Přeskočit na obsah

Do ulic Hradce Králové vyrážejí sdílené koloběžky Bolt (TZ)

Nabídku dopravy po východočeské metropoli rozšíří sdílené elektrokoloběžky platformy Bolt. Prostřednictvím stejné aplikace, přes kterou si Hradečtí od nedávna mohou přivolat odvoz autem s logem Bolt, se svezou také na koloběžce mezi stovkou odstavných míst po celém městě.  

Známá rivalita mezi oběma východočeskými městy nyní pozbude jednu třecí plochu či důvod k závisti. Po Pardubicích, kde se elektrokoloběžky Bolt rozjeli loni na podzim, se totiž této služby mikromobility dočkají i v Hradci Králové. Zprvu půjde o pilotní provoz, počet zelených koloběžek však brzy doroste dvou stovek, které budou rozesety po více než 100 místech vybraných v součinnosti s magistrátem města, jejichž počet se podle poptávky bude dále navyšovat. 

Koloběžky Bolt si lze vypůjčit přes aplikaci dostupnou na Google Play i App Store, jejímž prostřednictvím uživatel stroj odemkne naskenováním QR kódu. Před zahájením první jízdy se uživateli zobrazí zásady bezpečného pohybu v městském provozu a také pokyny ke správnému parkování koloběžek. Jezdit by se mělo převážně na cyklostezkách nebo silnici. Jízda po chodníku je zakázaná stejně tak, jako je tomu u kol. Po skončení je nutné koloběžku odstavit na k tomu určeném místě viditelném v aplikaci, jinak koloběžka nedovolí jízdu ukončit. Některé informace, například omezení rychlosti jízdy v určitých ulicích, koloběžky jezdci předávají v hlasové formě. Jezdec si je tak nemusí zjišťovat na telefonu, což zvyšuje bezpečnost provozu koloběžek Bolt. Sazba za minutu jízdy na koloběžce činí 2,50 Kč s tím, že konečná částka je uživateli po ukončení jízdy automaticky stržena z karty uložené v aplikaci.

„Naší ambicí je přinášet obyvatelům měst inovativní prostředky osobní dopravy, které jsou spolehlivé a dostupné. Proto jsme v Hradci Králové přibližně před měsícem spustili službu odvozu autem, a nyní do pilotního provozu uvádíme sdílené elektrické koloběžky. Díky našim koloběžkám se dokážete rychle, doslova během pár minut, dostat z jedné strany města na druhou, aniž byste museli stát v zácpě nebo se při tom zapotit. V centru Hradce nakonec budou dostupné na každém rohu, ovšem aniž by překážely. Budou totiž parkovat i moci být jezdcem odstaveny pouze na k tomu vyhrazených místech, která dojednáváme s představiteli města. Přihlédneme při tom také ke zkušenostem, které nabereme ve zkušebním provozu,“ vysvětluje Martin Zajíc, manažer pro elektrická kola a koloběžky Bolt pro Českou republiku.  

Koloběžky Bolt jsou nyní k dispozici v ulicích Brna a Ostravy, stejně jako v řadě menších měst jako jsou Pardubice, Liberec či Boskovice. V průběhu léta přitom tato služba bude spuštěna v několika dalších městech po celé republice v rámci závazku platformy Bolt, stát se v roce 2021 největším poskytovatelem služeb mikromobility v Evropě provozující 130 tisíc koloběžek ve více než sto městech.

O Boltu

Bolt je přední evropská přepravní platforma, jejímž cílem je zajistit, aby doprava ve městech byla ještě dostupnější, pohodlnější a udržitelnější. Bolt má více než 50 milionů uživatelů ve více než 40 zemích v Evropě a Africe. Společnost nabízí řadu služeb v oblasti mobility, jako je přeprava auty či  jejich sdílení (carsharing), mikromobility ve formě elektrických koloběžek a kol, a rovněž dovoz jídla nebo doručování balíků. Všechny jízdy společnosti Bolt v Evropě jsou ze 100 procent uhlíkově neutrální v rámci programu Bolt’s Green Plan, což je dlouhodobý závazek platformy Bolt snížit svoji ekologickou stopu.