Páteční koktejl (16. dubna): V Česku se bude stavět pro kola. Tedy jak kde. A jak co

Na @365tipů vyšla recenze na Xiaomi Mi Watch Lite. Další cenově dostupné chytré hodinky za velmi příznivou cenu. 

▶ Nově na Kolotipy.cz

První dojmy a některé praktické tipy: Haibike SDURO FullNine 2.0 (2020) je první část plánované prakticky zaměřené série. Prostě když už nová sezóna s nový kolem, tak z toho vytěžit co nejvíce. Včetně dalších nových praktických tipů.

TIP: Platí pro kolo značka zákaz vjezdu všech vozidel? A samozřejmě i některé ty další zákazové značky? 

Chcete odebírat Páteční koktejl e-mailem? přihlásit k odběru se můžete na kolotipycz.substack.com 

▶ Česko & Slovensko

Probíhá výstavba chybějícího úseku cyklostezky A2 mezi Zbraslaví a Jarovem.  Od 26. května by mělo být hotovo. 

BikePacking.cz pokračuje v cestě okolo Česka. Čtěte v s KOLEM hranic III

Krumlov postavil za 32 milionů tříkilometrovou cyklostezku z centra k vlakové stanici. Stavěli ji rok a půl. 

Jak se daří Kellys, výrobci kol, na Slovensku? Růst tržeb za jediný rok o více než 12 milionů Eur. 

Cyklokoalícia a Rekola podporují stávku bratislavské MHD.  Otázkou je, zda sdílená kola zdarma jsou podporou stávky řidičů, kteří nemají dostatek peněz.  Co myslíte? 

IKEA na pražském Zličíně má nově cyklostojany i stanici bikesharingu NextBike.  Jen tedy ještě vyřešit jak se tam (a pryč) bezpečné a bez porušování předpisů dostat. 

Ústecký kraj začne pracovat na stavbě 135 kilometrů dlouhé cyklostezky Ohře. Na území kraje začne u Perštejna, kde se napojí na úsek v Karlovarském kraji, a povede k soutoku řek Ohře a Labe v Litoměřicích. 

Do cyklostezek čtyřikrát méně než na Slovensku, většina peněz do železnice na již rozestavěné projekty. Ministerstvo dopravy zveřejnilo, kam půjde 22 miliard z Národního plánu obnovy.

Poslanci se přiklonili k větší ochraně cyklistů. Řidič bude muset při předjíždění míjet cyklistu nejméně ve vzdálenosti 1,5 metru. Kde je povolena rychlost 30 kilometrů za hodinu, bude muset předjíždějící řidič dodržet vzdálenost nejméně jeden metr.  A trefně k tomu @michalblaha

Dukovanské cyklobusy zahájily šestou sezónu.

Metropole plánuje investovat do cyklodopravy stovky milionů. Metropolí je zde míněna Praha. 21 kilometrů nových stezek. 

Na iDnes pokračuji ve strašení z obrovského nedostatku kol. Klasicky to musíte brát s rezervou. 

Svět 

Vlastní elektrickou koloběžku nebo si pokaždé půjčit/pronajmout? Možná je to zahraničí cenově zajímavější než v Česku, kdo ví. It’s a pain to own an e-scooter. I’d rather keep renting, even during a pandemic.

Je možné se na elektrokole dostat do formy? Tuhle otázku budete potkávat ještě dlouho. V Can you get fit on an electric bike? mají odpověď.  My co elektrokola máme ji už dávno známe. 

Jak je na tom elektrokolo a ekologie? Procvičte si němčinu ve WIE ÖKOLOGISCH KANN DAS E-BIKE SEIN

Když pes miluje kolo, tak není co řešit 😉

Francouzská Veoila nabízí svým zaměstnancům kolo na cestu do práce. Ale také pro soukromé využití. Zadarmo to samozřejmě není.  Měsíčně zaplatí 15 až 20 Euro za pronájem kola v ceně 1500 až 2000 Euro. 

Londýnské cyklistické superdálnice nezhoršují dopravu. Důležitá analýza vyvrací argumenty proti rozšiřování cyklistické infrastruktury. 

Nizozemí. Jak jinak.

V Německu nevědí coby, takže uvažují o SPZ pro kola. Argumentem je, že prý způsobují nehody. Protiargument je, že chybí infrastruktura. A souhlas s Vratislavem Fillerem, tu byrokracii snad ani raději nezačít zvažovat. 

Jak to je tedy s těmi SPZ pro kola v Německu? Ve Vorstoß der Berliner Polizeipräsidentin Kennzeichen für Fahrräder? Damit werden die Falschen in die Pflicht genommen je tak trochu jiný pohled, než v předchozí zprávičce od Městem na kole. 

Elon Musk a jeho podzemní dálnice. Nové video auta v tunelu se rozhodně nesetkává s příznivým ohlasem

„Zelená“ plug-in hybridní auto to asi (minimálně v Evropě) mají spočítané. Nejsou šetrná ke klimatu. Časy se prostě mění. 

Bezpečnost především. Takže pokud kolo nesmí na více proudovou komunikaci má vlastní bezpečnou komunikaci hned vedla.

BooZter může opravdu soutěžit o titul „nejkompaktnější elektrické koloběžky na světě“.  Finance hledají na Kickstarteru.

No jasně! Proč by si třída měla pronajímat autobus když na exkurzi mohou vyrazit na kole. Samozřejmě, Nizozemí

Designové šílenosti máme na KoloTipy.cz docela rádi. Panther je další takový kousek. 

A je to tu opět. Pomáhal si Armstrong motorkem? 

V New York City bude pilot koloběžek – Bird, Lime a VeoRide. Na počátku léta a každá s tisícovkou koloběžek.  Pilot bude trvat jenom jeden rok. 

Vskutku cargo kolo hodící se přesně pro doručování pizzy. 

Artless concept city e-bike aneb další zajímavý design (koncept) do sbírky. 

Čtení odjinud

▶ Více z tohoto týdne na Kolotipy.cz

Další cyklo newslettery

V České a zahraniční cyklo newslettery. Přehled pro ty, co rádi věci e-mailem najdete další tipy na „cyklo“ newslettery. 

Pár drobností na závěr

Páteční koktejl vychází každý pátek. Obsahuje krátké zprávičky a informace, které se nestaly plnými články a nenajdete je tedy v zdejších novinkách ani v sekci věnované mikromobilitě.

Skoro vše co v pátečním koktejlu najdete se objeví na sociálních sítích (Twitteru @kolotipy a Facebooku @kolotipy) pokud byste snad chtěli mít všechno dřív.  Tak se nebojte zasledovat. A  pomůže když o pátečním koktejlu dáte vědět i dalším lidem. 

Přihlášení k odběru na kolotipycz.substack.com 

Pokud máte sami něco zajímavého a chcete aby se to v Pátečním koktejlu objevilo, dejte vědět redakci na redakce@kolotipy.cz (zveřejnění není zaručeno).

 

Další aktuální články