nejezdit. Díky BikeFairutak lidé přispějí ke sdílené ekonomice, podpoří lokální trh a dají druhou šanci jízdním kolům, která by jinak byla vyřazena,“ říká Pecník. 

Mimo to BikeFair spolupracuje s neziskovými organizacemi bojujícími proti zlodějům kol jako Bike Index či s organizací Give a Bike Foundation, jež sbírá dary v podobě kol, které posléze posílá do Afriky. 

Grouport podporuje technologické společnosti v počátečním stadiu vývoje (pre-seed & seed), jejichž nápady a vize mají potenciál vytvářet nové kategorie a radikálně měnit celá odvětví, a to v celosvětovém měřítku. Fond v minulosti investoval například do startupů Spendee, Kareer, HoloMe nebo Tatum.

DEPO Ventures je finanční skupina, která spravuje andělský fond a network andělských investorů, kde jim zjednodušuje investiční proces a snižuje investiční riziko. Vizí DEPO Ventures je naučit úspěšné podnikatele a osoby s vysokým jměním, že investice do startupů by měly být přirozenou součástí portfolia každého investora.