Páteční koktejl (4. června): Venku máme léto. Jen v sobotu to vypadá na bouřky

Další týden, další koktejl. Další nálož českých a zahraničních zpráv, zajímavostí a tipů. Pokud nechcete čekat na pátek, tak je získáte sledováním sociálních sítích (hlavně Twitter, ale i Facebook a Linkedin). Tam navíc jsou i věci, které se ani do koktejlu nedostanou. 

A ano, 4. června, ne 6. června jak zněl původně titulek. Prostě trocha matení.

▶ Nově na Kolotipy.cz

TIP: Mohu jezdit na kole po chodníku? Výbušné téma, zejména pro sociální sítě. 

Tři čtvrtiny českých cyklistů jezdí na kole aspoň jednou týdně, průměrné stáří kola v Česku je 8 let (TZ) Mohou se hodit, data z výzkumu. 

TIP: Potřebujete pro elektrokolo řidičák? Vlastně také oblíbené téma na sociálních sítích. Zejména pro ty, kdo stále nechápou, že elektrokolo nejezdí samo a není to ani moped. ani motorka. 

Elektrokolo G2G od tvůrců Enduro motorek (včetně FOTOgalerie). Nádherný kousek.  

TIP na výlet: Východní pól Prahy a samozřejmě první ze čtyř co existují. Další dorazí později. 

Chcete odebírat Páteční koktejl e-mailem? přihlásit k odběru se můžete na kolotipycz.substack.com 

▶ Česko & Slovensko

Electric Bike Action Magazine si v Ebike Partners otestovali kola s motory Yamaha, Bosch a Shimano.  Čtěte v Testovali jsme u Ebike Partners

Pamatujete? Praha má taky plán proměnit kandelábry v nabíječky pro auta. Jen tedy forma je poněkud „ohyzdná krabice“. Ale ono to asi jde i jinak?

Praha 3 je nově jediná městská část, kde se koloběžky nedají zaparkovat uprostřed chodníku. Lime, NextBike, Bolt a Rekola tak mohou parkovat pouze na vyhrazených místech. Užitečná aktivita Zelených

Do Česka míří německý Cube a chce tu otevřít továrnu

Povedené. TV spot – kampaň „Zpomal, dokud není skutečně pozdě“

Proč se takovému pruhu říká ochranný když  žádnou ochranu nenabízí? V praxi v Obrazem: Terronská v Praze 6 získala kilometr ochranných cyklopruhů vidět i soustavné porušování předpisů parkováním v cyklo pruhu.

Oslavte Světový den jízdních kol cyklojízdou nebo výletem po příjemných cyklotrasách píší na Kudyznudy.cz. World Bicycle Day jsme ve čtvrtek připomněli v několika příspěvcích na naších sociálních sítích. 

Lidštější křižovatka na pražském Rašínově nábřeží. Nové přechody i cyklopropojení

„Za mě nejvíc e-bike, co můžete na takový to městský popojíždění pořídit,“ píše Petr Mára u fotky něčeho co je motorka :) A pak se divte těm hejtům na elektrokola. 

Nový úsek cyklostezky podél řeky spojil Bohumín s Ostravou. Spojuje Antošovickou a Vrbickou lávku

Svět

To bylo dost těsné. Asi už tušíte, že vypravit se na kole do železničního tunelu nebude dobrý nápad

Inspirativní zahraniční kampaň na 1.5 m odstup při předjíždějí kol automobily. 

Ležatá kola, na kterých se jezdí v nakloněné poloze, jsou rychlejší než standardní vzpřímená kola a pro mnoho lidí jsou pohodlnější. Proč se neujala? 

Téměř 60 % cest autem je kratších než 5 mil. Pro toto existuje lepší nástroj. Pro krátké cesty #BikeIsBest. Povedená kampaň

SRAM GX AXS Launched! Jednou bude bezdrátové všechno. Možná i kola vašeho byciklu samotná budou bezdrátová. Nejenom přehazovačky. 

Něco pro bikepackery: Bikepacking Dirt Roads Across Europe. Ano, vydejte se napříč Evropou. 7 600 km. Je tam kudy, jsou tam fotky, videa. Prostě skvělé. 

Waterford Greenway. To je prostě nádherné.  46 kilometrů, prakticky bez kopců.  Podrobněji třeba v The Waterford Greenway: Everything You Need to Know

Auta na elektřinu tvoří 5 % prodeje aut celosvětově. Už v roce 2025 by to mělo ale být 20 procent a čtyřicet procent o dalších pět let později. 

Rakouská pohoda v horách. Salzburský Saalachtal zvládnete i s dětmi zmiňuje využití elektrokol. Dobrá práce. 

Nový sdílený ebike od Lyftu.  více o něm v Lyft’s new ebike has better battery capacity and more safety features

Ristretto. Nádherný kousek. Elektrický moped, aby bylo jasno. Tohle není elektrokolo :) 

12 zcela klasických způsobů jak havarovat na MTB. Vše na videích, abyste se mohli poučit. Dost neuvěřitelné věci. 

V Moskvě frčí e-koloběžky jako součást přepravy. Uživatelé si libují, že jim umožňují vyhnout se trčení v zácpách. 

Oslo a elektrické sdílené koloběžky. Až takhle opravdu ne. Něco by s tím měli dělat. 

Tesla Model B je další koncept elektrokola patřící mezi úlety. Kam jinam. Jen se podívejte. 

Čtení odjinud

▶ Více z tohoto týdne na Kolotipy.cz

Další cyklo newslettery

V České a zahraniční cyklo newslettery. Přehled pro ty, co rádi věci e-mailem najdete další tipy na „cyklo“ newslettery. 

Pár drobností na závěr

Páteční koktejl vychází každý pátek. Obsahuje krátké zprávičky a informace, které se nestaly plnými články a nenajdete je tedy v zdejších novinkách ani v sekci věnované mikromobilitě.

Skoro vše co v pátečním koktejlu najdete se objeví na sociálních sítích (Twitteru @kolotipy a Facebooku @kolotipy) pokud byste snad chtěli mít všechno dřív.  Tak se nebojte zasledovat. A  pomůže když o pátečním koktejlu dáte vědět i dalším lidem. 

Přihlášení k odběru na kolotipycz.substack.com 

Pokud máte sami něco zajímavého a chcete aby se to v Pátečním koktejlu objevilo, dejte vědět redakci na redakce@kolotipy.cz (zveřejnění není zaručeno).

 

Další aktuální články