Páteční koktejl (30. dubna): 1.5 metru vyvolává značně emotivní reakce. Chce to čas

▶ Nově na Kolotipy.cz

V březnu kola na internetu trhala rekordy, prodávala se o 420 % více než vloni. Za celý loňský rok to bylo meziročně o 68 %. Tisková zpráva od Heuréky. Samozřejmě jen určitá část trhu. 

Blíží se sezóna klíšťat, takže je čas si přečíst TIP: Chytím na kole klíště? Jak se zbavit klíštěte?

TIP: Ekolo není o tom, že nešlapete. Další kousek ze série tipů jak funguje elektrolo

Chcete odebírat Páteční koktejl e-mailem? přihlásit k odběru se můžete na kolotipycz.substack.com 

▶ Česko & Slovensko

KOLOVNA.cz – když se to dělá skvěle!  na finGOOD, tedy místě kde budete moci investovat do tohoto projektu. 

Nová cyklostezka u Rudolfina. Tomu se skoro nechce věřit. 

Trest za nedodržení 1,5 metru při předjetí cyklisty? Mohou vám vzít řidičák až na rok. O téhle věci se bude ještě dlouho psát. Emotivně, samozřejmě.  Viz ostatně ještě Budského vize: nula cyklistů v Česku?

Povinný odstup od cyklistů se policii nelíbí. Upozorňuje na to, že nedostatečný boční odstup byl důvodem jen 30 nehod. Otázkou je, kolik události s bezohledným řidičem nemají v evidenci. Ale s jednou věcí s Policií souhlasíme, přilba by měla být povinná i pro dospělé. 

IPR Praha: Dosavadní fungování cyklodepa dalo logistickým firmám možnost si potvrdit, že jim překládka zboží a využití pěších kurýrů a cargokol dává smysl, všechny totiž na Florenci pokračují a většina z nich plánuje provoz i na Andělu.

11 důvodů, proč nám bikesharing dělá dobře. Teď obzvlášť! Píše Nextbike a klidně to „bikesharingu“ vynechte, tohle jsou argumenty prostě pro „biking“. 😊

BikePacking.cz už odzkoušel odpružený představec Redshift. Něco co oceníte, pokud máte kolo bez odpružené vidlice. Čtěte v recenzi. 

Komentář: Kolo nepotřebuje propagaci. Stačí nezabíjet cyklisty. Vlastně tak trochu depresivní čtení od Michala Kašpárka. 

Elektromobilita: Co se stane se všemi těmi mrtvými bateriemi? Na Flowee.cz řeší hlavně elektromobily, ale ono se to týká i elektro kol či koloběžek. A taky mopedů a motorek. A vůbec. 

Pod Prašnou branou vzniká cykloobousměrka. Bylo na čase, s tím zmateně (ne)průjezdným centrem by to chtělo něco udělat.  

Kdyby se d-test vydal testovat elektrokola pro Česko, dávalo by to smysl. Ale tenhle „Zahraniční test“ smyl nedává. U dTestu to ale vlastně nepřekvapuje.

Česká pošta bude pošťákům kupovat elektrokola

 

Svět 

Stromer ST2 vyniká především v rychlosti. Která mu v Evropě ovšem nic platná není. V recenzi najdete ale pár dalších zajímavostí. A více přímo u výrobce.

Bio-Hybrid v insolvenci.  Zmínka o nich byla v Pátečním koktejlu v říjnu 2020.  Web mají prozatím v provozu: www.biohybrid.com/en 

Oponenti čtvrtí s nízkým provozem (low-traffic neighbourhood) tvrdí, že se tím zpozdí záchranka. Jenže ono to tak není

Může se Lime stát „Amazonem pro dopravu“? Vtipné nápady. 

19 % nehod v Japonsku se týká kol. 51 % z nich se odehrává na křižovatkách. Někdo data o Česku? Tedy ne BESIP, ten už pár let čísla falšuje a jede kampaň proti kolům. 

Ve Francii frčí i elektrické koloběžky. V roce 2020 jich Francouzi koupili 640 tisíc. 34% meziroční růst. 

Last year, the French bought 640,000 electric scooters, 34% more than in 2019.

Recenze skládačky Montague M-E1

Hřbitov zvířátek. Eh, pardon, hřbitovy sdílených kol. V Číně. 

Policie v Oulu nasazuje elektrokola. Dobrá volba. 

Čtení odjinud

▶ Více z tohoto týdne na Kolotipy.cz

Další cyklo newslettery

V České a zahraniční cyklo newslettery. Přehled pro ty, co rádi věci e-mailem najdete další tipy na „cyklo“ newslettery. 

Pár drobností na závěr

Páteční koktejl vychází každý pátek. Obsahuje krátké zprávičky a informace, které se nestaly plnými články a nenajdete je tedy v zdejších novinkách ani v sekci věnované mikromobilitě.

Skoro vše co v pátečním koktejlu najdete se objeví na sociálních sítích (Twitteru @kolotipy a Facebooku @kolotipy) pokud byste snad chtěli mít všechno dřív.  Tak se nebojte zasledovat. A  pomůže když o pátečním koktejlu dáte vědět i dalším lidem. 

Přihlášení k odběru na kolotipycz.substack.com 

Pokud máte sami něco zajímavého a chcete aby se to v Pátečním koktejlu objevilo, dejte vědět redakci na redakce@kolotipy.cz (zveřejnění není zaručeno).

 

Další aktuální články