Páteční koktejl (23. července): Vybrzdit na kole kamión. Rozsekat se na MTB a ve Vídni nestačí kapacity cyklostezek.

Vypadají fantasticky, jezdci na MTB sjíždějící neuvěřitelné věci. Gee Atheron.  Jen ten dopad…. 

„Pokud by všechna nově prodávaná auta byla elektrická, trvalo by 15-20 let, než by nahradila světový vozový park na fosilní paliva.“ To jen aby bylo jasno, tohle nestačí. 

▶ Nově na Kolotipy.cz

TIP: Povinná výbava na kole. Co byste měli na kole vozit s sebou a to jak z pohledu zákona, tak z pohledu čistě praktického.

TIP na výlet: Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě v Praze je prima cíl i bez kola. 

TIP na výlet: Soutok Labe s Jizerou. Lázně Toušeň a cyklostezka podél Labe. Fantastické místo. Kopce ale nečekejte

▶ Česko

V Újezdu zatarasili podchod kládami. Podchod je přitom důležitou spojnicí pro pěší a cyklisty mezi Kateřinkami a Šeberovem, leží na hlavní cyklotrase A21. Náhradní trasa přitom neexistuje. 

Do evropských měst vtrhla elektrokola, kvůli ceně jsou ale výsadou spíše movitějších lidí. Řada zemí se to snaží změnit, píší na iHned.cz, a e‑kola coby ekologickou alternativu automobilů zásadně podpořila. Slevami na daních a dalšími pobídkami

A co vaše práce, či kanceláře. Můžete tam přijet na kole? Visionary v Holešovicích a Scott.Weber Workspace. 

Holky na kole spustily e-shop! Najdete ho na shop.holkynakole.cz 👍

Cyklistická federace hodnotila dopravce podle služeb. V Česku jsou nejlepší ČD, předstihly Leo Express a RegioJet.  Z maximálních 100 % získaly ČD 58 %. Leo Express se dělí s francouzskými státními drahami o 18. místo se 48 %, RegioJet se 34 % na 33. místě.

Nová cykloobousměrka v Praze 4 tvoří alternativu k rušné Vídeňské ulici

Ladislav Sitenský – Na kole je ve skutečnosti fascinující příběh. 

23 měst, 5200 kol. Nextbike v Česku pokračuje v expanzi a míří i na menší města. 

V iDnes hledají kompromisy jak pokutovat a měřit vzdálenost od cyklisty.  Myslíte, že Vojtěch Janda sedl na kolo a zkusil jaké to je, když vás v 10-20 cm míjí auto? A jaké když náklaďák? 

Lidi, nevybržďujte na kole kamióny. Opravdu ne. Z těch záběrů dost mrazí. 

Ulice Patočkova procházející Prahou 6 získala v úseku mezi Bělohorskou a křižovatkou Malovanka nový vyhrazený cyklopruh. Zatím ve směru do centra.

Svět

50 důvodů, proč by každý měl chtít více pěších ulic. Od prodloužení života až po zvýšení odolnosti měst: Pokud chcete znát důvod, proč by se ve vašem městě mělo více chodit pěšky, najdete ho zde.

Propella V4.0 Review, 2021 (Electric Bike Report)

Nizozemský Check (sdílené e-mopedy) míří do Německa. 

Tour+ režim dostupný pro kola s motory Bosch 2020. Slibuje menší asistenci na rovině, více tam kde je to potřeba. Ve výsledku má přinést větší výdrž baterie. 

Řidiči nákladních vozidel absolvují školení o tom, jaké je těsné míjení lidí na kolech. Brazílie. 

USA, země automobilům zaslíbená: Za posledních deset let se počet smrtelných nehod řidičů a spolujezdců v automobilech zvýšil maximálně o 2 %, ale počet smrtelných nehod chodců vzrostl téměř o 50 %.

Takto si představovali kolo budoucnosti v roce 1946. Neujalo se. 

Vídeň má problém: cyklostezky kapacitně nedostačují. Lidí na kole je víc než kdy předtím a chybí 17 tisíc parkovacích míst pro kola

Na kole v Albánii? Proč ne, mají tam cyklostezky :) 

70 % automobilových dobíjecích stanic pro v EU se nachází v pouhých 3 zemích. A teď zkuste někam v EV vyrazit. 

„Někdo, kdo dojíždí do práce autem 1 hodinu, musí vydělávat o 40 % více, aby byl stejně šťastný jako ten, kdo to má do práce kousek pěšky. Na druhou stranu, pokud někdo přejde z dlouhého dojíždění do práce na chůzi, jeho štěstí se zvýší stejně, jako kdyby se zamiloval.“

Nákladní (cargo) kola jako budoucnost pro Irsko? Zajímavé. 

ECF: Žádné energeticky účinné budovy bez odpovídajícího parkování jízdních kol a infrastruktury pro nabíjení elektrokol. Správně! 

Pump Track. To jako vážně? 

Skvělá reklama. Jak jste na tom s helmou vy? 

Jedno minutový Stockholm, patnáctiminutová Paříž, pětiminutový Vancouver, desetiminutový Brusel. Skvělé čtení pro plánování měst. 

Superpedestrian koupili Navmatic. Startup s technologií pro detekci nebezpečného chování na e-koloběžkách. Cena 1999 USD. 

Rad Power má nový RadRover 6 Plus. Zabudovaná 672 mAh baterie (jde stále vyjmout, naštěstí), 750 W motor, ale dojezd žádná sláva.  45 mil, 72 km.

WSJ řeší zvláštní věc. Zda jsou elektrokola vhodná a bezpečná pro děti.  Má to být rizikové. 

Sdílená dětská kola v Brazílii. Provozuje Bicicletar.

Další dřevěné kolo a další příspěvek do originálního designu. Aero

„Vzestup automobilismu neoddělitelně změnil pojetí ulice z místa k pobytu na místo k průjezdu.“ via Traffic devastates local streets in more ways than you’d think

▶ Čtení odjinud

▶ Více z tohoto týdne na Kolotipy.cz

Další cyklo newslettery

České a zahraniční cyklo newslettery. Přehled pro ty, co rádi věci e-mailem najdete další tipy na „cyklo“ newslettery. 

▶ Pár drobností na závěr

Páteční koktejl vychází každý pátek. Obsahuje krátké zprávičky a informace, které se nestaly plnými články a nenajdete je tedy v zdejších novinkách ani v sekci věnované mikromobilitě.

Skoro vše co v pátečním koktejlu najdete se objeví na sociálních sítích (Twitteru @kolotipy a Facebooku @kolotipy) pokud byste snad chtěli mít všechno dřív.  Tak se nebojte zasledovat. A  pomůže když o pátečním koktejlu dáte vědět i dalším lidem. 

Přihlášení k odběru na kolotipycz.substack.com 

Pokud máte sami něco zajímavého a chcete aby se to v Pátečním koktejlu objevilo, dejte vědět redakci na redakce@kolotipy.cz (zveřejnění není zaručeno).

Další aktuální články