Páteční koktejl (9. dubna): O víkendu na kolo! Poprvé na nové Haibike!

Na @365tipů vyšla recenze na Chytré hodinky Amazfit Bip U Pro. Dobrá cena, řada funkcí, snadná použitelnost.  Pokud hledáte cenově milé hodinky s množství funkcím, tak tohle je dobrá volba. 

▶ Nově na Kolotipy.cz

Chcete odebírat Páteční koktejl e-mailem? přihlásit k odběru se můžete na kolotipycz.substack.com 

▶ Česko & Slovensko

Jakub Ditrich (Ekolo.cz) a jeho Powerbox.ONE na cestě k sítí nabíječek. Čtěte v Energie na cestách. Jakub Ditrich a jeho Powerbox.ONE nabízí pohodlnější nabíjení elektrokol i mimo domov

Tenhle ebook si pořiďte. A nejenom proto, že je zdarma: UPGRADE: STRUČNÝ PRŮVODCE VYLEPŠOVÁNÍM VAŠEHO KOLA

Množství provozovatelů sdílených aut, kol nebo koloběžek se v Brně blíží své hranici. je na Brno deset provozovatelů málo nebo hodně? 

Krásné kousky

HOLKY KOLEM KOL. Jana Lužinová: „Pro zákazníky jsme jejich oči a ruce“ – rozhovor s Janou Lužinovou s Koloshopu. 

Ondřej Zavřel z Unykátu: „Cyklistiku u nás spousta lidí vnímá jenom jako sport, u kterého musí jet co nejrychleji a pořádně se zpotit. A to jim brání dopravovat se do práce na kole“

Doby kdy elektrokola budou mít vlastní mobilní aplikaci není daleko. Prozatím to ale mají jen některé modely. Mrkněte na dva příklady v Some Fancy E-Bikes Have Their Own Apps. We Tried Two

Jak se na Palmovce cítíme a jak ji vnímáme? To byly základní otázky sociologicko-antropologického výzkumu, který pomůže městské části při plánování dalších kroků pro zklidnění a modernizaci Palmovky 

Na kole mám nejraději, když mi cáká čistá voda z jarních kaluží do obličeje, říká autorka vizuálu Do práce na kole 2021 Toy_Box. Přečtěte si a podívejte se.

Bydlíte či jezdíte kolmo po Praze 10? Vyplňte jim anketu Desítkou na kole nebo koloběžce

Peklák je v České Třebové. Kopec na kterém jsem jako dítě lyžoval. Bez vleků. Psali jsme o něm v Nově otevřen Bike resort Peklák (Česká Třebová).  A tady máte spoustu novinek. 

Svět 

V roce 2020 bylo v Číně 50 000 výrobců elektrokol, o 83 % více než v roce 2019. 

Když alespoň jednou denně vytáhnete kolo místo auta, tak snížíte vaše emise o 67 procent. A to se vyplatí. 

Každý rok zemřou miliony lidí jenom následkem toho, že nemají dostatek pohybových aktivit. Asi je jasné, že to všichni můžeme snadno ovlivnit, že? 

Šikovné tričko.

Hodinové dojíždění autem vs chození do práce? Vyčerpává. Přestaňte dojíždět, začněte chodit, budete šťastnější. Zajímavé zjištění. 

„Celých základních 80 kilometrů musíte postavit za 18 měsíců a všechno za dva roky. Začněte budovat, lidé uvidí, že to funguje a budou podporovat co děláte“. Chytré. 

Za pět let v Barceloně zdvojnásobili síť cyklopruhů. Z 120 na 241 kilometrů. Odstranili 3 500 parkovacích míst. Město je nízko emisní a okolo škol je prostor bez aut. 

Další designový kousek do vašich sbírek. Eric Therner a Pilen

Města ve kterých v uplynulém roce využili pop-up cyklopruhů zaznamenala růst využití kol pro přepravu o 11 až 48 procent než ta, která nic takového neudělala. Tedy třeba ta v Česku. 

Na půl cesty mezi elektrokolem a elektrickým autem. Tříkolka od EV Mobility

Bosch na webu nabízí kalkulačku dojezdu na elektrokole. Nastavíte si parametry jízdy a dozvíte se, kolik kilometrů ujedete.  Popravdě ale nejspíš po rovině, kopce vám to zkomplikují. 

Elektrokola VanMoof mají nově integraci s Finy My (Najdi) od Apple. Hey Siri, where the hell i left my bike? 

Tier koupil Makery, otvírá nový hub v Budapešti. 

Bicycle Nomad (Eric Cedeño – @Mr_ErickCedeno) je vlastně tak trochu kolega pro @dagraska. Tohle si dejte, je to skvělé na dívání i poslouchání.  Film na Twitteru na @bicycle_nomad

Cyklistická legenda Greg Lemond má nové elektrokolo

Kde se v Anglii nejvíce kradou kola se můžete podívat na Bike Theft Map.  Máme něco takového pro Česko? Nevíte? 

Kombinace kola a vlaku je atraktivnější alternativou než cesta autem. V Nizozemí 21 % takovýchto cest nahrazuje cestu autem. 

Čtení odjinud

▶ Více z tohoto týdne na Kolotipy.cz

Další cyklo newslettery

V České a zahraniční cyklo newslettery. Přehled pro ty, co rádi věci e-mailem najdete další tipy na „cyklo“ newslettery. 

Pár drobností na závěr

Páteční koktejl vychází každý pátek. Obsahuje krátké zprávičky a informace, které se nestaly plnými články a nenajdete je tedy v zdejších novinkách ani v sekci věnované mikromobilitě.

Skoro vše co v pátečním koktejlu najdete se objeví na sociálních sítích (Twitteru @kolotipy a Facebooku @kolotipy) pokud byste snad chtěli mít všechno dřív.  Tak se nebojte zasledovat. A  pomůže když o pátečním koktejlu dáte vědět i dalším lidem. 

Přihlášení k odběru na kolotipycz.substack.com 

Pokud máte sami něco zajímavého a chcete aby se to v Pátečním koktejlu objevilo, dejte vědět redakci na redakce@kolotipy.cz (zveřejnění není zaručeno).

 

Další aktuální články