Páteční koktejl (2. července): Máte letní režim? A mohli bychom ho vidět?

Pátek 2. července. Pondělí a úterý ve znamení státních svátků, takže už dnes nikde nikdo není a hned tak nebude. V příštím týdnu se přece nevyplatí chodit na tři dny do práce. Letitá klasika, která se odvíjí od toho na jaké dny tyhle svátky vyjdou. A také od toho, že stát (neznámo dle jakého klíče) o některých svátcích nařizuje zavírat obchody. 

Každopádně, místní #netatmo předpověď prozatím vypadá docela příznivě, snad bude stejně příznivá i tam u vás. Užijte si to hodinami na kole. 

▶ Nově na Kolotipy.cz

TIP: Co je to gravel? A proč se mu říká štěrkáč či štěrkolet? Pro některé zbytečná věc, pro některé kolo snů. 

Češi chtějí koloběžky, zjistil průzkum (TZ). Samozřejmě průzkum Boltu, tedy provozovatele sdílených koloběžek. 

TIP na výlet: Vinořský park. Najdete na severu Prahy. Ale na silničce tam nejezděte. 

TIP na výlet: Severní pól Prahy najdete, jak jinak, také na severu Prahy. Na silničce se tam klidně vypravte.

TIP na výlet: Klánovice a okolní lesy. Nádherná rozsáhlá zalesněná plocha kde si užije každý. Od silniček (z Klánovic do Úval vede skvělá asfaltka) až po MTB. 

 

▶ Česko

Noste ty přilby lidi …. Dvě poranění hlavy. Zda ji měli či ne jasné není, ale právě hlava je to co nejčastěji nevydrží. A přilba to může zachránit

Naše @RekolaEU  se stávají běžnou součástí dne lidí. Největší špičky máme ráno a večer, když cestují do práce. O víkendu jsou naopak výpůjčky mnohem delší, lidé s námi jedou třeba až na Karlštejn,říká Vítek Ježek z Rekol. 

Studie: oddělené cyklopásy, souvislé cyklopruhy, desítky nových přechodů, stromořadí. Realita: krátké útržky cyklopiktokoridorů a ochranných cyklopruhů, do kopce v úzkém pruhy s auty bez možnosti předjetí + nebezpečné řazení doleva. Čtěte v Rekonstrukce Táborské – smutný příběh z Prahy 4

Karel Ešner bude se svými přáteli předváděl stavbu a plavbu vorů po Vchynicko–Tetovském kanále a vyprávět o práci vorařů a lidí žijících na Šumavě. Sobota 3. 7. 2021 od 11:00 hod pod hradlovým mostem u Modravy.

Cyklorikšou na výlet? Břeclavští senioři dostali speciální dárek

Kolo ukradené z balkonu nebo ze stojanu před hospodou. Co pojišťovna zaplatí? A jak jste na tom s pojištění domácnosti či kola? 

Taková pěkná městská třída to mohla bejt, a je z toho takovej paskvil. Lukáš Polický na Twitteru a dlouhé poučné vlákno. Řeč je o Brně. 

Horská služba si už ve statistikách úrazů dokonce zavedla novou kolonku – zraněných jezdců po pádech z elektrokol. Pokračující kampaň proti elektrokolům a staronové téma. 

Do kalendáře na konec července: Sportovní klub policie Duha Lanškroun připravuje 35. ročník mezinárodního cyklistického závodu

Pustevny, Velké Karlovice, Bumbálka budou v letní sezóně dostupnější pro cyklisty. Od 1. července až do 28. září budou Valašsko brázdit linky cyklobusů – autobusů s vlekem, které poberou až 22 kol.

▶ Svět

Elektrokol se v Evropě brzy bude prodávat více než aut

V USA se na jedno elektrické auto prodají (skoro) dvě elektrokola.  Loňský rok, 160 tisíc elektrokol, 108 tisíc elektro aut. 

BMW zařízlo i3, první EV. Pro americké kupující je tohle prostě příliš malé. 

Eurobike od roku 2022 už ve Frankfurtu

Veloretti Ivy a Ace, první elektrokola od tohoto výrobce. Plný automat, 250W Bafang, 510 Wh baterie a všude samé technologie. 

10 nejlepších tras pro horská kola v Anglii

Úředníci uvádějí, že oddělené cyklopruhy/stezky jsou nezbytné. Pro bezpečnost, samozřejmě. Vědí to už i na Palm Beach. A není to tak těžké pochopit. 

Indické Hero Cycles začalo dodávat elektrokola do Evropy, přesněji do Německa. 

eBike.com prodáno za 1 milion dolarů. 

▶ Čtení odjinud

▶ Více z tohoto týdne na Kolotipy.cz

Další cyklo newslettery

České a zahraniční cyklo newslettery. Přehled pro ty, co rádi věci e-mailem najdete další tipy na „cyklo“ newslettery. 

▶ Pár drobností na závěr

Páteční koktejl vychází každý pátek. Obsahuje krátké zprávičky a informace, které se nestaly plnými články a nenajdete je tedy v zdejších novinkách ani v sekci věnované mikromobilitě.

Skoro vše co v pátečním koktejlu najdete se objeví na sociálních sítích (Twitteru @kolotipy a Facebooku @kolotipy) pokud byste snad chtěli mít všechno dřív.  Tak se nebojte zasledovat. A  pomůže když o pátečním koktejlu dáte vědět i dalším lidem. 

Přihlášení k odběru na kolotipycz.substack.com 

Pokud máte sami něco zajímavého a chcete aby se to v Pátečním koktejlu objevilo, dejte vědět redakci na redakce@kolotipy.cz (zveřejnění není zaručeno).

Další aktuální články