Páteční koktejl (14. května): Cyklisté porušují mnohem méně předpisů oproti motoristům. A ti to neradi slyší.

▶ Nově na Kolotipy.cz

Nový #haibike má galuskové ventilky, takže původní #hustilka nestačí a navíc to chce něco s hadičkou. Na galuskové nechcete nic pevného. Lezyne Sport Drive HV černá je přesně tak akorát do batohu. 100 gramů, 6.2 baru, 170 mm.  Dobrý tip ze Skupin na Facebooku. 

TIP: Jak daleko dojedu na elektrokole? Jedna z nejčastějších otázek i ve skupinách o elektrokolech. Vyčerpávající odpověď v tipu. 

Aktualizované o fotky: TIP na výlet: Tři bohyně v pražských Bohnicích

TIP na výlet: Vyhlídka Podhoří, Botanická vyhlídka a BMX dráha Na Farkách je od Tří bohyň vlastně kousek. 

A do třetice tento týden TIP na výlet: Pražské „plicní cvičení“ v Troji. Tohle si dejte. Na kole i elektrokole. 

Chcete odebírat Páteční koktejl e-mailem? přihlásit k odběru se můžete na kolotipycz.substack.com 

▶ Česko & Slovensko

Tohle je pěkné a možná dost dobré i pro kolo: Tisícovky / #ttisícovky aneb 38 beskydských vrcholů

Průzkum pohybu po městě, který řešil jen auto, pěšky a MHD. Kam se CDV ztratilo kolo či koloběžky? Detaily v Průzkum ukázal rozdíly v dopravním chování mužů a žen kde nakonec přeci jen ty kola najdete. Málo, ale jsou tam.

KoloNaOperák.cz (najdete na kolonaoperak.cz/) má nový spot. Můžete vidět při sledování Giro

22. května můžete vyrazit po stopách Kubišova kola. A my k tomu můžeme přidat i již dříve vydaný TIP na výlet: 25. květen, výročí Operace Anthropoid. Můžete se vypravit za památníky

Česká mapová aplikace Mapy.cz  uživatelům už v průběhu května zobrazí aktuální letecké snímky, a to území krajů Královéhradeckého, Pardubického, Jihočeského a Vysočiny. 

Není cyklostezka jako cyklostezka: Kilometr cyklostezek stál podle kontrolorů někde 1,5 milionu, jinde i 31. Na cyklostezky šlo mezi lety 2013 a 2020 celkem tři miliardy korun. Ministerstvo dopravy také stále nemá jasně stanovené cíle a priority

Začínali s jednou felicií a faxem, letos bratři Doležalovi prodají kola za miliardu a půl. Nebáli se totiž i v krizi zariskovat, odbrzdit a šlápnout do pedálů.

V Ebike Partners v Příbrami si můžete dat EBIKE COFFEE BRAZILIE ☕ 

Užitečné Tipy náměstka pro dopravu: Vhodné kolo pro Prahu? Klidně starší, ale vychytané

Na Počernický rybník vzpomínají homosexuálové – článek z HoryDoly.cz vysvětluje tento týdenní objev právě u tohoto rybníka. Nudící se nudisté 😉

Tiskovou zprávu od UNIQA pojišťovna můžete přidat do kategorie kampaně proti elektrokolům. Míchá co může. Rychlost, „nelegální tuning“, úrazy, krádeže a oblíbený mýtus o tom, že na elektrokole jezdí 55+. Nechybí ani citování nesmyslů od CDV. Posíláme klíčenku. 

Dobrá zpráva: Úpravy Průmyslové mají namísto rozšíření o další jízdní pruhy přinést lepší prostupnost pro pěší a cyklisty.

PwC: Prodeje elektromobilů v 1Q zdvojnásobily, v západní Evropě tvoří třetinu nových aut (tisková zpráva)

Nová Bianchi e-Omnia. Nádherný kousek. 

 

Svět

Studie zjistila, že výhody z investic do cyklistické a pěší infrastruktury převyšují v efektivitě náklady na jejich vybudování v poměru deset ku jedné. Ale to je Nový Zéland, v Česku to přece nebudeme brát v potaz. 

BSVWNB školí zaměstnance společnosti Lime, aby zvyšovali povědomí o potřebách nevidomých a slabozrakých lidí na komunikacích. Ano, koloběžky uprostřed chodníku. Nečekejme, že se to změní. 

Cyklisté porušují mnohem méně předpisů oproti motoristům. Tohle se CDV a dalším podobným líbit nebude. 

Originální nápady najdete po celém světě. 

Bird chce vstoupit na burzu s ohodnocením 2.3 miliardy dolarů. A v Bird to Go Public on NYSE to Further Mission of Clean Mobility Access to potvrzuje. 

Ano, zkuste chodit. Na krátké vzdálenosti nejlepší způsob dopravy. Můžete i ušetřit. Za MHD. Za zbytečně půjčenou koloběžku. A získáte hodně. 

Další kousek do sbírky originální designů kol. Kit bike. Můžete ho složit do tašky. Tedy tak trochu. 

Chcete se vydat na kolo pro zbavení stresu. Ale jste na to příliš vystresovaní? Nejste sami, naznačuje nová studie

3T Exploro Racemax Boost je elektrokolo za až 10 tisíc USD. 

6Tuesday přináší bicykl jako umění. Další kousek originálního designu do naší pomyslné sbírky. 

Koncept lehkého a cenově dostupného elektrokola od společnosti Avial

Předsedkyně estonské vlády @kajakallas na kole míří do kanceláře. Tohle je velká výzva pro Andreje!

Čtení odjinud

▶ Více z tohoto týdne na Kolotipy.cz

  • Žádné tiskové zprávy tento týden nevyšly :) 

Další cyklo newslettery

V České a zahraniční cyklo newslettery. Přehled pro ty, co rádi věci e-mailem najdete další tipy na „cyklo“ newslettery. 

Pár drobností na závěr

Páteční koktejl vychází každý pátek. Obsahuje krátké zprávičky a informace, které se nestaly plnými články a nenajdete je tedy v zdejších novinkách ani v sekci věnované mikromobilitě.

Skoro vše co v pátečním koktejlu najdete se objeví na sociálních sítích (Twitteru @kolotipy a Facebooku @kolotipy) pokud byste snad chtěli mít všechno dřív.  Tak se nebojte zasledovat. A  pomůže když o pátečním koktejlu dáte vědět i dalším lidem. 

Přihlášení k odběru na kolotipycz.substack.com 

Pokud máte sami něco zajímavého a chcete aby se to v Pátečním koktejlu objevilo, dejte vědět redakci na redakce@kolotipy.cz (zveřejnění není zaručeno).

 

Další aktuální články