Přeskočit na obsah

Projekt Na kole v každém věku se rozjíždí v Kladrubech (TZ)

Kladruby, 28. července 2021 – Dobrovolnický projekt, který se zrodil před 9 lety v Kodani a od loňska funguje také v České republice, začne nově zpříjemňovat pobyt pacientům Rehabilitačního ústavu Kladruby. Základem je elektrická trojkolka a chuť věnovat čas druhým. Díky podpoře ŠKODA AUTO a nevládní organizaci Kolem na kole bude mít Česká republika další pomyslný špendlík na oficiální mapě tohoto globálního hnutí. Neformálního setkání u příležitosti rozjezdu Na kole v každém věku v Kladrubech se vedle zástupců Kolem na kole a hlavního donátora zúčastnil také velvyslanec Dánského království v České republice Ole Frijs-Madsen.

Někdy stačí jen málo: elektrická trojkolka, dobrovolníci a chuť věnovat svůj čas lidem, kteří se sami na kole neprojedou. Přesně takhle vznikl v roce 2012 projekt Cycling without age: v Kodani, kde jezdí na kole do práce či do školy 6 lidí z 10, a to každý den, začal tehdy Ole Kassow brát na projížďky seniory, aby jim vrátil pocit větru ve vlasech.

Vzniklo z toho emotivní a silné hnutí; co začalo v jednom městě s jedním starším nákladním kolem, nabralo během let sílu po celém světě. Dnes jezdí pod hlavičkou Cycling without age přes 3500 šlapacích elektrických trojkolek v 51 zemích světa. Mladoboleslavská nevládní organizace Kolem na kole loni přivedla na globální mapu Českou republiku a dala také projektu české jméno:

Na kole v každém věku

Zatímco v Mladé Boleslavi berou dobrovolníci elektrickou trojkolkou na vyjížďky seniory, kteří by se už tak daleko nedostali, v Rehabilitačním ústavu Kladruby bude projekt Na kole v každém věku sloužit vyjížďkám s pacienty, kteří se zde zotavují po úrazech a operacích pohybového a nervového systému.

Roman Meliška, zakladatel Na kole v každém věku v České republice: “Na kole v každém věku je ze všeho nejvíce radost, ať už pro ty, kteří se vezou, nebo pro piloty, kteří na elektrické trojkolce šlapou. Rozjezd další elektrické trojkolky v barvách projektu Na kole v každém věku pro pacienty Rehabilitačního ústavu Kladruby je důkazem, že když se protnou dobré nápady a dobrá strategie, vznikají dobré věci. Naše organizace má zkušenosti, jak velký přínos má aktivní mobilita pro města větší i menší, ŠKODA AUTO se zase dlouhodobě věnuje mobilitě bez bariér. Kolo, ten vynález starý už dvě století, propojuje generace, dodává městům kvalitu života a proměňuje k dobrému veřejný prostor. Ať dělá radost i v okolí Rehabilitačního ústavu v Kladrubech.”

Josef Hendrych, ředitel Rehabilitačního ústavu Kladruby: “Posláním našeho ústavu je poskytovat rehabilitační a sociální služby tak, aby naši pacienti dosáhli co největší nezávislosti a soběstačnosti, a osvojili si zdravý životní styl. Zapojení do globálního projektu Na kole v každém věku do toho dobře zapadá. Společně strávený čas a silné sociální vazby jsou základem úspěchu každé rehabilitace. Dovedu si představit, že postupně kolem naší nové elektrické trojkolky vybudujeme komunitu dobrovolníků nejen uvnitř ústavu a mezi rodinnými příslušníky našich 

pacientů, ale i v regionu kolem Kladrub. Jsme rádi, že díky podpoře ŠKODA AUTO a spolku Kolem na kole patří Kladruby na další světovou mapu.”

Michal Kadera, vedoucí vnějších vztahů ŠKODA AUTO: “Dlouhodobě podporujeme mobilitu bez bariér, a projekt Na kole v každém věku do toho ideálně zapadá. Jsme rádi, že jsme nyní mohli tento dar spolu se spolkem Kolem na kole zorganizovat také pro Rehabilitační ústav Kladruby. Přeji všem spolupracovníkům ústavu, jejich pacientům i jejich rodinným příslušníkům příjemný čas strávený společnými vyjížďkami v okolí. Elektromobilita má mnoho tváří a elektrická trojkolka je jednou z nich.”

Ole Frijs-Madsen, velvyslanec Dánského království v České republice: “Jako Dán zvyklý na to, že na kolech se po našich městech přirozeně přepravují miliony lidí každý den, mám z další pobočky projektu Na kole v každém věku obzvlášť velkou radost. Jak asi víte, Dánové jsou jedním z nejšťastnějších národů na světě a existuje mnoho průzkumů, které ukazují, že tomu je tak také proto, že lidé všech věkových skupin tu automaticky používají kolo jako běžný dopravní prostředek. Cycling Without Age neboli u vás Na kole v každém věku přitom není jen o jízdě na kole na čerstvém vzduchu. Je to zároveň zelený a udržitelný způsob, jak zpřístupnit zážitky z projížďky elektrickou trojkolkou každému. Chtěl bych této příležitosti využít také k tomu, abych vzdal hold Romanu Meliškovi, který svými znalostmi a oddaností tématu moderní městské mobility a mikromobility přivedl projekt původně z Kodaně sem do České republiky, a nově také  k pacientům Rehabilitačního ústavu v Kladrubech.”

Na kole v každém věku, to je 5 základních pilířů:

Velkorysost …

…protože co jiného než velkorysost je ochota věnovat trochu svého času a vzít na vyjížďku jednoho či dva lidi, kteří se sami daleko nedostanou.

Beze spěchu …

… neboť to je ideální způsob, jak vnímat okolí i lidi kolem sebe. Červená rikša v barvách Na kole v každém věku poutá na ulici pozornost a klidná jízda beze spěchu dává příležitost zapříst další a nové hovory.

Příběhy … 

… které by snadno zůstaly navždy zapomenuté, kdybychom se o ně mezi sebou i mezi generacemi nepodělili. Oni vypráví, my jako piloti nasloucháme a také se dělíme o své zážitky.

Vztahy …

… které se budují během společně stráveného času. Společnými jízdami, společnými příběhy, otázkami i nasloucháním. Jsou to vztahy mezi piloty a seniory, napříč generacemi, vztahy s lidmi z pečovatelských domovů i s rodinami těch, kterým jízdy rikšou dávají do života radost.

Bez omezení věku …

… ať už pro piloty, nebo pro pasažéry. Elektrická rikša se ovládá snadno jako kolo, díky pomocnému motoru je šlapání komfortní i s posádkou. Trénovaná sportovkyně, kancelářský “krysák”, nebo čerstvý penzista? Ti všichni už po světě fungují jako piloti. Ostatně, nejstarším pilotem byl 90letý Dán Jørgen Hass. A nejstarší pasažéři? Paní Edith Green z Bournemouth (108 let), paní Yeo Iu ze Singapuru a pan Dagny Carlsson ze Švédska, oba 107 let.