Páteční koktejl (11. června): Proč bezpečná infrastruktura je základ a jiné novinky

V probíhajícím boji o veřejný prostor stále vyhrávají automobily.  Aktuálně se toužebně hledí k autonomním autům, které mají vyřešit problém. Ve skutečnosti ho jen vytvoří větší. Dobré čtení v Destroying the city to save the robocar

Další studie potvrzuje, že chráněné cyklo pruhy jsou nejbezpečnější. Dřívější studie viz Jak na cyklopruhy? Londýnská studie ukazuje cestu. Česká cesta zvyšuje riziko zranění lidí na kole o 30%

Chráněné cyklistické pruhy způsobily až 94% pokles jízdy na kole po chodníku. 

VanMoof a YouGov se v Londýně, Los Angeles, New Yorku, Paříží  a Berlíně ptali lidí, proč nejezdí na kole. Hlavním důvodem je nedostatečný pocit bezpečí.  Čtěte v New data reveals improving safety is biggest factor in encouraging cycling in world’s largest cities

V roce 1958 polovina dětí v USA do školy chodila či jezdila na kole. Dnes je to pouhých 13 procent

▶ Nově na Kolotipy.cz

Víte, kde má být na pedále (šlapce) noha? Nebuďte na tom jako nabušený chytrácí co „šlapou špičkou“. 

Je hustilka (pumpička) podstatná výbava nebo to jde bez ní? Možná v tomto ohledu máte zkušenosti, ale lepší je je nemít a tu hustilku  … mít. 

Co je to Hardtail? HT? A čím se líčí od celopéra? Malý šikovný nákupní rádce.

TIP na výlet: Kostel svaté Markéty – Kralovice u Prahy kdybyste nevěděli kam o víkendu. 

Chcete odebírat Páteční koktejl e-mailem? přihlásit k odběru se můžete na kolotipycz.substack.com 

▶ Česko & Slovensko

Obnovený dřevěný kostel v Gutech přivítá první věřící

Tak už nejenom čtyři póly, ale také střed PrahyNa Balkáně. V Mapy.cz zhruba  zde. Google Mapy přesněji zde.

Letos se v Praze chystají rekordní investice do lepší cyklistické infrastruktury a dalšího cyklistického depa. Tedy aspoň to píší tady v #VisionaryCities Series: Prague set for year of record investments in cycling

Je to tak, na cyklostezce podél Rokytky v Hrdlořezech najdete zmrzlinomat

Skvělé foto.

Líba Rodová se vydala okolo Lipna

Jezdit z Prahy do Ondřejova do práce na kole? Jasně, proč ne. Je to jen třicet kilometrů. A když vzniká slušná infrastruktura je to ještě lepší. Čtěte v Jak mi cyklostezka „Do Prahy na kole“ změnila dojíždění

Forbes si všímá „do práce na kole„. Což je dobře, trochu víc šance, že se tahle změna myšlení dostane na jiná a potřebná místa. 

1.5 metrový odstup aut od cyklistů při předjíždění? Nevypadá to že projde. Martin Fendrych říká: Senátoři, sedněte na kolo a jeďte po Praze. O odstup 1,5 metru pak budete prosit

Děčín hlásí nový cyklohub pod Tyršovým mostem. 

Senát neschválí uzákonění předepsané vzdálenosti pro objíždění cyklistů. Tak to alespoň vypadlo ráno. Odpoledne ale už bylo vše jinak. Boční odstup 1,5 metru prošel Senátem. Do Sněmovny míří pozměněná verze s mírnějšími sankcemi.

Nová cykloobousměrka – Praha 7, Strojnická <> Dukelských Hrdinů. 

 

Svět

Svět řeší problém se stále většími auty, ze kterých není vidět. Jejich zastánci budou tvrdit, že přece jsou vybavené čidly co to nahradí. Nenahradí. Taková auta zabíjejí. Jejich řidiči zabíjejí.

Další designový kousek. Protobike E-Bike 455.

Dá se tomuto ještě říkat kolo? 

Yasujiro Speedbike a mají pravdu, vypadá rychlé i když stojí.  Další kousek do sbírky deginových konceptů. Více fotek v YASAJIRO GRAVITY SPEEDBIKE BY TANGE

Helma s #5G co umožní „vidět za roh“? Trochu scifi, trochu 5G marketingu. Realisticky možné aby vzniklo, ale znamenalo by to změnu všeho co jezdí po silnici. 

V USA loni zemřelo 38 680 lidí na silnicích. 846 (5% růst) cyklistů.  Data v 2020 Fatality Data Show Increased Traffic Fatalities During Pandemic a na grafu počet úmrtí na 100 milionů ujetých kilometrů.

V celé EU dochází až ke 42 % úmrtí cyklistů mimo města, což naznačuje, že cyklistická infrastruktura není potřebná pouze ve městech. Studujte VISION ZERO AND THE RACE TO REDUCE ROAD DEATHS

Podle výzkumné společnosti NPD Group vzrostl prodej jízdních kol za rok do března o 77 % na 6,7 miliardy dolarů, zatímco průměrná částka za kolo vzrostla o 27 %. V USA nutno dodat.

Prodeje elektrokol v USA raketově rostou. A to i přes vysoké ceny a matoucí pravidla. Ano, buďme rádi, že nemáme takovou spleť pravidel a omezení jako v USA. 

Obtížně se tomu věří, ale když si před jízdou dáte růžové pití tak si pomůžete k lepšímu výkonu a další výdrži. 

Zajímavost od @MinistryofWalk, díky: How a Philly shop built a bike — quickly and at a discount — for British Prime Minister Boris Johnson. The buyer: Joe Biden.

Čtení odjinud

▶ Více z tohoto týdne na Kolotipy.cz

  • Nic dalšího (než co už je uvedeno na začátku) nevyšlo. 

Další cyklo newslettery

V České a zahraniční cyklo newslettery. Přehled pro ty, co rádi věci e-mailem najdete další tipy na „cyklo“ newslettery. 

Pár drobností na závěr

Páteční koktejl vychází každý pátek. Obsahuje krátké zprávičky a informace, které se nestaly plnými články a nenajdete je tedy v zdejších novinkách ani v sekci věnované mikromobilitě.

Skoro vše co v pátečním koktejlu najdete se objeví na sociálních sítích (Twitteru @kolotipy a Facebooku @kolotipy) pokud byste snad chtěli mít všechno dřív.  Tak se nebojte zasledovat. A  pomůže když o pátečním koktejlu dáte vědět i dalším lidem. 

Přihlášení k odběru na kolotipycz.substack.com 

Pokud máte sami něco zajímavého a chcete aby se to v Pátečním koktejlu objevilo, dejte vědět redakci na redakce@kolotipy.cz (zveřejnění není zaručeno).

 

Další aktuální články