Páteční koktejl (16. července): Umožněte lidem jezdit na kole a ono se to stane. Tak prosté to je.

Kdy se auto na elektřinu stane zelenější, než klasické auto? Podle analýzy po najetí 21 725 km. 

Výborný kousek

▶ Nově na Kolotipy.cz

TIP na výlet: Modřanská rokle v Praze. Pokud byste nevěděli kam se v Praze (a okolí) vypravit o víkendu. 

V červnu Vídeň evidovala rekordní počet cyklistů (TZ) vychází z počítadel průjezdu kol na cyklostezkách. V Česku také používám.

TIP: Na co si dát pozor při zatáčení? Jak na kole zatáčet? Triviální záležitost, dalo by se namítnout. Ale pro začátečníky to tak triviální není. 

Bosch: Polovina kol prodaných v Evropě bude v roce 2025 elektrických a vlastně je to dost špatná zpráva pro všechny ty hejtry.

TIP na výlet: Jižní pól Prahy a tím můžeme výpravy na póly uzavřít. 

▶ Česko

Když se postaví cykloinfrastruktura, lidé na ni přejdou, říká zakladatel Rekol. Sdílenou dopravu nelze ignorovat. No my si to taky myslíme. Jen proč stát jede kampaň proti kolům a elektrokolům? 

Kola pro Afriku znáte? Mise ČERVENEC 2021 ZAPOČATA! Zakladatelé, Roman Posolda s Richardem Gazdou, se po deseti letech vypravili na 3. společnou misi do Gambie. S cílem položit základy Cyklocentra v centru Gambie.

Praha 7 zavedla letos 14 cykloobousměrek. Více než všechny městské části dohromady

Cyklistická frazeologie. Povedené. 

Úrazů na elektrokolech skokově přibylo, poslanci chtějí nařídit helmy aneb kampaň proti elektrokolům pokračuje. A nejlepší je, že „Záchranáři také vyjíždějí k lidem, kterým se uprostřed kopců vybila baterie a oni nejsou schopni jet dál

Rok od spuštění nové mobilní aplikace pro Integrovaný dopravní systém Moravskoslezského kraje mají cestující k dispozici další službu. U vybraných autobusových spojů si mohou v ODISapce nově rezervovat místo na sezení i přepravu kola.

S covidem vyrostl prodej kol a příslušenství. Zájem je i o online cykloservis. Článek kompletně postavený jenom na vyjádření Alza.cz. Zvláštní.  Ale alespoň to není další katastrofický scénář. 

Bike-trek.cz vyrazili do kopců u Týniště

Test: Canyon Grizl CF LS 8 1BY – Návrat ke kořenům cestovní cyklistiky

Bicykly jedou. Jaroslav Beck a Robert Kyncl posílají přes 10 milionů do českého projektu Outfindo. K čemuž je vhodné připomenout starší Nový startup vám „najde kolo“ aneb NEJNAŠLAPANĚJŠÍ ZPŮSOB, JAK NEPOŘÍDIT KOLO NEBO ELEKTROKOLO. Od té doby se nic extra nezměnilo. 

Oslavy výročí 120 let trati Pňovany – Bezdružice. Víkend 17. – 19. července. 

Praha by chtěla další pecku pro cyklisty se zálibou v dýchání jedovatých směsí vzduchu a par a pevných částic ze silniční dopravy. Píše pražský cyklista na Twitteru. Otázkou je i to, jestli to zase vede odnikud nikam. Nalevo to tak ostatně dost jasně vypadá.

Svět

Elektrokola mají, podle této studie, další pozitivní vliv. Usnadňují přístup žen k cyklistice a fyzickým aktivitám. 

BMW představilo nový elektrický skútr CE 94. Určený hlavně do města. 8.9 kWh, 45 minut nabití z 20 na 80 %.  Cenu ani nechtějte vědět. 

San Franciso má problém s dírami v silnicích. Ohrožují totiž i mikromobilitu. 

Správně nahustit je věda. Jak velká? To ukazuje Road bike tyre pressure explained | Everything you need to know.

Studie ukazuje, že elektrické koloběžky mohou vést k růstu využití veřejné dopravy. Nutné je aby došlo k integraci. Příkladem je Stuttgart. 

Fitbit Luxe? Nechte ty fitness náramky plavat a jděte po hodinkách. Většinou je můžete mít za mírně vyšší či i stejnou cenu. 

Yandex, „ruský Google“ spustil v Moskvě sdílené e-koloběžky. 

A jakou barvu má vaše kolo? 

Cáchy, Augsburg, Freiburg im Breisgau, Hannover, Lipsko, Münster a Ulm chtějí testovat omezení rychlosti na 30 km/h. 

Bambusové elektrokolo. Vážně. 

V Berlíně vám dají 1 100 Euro ročně za to, že nebudete mít auto. Jak to zní? Šli byste do toho? 

Giorgia May sedí v sedadle ze starého letadla připevněném na kole, které je přestavěné na koncertní pódium. 🚴🏻‍♀️ Tam zpívá a hraje na kytaru a projíždí se po bývalém letišti na Tempelhofer Feld. ✈️ Její koncert je živě přenášen do sluchátek hostů, kteří za ní jedou na kole a místo potlesku zvoní na zvonky. 👏🏼 Pro May je důležité, že neruší ostatní návštěvníky hlasitou hudbou.

Shimano chystá investici 300 milionů dolarů do továren v Japonsku a Singapuru. 

Voi Technologies a Luna Systems chtějí e-koloběžky vybavit kamerami schopnými chránit před srážkou s chodci i jízdou po chodníku. 

Než v Singapuru vyrazíte na e-koloběžku musíte si dát online test

Soulu dochází trpělivost s poházenými e-koloběžkami. Bude je „odtahovat“ a náklady účtovat provozovateli.  35 dolarů za každou odtaženou a ještě extra za uskladnění. 

Kola mají přednost, auta se musí přizpůsobit. Kde jinde, než v Amsterodamu

▶ Čtení odjinud

▶ Více z tohoto týdne na Kolotipy.cz

Další cyklo newslettery

České a zahraniční cyklo newslettery. Přehled pro ty, co rádi věci e-mailem najdete další tipy na „cyklo“ newslettery. 

▶ Pár drobností na závěr

Páteční koktejl vychází každý pátek. Obsahuje krátké zprávičky a informace, které se nestaly plnými články a nenajdete je tedy v zdejších novinkách ani v sekci věnované mikromobilitě.

Skoro vše co v pátečním koktejlu najdete se objeví na sociálních sítích (Twitteru @kolotipy a Facebooku @kolotipy) pokud byste snad chtěli mít všechno dřív.  Tak se nebojte zasledovat. A  pomůže když o pátečním koktejlu dáte vědět i dalším lidem. 

Přihlášení k odběru na kolotipycz.substack.com 

Pokud máte sami něco zajímavého a chcete aby se to v Pátečním koktejlu objevilo, dejte vědět redakci na redakce@kolotipy.cz (zveřejnění není zaručeno).

Další aktuální články