Páteční koktejl (12. března): Česko jako Nizozemí? Adoptujte handbike

Myslíte si, že se současné české město nemůže proměnit v takové jaká mají v Nizozemí? Také to tam nevzniklo ze dne na den. Podívejte se na historické a současné fotografie a přečtěte si něco o proměně Amsterodamu ve „město pro lidi“.

Chcete udělat ze světa lepší místo? Začněme společně tam, kde budou všechny naše snahy oceněny nejvyšší hodnotou – dětským úsměvem. Adoptujte handbike

Chcete odebírat Páteční koktejl e-mailem? přihlásit k odběru se můžete na kolotipycz.substack.com 

▶ Česko & Slovensko

Prahou na kole je nově Městem na kole. Milá změna, včetně kompletního redesignu webu. 

Gratulace pro Simonu Davídkovou

Uzavírky na A1/A111 mezi Chuchlí a Hlubočepy nebo lépe řečeno mezi Baranďákem a Hlubočepy podél skal (a na druhé straně kolejí). 

Na doplňující dotaz, proč si plk. Zlý nezjistil, jak bezpečný odstup řeší jeho zahraniční kolegové, pouze odvětil, že na to ještě neměl čas. Stále tolik emocí okolo bezpečného odstupu. 

Tohle se rozhodně bude hodit: Jak si užít první jarní kilometry? S ohledem na kondici i bolavý zadek

Freebike bude provozovat 250 elektrokol a 30 stanic v Lahti. Podle titulku Kau­pun­ki­pyö­rien toi­mit­ta­ja on va­lit­tu možná správně tušíte, že jde o Finsko. 

Cyklistický trenažér Rassine, který kombinuje vzadu magneticky brzděné válce a vpředu pevné uchycení vidlice. Recenze i fotografie na Cykl.cz 

Věděli jste, že Hartje montuje elektrokola v Česku? Hartje je německý distributor a kola v Česku montuje od roku 2017. www.hartje-factory.cz je ovšem poněkud „V přípravě“ :) 

Soud potvrdil platnost zákazu pivních kol v Praze. Jak dlouho se tahle kauza táhla? 

Konečně! Úzký průjezd podél Povltavské na Praze 8 nahradí cyklostezka. Místo tam u vody je. 

 

Svět 

V Paříži chystají instalaci univerzálních nabíjecích stanic pro elektrické koloběžky.  150 kusů, vybavených i solárním panelem. Zajímavý koncept. 

Když nemůžete na kolo ven, hodí se mít nějaký ten šlapací mučící nástroj doma. SoulCycle je jeden z těch pokročilejších. 

Porsche má dvě nová elektrokola a protože když už máte na Porsche, tak jsou patřičně cenově postavená.  Sport je silnička za 10 700 USD. Cross se hodí do přírody a připravte si  8 549 USD. 

Chovat se slušně a ohleduplně, to je to oč tu běží. V Cyklista na kole strčil do holčičky. Hrozil mu rok vězení, dostal pokutu 1 euro se na to zapomnělo. 

Když se Dánsko rozhodne plánovat růst cyklistické infrastruktury tak na to vezmou data a algoritmy aby objevili co důležitého chybí. Buďte jako Dánsko, nebuďte jako česká vláda. 

367 koňských sil, elektrika, chlazení suchým ledem a chce překonat pozemní rychlostní rekord (204.48 mph, tedy 329.08 km/h).  Voxan Wattman

Třetina kol prodaných v roce 2020 ve Švýcarsku byla elektrických, rekordních 170 000 kusů. 

Tesla má problém, nestačí parkovací místa pro auta. Řeší to například i tím, že lidem platí za to, že do práce jezdí na kole. 

Vypadá to jako malé autíčko. Ale není to malé autíčko. 

Gazelle Makki. Nákladní elektrokolo pro rodiny s dětmi. Se slušnou výbavou.  

Ostnatý drát napříč trailem. Extrémně hloupé nápady. 

Vincente Jean-Francois a jeho koncept elektrokola. Další přírůstek do ulítlých designů. 

5 věcí, které byste měli vědět, než vyrazíte na první eMTB dobrodružství. 

Mohou elektrické koloběžky pomoci v zotavení ekonomiky po pandemii? Tady naznačují že ano. 

Nákladní kolo přepraví skoro až čtyř násobek své váhy. Zajímavé srovnání. 

Česko to není, ale zajímavé to je. V Belgii 55+ začali více využívat kola (12.27 % v kilometrech) než mladší (pod 34 let o 5.53 %, 35-54 o 6.59 %). U 35-54 došlo k přesunu do aut. 

Je reálné aby se konal tento rok veletrh Eurobike? Pořadatelé si myslí, že ano

Čtení odjinud

▶ Tento týden na Kolotipy.cz

Další cyklo newslettery

V České a zahraniční cyklo newslettery. Přehled pro ty, co rádi věci e-mailem najdete další tipy na „cyklo“ newslettery. 

Pár drobností na závěr

Páteční koktejl vychází každý pátek. Obsahuje krátké zprávičky a informace, které se nestaly plnými články a nenajdete je tedy v zdejších novinkách ani v sekci věnované mikromobilitě.

Skoro vše co v pátečním koktejlu najdete se objeví na sociálních sítích (Twitteru @kolotipy a Facebooku @kolotipy) pokud byste snad chtěli mít všechno dřív.  Tak se nebojte zasledovat. A  pomůže když o pátečním koktejlu dáte vědět i dalším lidem. 

Přihlášení k odběru na kolotipycz.substack.com 

Pokud máte sami něco zajímavého a chcete aby se to v Pátečním koktejlu objevilo, dejte vědět redakci na redakce@kolotipy.cz (zveřejnění není zaručeno).

 

Další aktuální články