Páteční koktejl (18. června): Kupa českých novinek a nějaké ty zahraniční. Když už máme to tropické léto.

Na úvod něco velmi povedeného. Alegorického. 

Důležité téma přerostlých SUV a autonomních aut. Jejich zastánci tvrdí, že vše přece řeší senzory. Neřeší a nikdy řešit nebudou. Přehled toho kdy nefungují. Příliš dlouhý abychom to mohli přijmout. 

▶ Nově na Kolotipy.cz

Recenze a praktické zkušenosti k Quad Lock Case držák mobilního telefonu na kolo. Koupeno, zkoušeno, popsáno a vydáno. Dobrá koupě. 

TIP na výlet: Děvín, Dalejské a Prokopské údolí (Praha). Kouzelné místo. 

Když už máme to tropické počasí, tak něco hodně praktického. Jezdit na kole v extrémním horku? Ať to ve zdraví přežijete. 

Střed Prahy a čtyři pražské póly  jsou sakra dobrý tip na výlet. Nebo spíše výlety. O víkendu jsem se podívali na střed Prahy.

Menhir Zkamenělý slouha v Dolních Chabrech je věc na kterou se jezdím podívat každý rok, protože menhiry miluju a ty další jsou většinou dost daleko. Takže… konečně i na Kolotipy.cz 

Chcete odebírat Páteční koktejl e-mailem? přihlásit k odběru se můžete na kolotipycz.substack.com 

▶ Česko & Slovensko

Nový příspěvek do „auta jsou víc než cyklista“ v stranickém tisku: Když zašpuntují silnici „piráti“ na kole. Řidiči nejsou vždy ti horší 

„Dřív tady byla domněnka, že problém s automobilovou dopravou vyřešíme rozšířením infrastruktury,“ říká Vojtěch Benedikt z IPR Praha.

Největší pumptrack se zrcadlovou dráhou v České republice byl otevřen ve středu 16. června.  Jihlava, areál Český mlýn. 

Holky na kole mají cyklovíkendy s jógou

Nadstandardně dlouhodobý test ocelového trailového hardtailu od americké kultovní značky Surly. Hravý bike jako stvořený pro objevování vzdálených singletracků.

Prodejna Ebike Partners v Příbrami a testování #rockmachine

Cyklistům v Děčíně nově slouží cyklohub. Mohou si tam opravit drobné defekty i dofouknout duši

Cyklodoprava hlavním tématem měsíčníku Prahy 7. Ano, to je ta městská část kde najdete neuvěřitelné experimenty s cyklopruhy.

Společnost Lidl se soustředí také na rozšiřování nabíjecích stanic pro elektrokola. Aktuálně u prodejny v Písku a Pardubicích. Plánuje se instalace u prodejny v Českých Budějovicích.

DUCKT společně s operátorem sdílených kol JOCO buduje 1 100 dokovacích stanic po celém Manhattanu, které za pomoci udržitelných zdrojů energie slouží k uzamčení a nabíjení více než 1 000 elektrických kol.

Přepravní společnost PPL CZ s.r.o zahájila provoz nového, v pořadí již 24. depa v České republice, tentokrát v Rochlici v Libereckém kraji. Spolu s otevřením druhého depa spouští v Liberci i pilotní provoz elektrododávek a již dnes můžete potkat v ulicích Liberce první cyklokurýry PPL, podobně jako v Praze, Brně a Hradci Králové

Ano, Prahou se dá jezdit i na kole. Pátý díl AutoMatova průvodce udržitelnou mobilitou

Hledáte nejobtížnější (koloběžkovou) asfaltovou silnici v Česku? Dejte si Jelenův pilíř na Kapličku.  Něco přes 15 km a 940 metrů zisk. 

Úpravy Průmyslové mají namísto rozšíření o další jízdní pruhy přinést lepší prostupnost pro pěší a cyklisty. Tomu se snad ani nechce věřit. 

Kaplička pod dálnicí? To jsou ale věci.

Jo Na Poříčí. Ve středu jsem tam byl, právě za Danuší Siering. Ta ulice je šílená. Dopravní tepna. A proměnu si zásadně zaslouží. Čtěte v Berlín je jistota, Praha dobrodružstvím. Chtěla bych propojit obě metropole, říká podnikatelka Danuše Siering

Nová cyklostezka v Mladé Boleslavi spojuje příměstské části

 

Svět

Ta nejlepší města pro cyklisty? Podle tohoto žebříčku vedou ta v Nizozemí. Bohužel Česko tam uvedeno není. 

Jo Berlín. Tam se taky jezdí na kole. Ostatně viz Berlínský zápisník Veroniky Jonášové: Pozor, ať vás nesmete cyklistka na jehlách ve vánici

Bentley Railbike. Asi by se mohl hodit na rušené tratě :) 

Tohle (elektrokolo) jezdí samo. Bez jezdce. 

Biktrix Kutty X. A říkají tomu skládací elektrokolo :) 

STACYC IRONe12 je elektrokolo pro děti od 3 do 5 let. IRONe16 pro děti od  do 7 let. 

Nejdelší duhová cyklostezka je v … Utrechtu.

Kolo se sajdkárou? Proč ne! 

Cargo kola v roce 1935. Kde jinde než v Nizozemí. 

Čtení odjinud

▶ Více z tohoto týdne na Kolotipy.cz

Další cyklo newslettery

V České a zahraniční cyklo newslettery. Přehled pro ty, co rádi věci e-mailem najdete další tipy na „cyklo“ newslettery. 

Pár drobností na závěr

Páteční koktejl vychází každý pátek. Obsahuje krátké zprávičky a informace, které se nestaly plnými články a nenajdete je tedy v zdejších novinkách ani v sekci věnované mikromobilitě.

Skoro vše co v pátečním koktejlu najdete se objeví na sociálních sítích (Twitteru @kolotipy a Facebooku @kolotipy) pokud byste snad chtěli mít všechno dřív.  Tak se nebojte zasledovat. A  pomůže když o pátečním koktejlu dáte vědět i dalším lidem. 

Přihlášení k odběru na kolotipycz.substack.com 

Pokud máte sami něco zajímavého a chcete aby se to v Pátečním koktejlu objevilo, dejte vědět redakci na redakce@kolotipy.cz (zveřejnění není zaručeno).

 

Další aktuální články