Páteční koktejl (25. června): Špatná zpráva. Je tu konec června.

Nezlobte se na člověka jedoucího po chodníku, ale směřujte svou frustraci na město, které odmítlo zajistit bezpečné cesty. Útočme na problém, ne na symptom. (Tom Flood)

▶ Nově na Kolotipy.cz

Jaká je běžná rychlost jízdy na kole? Důležité vědět. Třeba proto, abyste věděli jak dlouho někam (zhruba) pojedete. Nebo jestli nejezdíte moc pomalu.

Proč je důležité na kole vnímat dopravní značení. A zároveň, proč vám to nebude nic platné a vy musíte být neustále na pozoru. 

▶ Česko

Vyrovnáte sa aj s bezmocnosťou, že nerozhodujete o svojom živote. Slovensko je krajina áut, kde cyklisti nemajú miesto

Projekt Portalnehod.cz. Upozorní na lokality s nejčastějším výskytem dopravních nehod na území České republiky. Na cyklisty ale zapomeňte, neřeší je. 

Otevřela se cyklostezka přes Nové Mlýny u Pasohlávek. Až budete dumat nad 119 miliony korun za 2.5 kilometru tak to není jen za tu cyklostezku. 

Nová cyklostezka v Dolních Břežanech spojila Lhotu a Zálepy

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2021: Elektrokol je málo. V terénu se sešla pestrá směs. iDnes, časopis Elektrokola a Ekolo.cz společně testují. 

Jeseníky letos nabídnou nové atrakce. Na Paprsku se v červenci otevře Dalimilova rozhledna

Krušnohorskou magistrálu projedete díky síti nabíjecích stanic za den

Dálková mezinárodní cyklostezka BEVLAVA vás provede krásnou krajinou moravsko-slovenského příhraničí, od Beskyd, přes Bílé Karpaty až do Pováží.

Zbraň proti zlodějům. Syntetická DNA mění odcizené kolo v bezcenný artikl. Premiový (sic) reklamní článek na iDnes.cz. Bezcenný ne, když už nic, tak ho mohou střelit po dílech. 

Nové přejezdy a cyklopruhy u pražského Štefánikova mostu

Povinné ručení pro některé elektrické koloběžky a segway. Co na to říkáte? 

Vakoč: Kdyby co nejvíc řidičů jezdilo na kole, pochopí, proč chci 1,5metrový odstup. Nákladní automobil ho smetl ze silnice v roce 2018 na soustředění v Jihoafrické republice. Jako řidič dávám cyklistům i dva metry, říká. 

Teplice: Nové vodorovné značení sklidilo vlnu posměchu. Co to proboha je? 

Vysvětlení teplické záhady? Prý to měl být cyklokoridor jen došlo k chybě ve značení.  Po přečtení V Teplicích vzniká bizarní cyklokoridor. Firma navíc popletla jeho značení se ale stejně ztratíte mezi piktokoridory, vytyčovacími pruhy koridoru. Realita je ta, že v Teplicích malují něco co ani správně namalované nedává smysl. 

re.volt skončil. Revoluce s nekonala a možná k tomu dost přispěl Covid. Čtěte (a poslouchejte) v Pavel Kuchta (re.volt): Během covidu se vše zadřelo. Jen letos jsme propálili pět milionů

Svět

Šéf Halfordu varuje. Celosvětový nedostatek kol bude pokračovat.  Halfordu stouply zisky o 184 procent následkem zvýšeného zájmu o kola. 

Velká Británie vedla v cyklistice ve světě. Již v 60. letech 20. století se obrovské množství cest uskutečňovalo na kole. I tehdy jsme měli kopce a občas pršelo, přesto téměř všichni jezdili na kole. Nyní jsme méně aktivní, méně zdraví a máme klimatickou krizi. Je čas vrátit se do budoucnosti.

Xuan Bike jsme tu nedávno ukazovali. Jezdí to samo, udržuje to rovnováhu. A vše potřené najdete na GitHubu

V USA je osm parkovacích míst na jedno auto. Tušíte jak jsme na tom v Česku? 

Vlastně hodně povedená ilustrace toho, že některé věci si nejsou rovny

Co to znamená, když na trailu jsou kola umístěn vzhůru nohama? Totéž jako zkřížené lyže na v zimě na sjezdovce. Pozor nehoda. 

Je to modré, má to dvě kola, baterku a motor a je to Bird. Novinka od Birdu. Elektrokolo. 

Horko ve městech a všechny jeho důsledky jsou další skrytou daní za to, že jsme se rozhodli monopolizovat veřejný prostor parkujícími a jedoucími vozidly.

Spin má nové e-koloběžky. Výměnná baterie, trvanlivější konstrukce, včetně lepší výdrže vůči mořské soli.  500 W motor, software se schopnějším geofencigem

Sakra dobrý nápad! 

KATALIS SPACEBAR je skůtr, nikoliv kolo. Ale do sbírky ulítlých designů rozhodně patří. 

Tohle? Tohle snad ani není možné. 

V Nizozemí roste počet aut rychleji než populace – 8.7 milionu aut, 1.7% meziroční růst. 

Choka „Air Inflated Bike“.

Proč se elektrickým motorkám nedaří

Covid podpořil vzestup elektrokol. Podívejte se, kde v USA vzrostl počet cyklistů.

Auto vs. cargo kolo

Čtení odjinud

▶ Více z tohoto týdne na Kolotipy.cz

Další cyklo newslettery

V České a zahraniční cyklo newslettery. Přehled pro ty, co rádi věci e-mailem najdete další tipy na „cyklo“ newslettery. 

Pár drobností na závěr

Páteční koktejl vychází každý pátek. Obsahuje krátké zprávičky a informace, které se nestaly plnými články a nenajdete je tedy v zdejších novinkách ani v sekci věnované mikromobilitě.

Skoro vše co v pátečním koktejlu najdete se objeví na sociálních sítích (Twitteru @kolotipy a Facebooku @kolotipy) pokud byste snad chtěli mít všechno dřív.  Tak se nebojte zasledovat. A  pomůže když o pátečním koktejlu dáte vědět i dalším lidem. 

Přihlášení k odběru na kolotipycz.substack.com 

Pokud máte sami něco zajímavého a chcete aby se to v Pátečním koktejlu objevilo, dejte vědět redakci na redakce@kolotipy.cz (zveřejnění není zaručeno).

 

Další aktuální články