Páteční koktejl (28. května): Zvláštní způsob jara a opět nálož novinek

Je to letošní „jaro“ takové poněkud zvláštní. Konec května a venku je pořád tak nějak mezi deset a patnácti stupni a navíc porůznu deštivo. Aspoň k těm dvaceti by se to mohlo vyšplhat, protože pak i ty deštivé cesty na kole jsou zábavnější. 

▶ Nově na Kolotipy.cz

TIP na výlet: 27. květen, výročí Operace Anthropoid. Můžete se vypravit za památníky. To proto, že to ve čtvrtek bylo aktuální.

TIP: Dobíjí se baterie elektrokola při jízdě či při brzdění? 

O téhle věci jsme už sami psali, včetně fotek: Cyklostezka na Rohanském ostrově je hotová, dostala nový povrch a je širší (TZ)

TIP: Jak na kole zhubnout? Protože co kdyby? 

A jeden objev z víkendového ježdění – TIP na výlet: Pump track Újezd nad Lesy. Skvělé pro menší děti 

Cyklistika hořkosladkým vítězem koronavirové krize (TZ) kde najdete i pár hezkých fotek. A Festku, tu prostě nejde nemít rád. 

Chcete odebírat Páteční koktejl e-mailem? přihlásit k odběru se můžete na kolotipycz.substack.com 

▶ Česko & Slovensko

Nová cyklostezka mezi Vinoří a Satalicemi na severovýchodě Prahy. Ještě někdy před měsícem tam bylo vidět jenom to, že se na tom pracuje. Skvělá věc jak se vyhnout nepříjemné silnici.  Hotová nicméně není – na Vinořském konci dost neprůjezdná. 

Unikl vám sobotní den plný kol #rockmachine či #haibike v Ebike Partners v Příbrami? Mrkněte v reportáži jak vydařené to bylo v Testovali jsme u Ebike Partners na  ElectricBikeAction.cz 

V Ostravě má někdo opravdu vynikající nápady.  V tomhle „esíčku“ se nevymotáte pomalu ani s běžným kolem. 

NKÚ: Stát nemá přehled o svých cyklostezkách. Ministerstvo nesouhlasí. A bude se dít něco jiného než nesouhlasení? 

Chystá se polidštění Olšanské ulice na Žižkově. Praha schválila tendr na studii. A bude to asi dost nákladné, protože to tam dost nedávno dopravně zcela dorazili zúženími, místo aby už tehdy vyrobili cyklopruhy. 

Pandemie položila re.volt. Provozovatel sdílených skútrů a koloběžek končí k 6. červnu. 

Ke konci revoltu ještě čtěte v Koloběžky dojezdily. Vložil jsem 23 tisíc, vrátilo se 427 korun, říká investor . Naivní investoři? Nebo prostě napálení „investoři“? Bylo koupení si koloběžky za desítky tisíc skutečně investicí? Bude tohle mít ještě nějaké dohry?

Třeba se bude hodit: Vyzkoušejte cyklobus Českomoravským pomezím a udělejte si pěkný výlet

1.5 m odstup auta od kol vyvolává stále emoce. Třeba v Metr a půl široký paragraf na úzké silnici. Stále stejný problém většinou založený na představě o nadřazenosti či přednosti automobilů nad kolem.  Nechybí ani odvolávání se na podivné „policejní statistiky“. V těch totiž „boční ohrožení“ nefigurují. 

Turisté v Českém Švýcarsku budou mít k dispozici dvě nabíjecí stanice pro elektrokola- Saula v Chřibské a Jetřichovice.

Elektrocyklisté na Šternbersku dobijí kola, vyrostla tam síť stanic

Praha má na Žižkově dvě nové cykloobousměrky: Chlumova a Lupáčova. V obou případech platí, „lepší než nic“. Ale bohužel to stále ukazuje, že kola jsou v Praze na obtíž. 

Znáš FATBIKE? Tahle kola s extrémně širokými gumami mají skvělé využití. Nepatří k tomu ale obvyklé ježdění po městě :) 

Devět slovenských a maďarských měst zprovoznilo přeshraniční systém sdílení kol. KOMBIbike pomáhá i financování z EU. 

Svět

Apple AirTag coby zařízení proti zlodějům kol? Podle Ubergizmo to možné je byť nemůže konkurovat zařízení s GPS. 

8 Hills You Have to Climb Before You Die aneb 8 kopců, které musíte zdolat, než zemřete. Jaké byste uvedli, kdyby šlo o ty v Česku či na Slovensku? 

HIIT je fajn, ale není nutný. Dlouho pomalé cvičení (a třeba právě jízda na kole) umožňují dosáhnout potřebného také. 

A longer ride on the recreational cycle network je skvělý pohled na to jak se jezdí na kolech v Nizozemí. 

Upoutávka na Microlino 2.0. Otázkou zůstává, zda by se vám v tom chtělo jezdi. 

Když kupujete helmu, zajímavá vás jak jsou testovány? Nová studie upozorňuje, že právě v testování jsou nedostatky a nesrovnalosti. 

15 velkých měst po celém světě, která začínají zakazovat jízdu autem. „Car-free“ má pomoci proti znečištění ale i zlepšit bezpečnost. 

Do sbírky cyklo absurdit si přidejte The Horsey Bicycle Kit

Ford uvažuje o prodeji své divize věnující se e-koloběžkám. 

Statistiky o využití kol pro přepravu v USA.  Tenhle detailní přehled si dejte.  Věděli jste, že v 71 % podílu zde jasně vedou muži? 

V New York City změnili 8 550 parkovacích míst na místa pro jídlo pod širým nebem. Zachránili tak na 100 tisíc pracovních míst.  V Česku jsme s parkovacími místy nedělali nic a zahrádky byly zavřené. 

Naxicap Partners kupují Stromer. Švýcarského výrobce elektrokol. 

Čtení odjinud

▶ Více z tohoto týdne na Kolotipy.cz

  • Vše co tento týden vyšlo najdete na počátku newsletteru. 

Další cyklo newslettery

V České a zahraniční cyklo newslettery. Přehled pro ty, co rádi věci e-mailem najdete další tipy na „cyklo“ newslettery. 

Pár drobností na závěr

Páteční koktejl vychází každý pátek. Obsahuje krátké zprávičky a informace, které se nestaly plnými články a nenajdete je tedy v zdejších novinkách ani v sekci věnované mikromobilitě.

Skoro vše co v pátečním koktejlu najdete se objeví na sociálních sítích (Twitteru @kolotipy a Facebooku @kolotipy) pokud byste snad chtěli mít všechno dřív.  Tak se nebojte zasledovat. A  pomůže když o pátečním koktejlu dáte vědět i dalším lidem. 

Přihlášení k odběru na kolotipycz.substack.com 

Pokud máte sami něco zajímavého a chcete aby se to v Pátečním koktejlu objevilo, dejte vědět redakci na redakce@kolotipy.cz (zveřejnění není zaručeno).

 

Další aktuální články