Páteční koktejl (30. července): Okolo ježdění na kole je stále mnoho zvláštních emoci

Pokud by více lidí používalo mikromobilitu, mohly by být silnice užší a povrchově mělčí, což by světu ušetřilo miliardy dolarů za asfalt, cement a kamenivo ročně. Zajímavá myšlenka. 

Zaparkované auto s puštěnou klimatizací je zločin – na zdravém rozumu, píše Jan Lipold. Nejen na zdravém rozumu. Řidiči v Česku ignorují i značky „vypni motor“ u šraněk. Čekat tam s kolem je vždy lahůdka. 

Mnichov žalují kvůli cyklopruhům. Jsou prázdné, ucpávají ulice, vadí autoklubu. Komu jinému, než autoklubu by asi měly vadit. Součást autoškoly by měly být povinné jízdy na kole po městě. 

▶ Nově na Kolotipy.cz

Gravel čili štěrkáč – nová tvář cyklistiky. Rozhovor s Michaelem Mourečkem, spoluzakladatelem cyklistické značky Festka dorazil přímo od Festky, není to naše tvorba, ale to nevadí. 

Projekt Na kole v každém věku se rozjíždí v Kladrubech je tisková zpráva o zajímavé projektu, takže ji rádi posuneme nahoru. 

TIP: Jak poznám, že je čas vyměnit řetěz? Čtěte pečlivě a s výměnou řetězu nečekejte než bude pozdě. 

TIP: Brzdí brzdy v dešti? Zvláštní nápad, že by nebrzdily. Ale přesto se na to občas ptáte. 

▶ Česko

Radnice pražského Radotína nechá vyměnit stávající lávku pro pěší a cyklisty přes Berounku, která je v havarijním stavu. 

Bicykly s přehazovačkou…jsou na Tour de France povoleny od roku 1937, do té doby se pokládaly za nesportovní vynález nemístně usnadňující jízdu. Benzedrin a kokain nevadil; převody ano.”. Co se člověk nedozví od Petra Koubského v Deníku N

Parkování kol ve vozovce? V Praze pomalu přibývá. Užitečná vychytávka. Rozšíření naráží na klasické úřednické výmluvy. 

Praha 7 otevřela novou spojku mezi nádražím a výstavištěm v Holešovicích

Spor mezi auty a cyklodopravou neexistuje, říká Jakub Ditrich z ekolo.cz. Problém kol je nedostatečná infrastruktura

Nejtěžší bylo celé to zorganizovat, ujet to byla už jen třešnička na dortu, která trochu bolela,říká po absolvování více než 3 400 kilometrů Ondřej Zmeškal. Před deseti lety definitivně přišel o zrak, teď se ale stal prvním nevidomým sportovcem, který na tandemovém kole ujel trasu slavného závodu.

Pražský magistrát pojedl vtipnou kaši a maluje na silnice podivné věci. Asi tak by se dalo shrnout to co najdete v Pruhy pro auta a cyklisty někdy budí zmatení. Současné vozy se svou šířkou se tam legálně nemusí vejít

Ke vtipné kaši s podivným „cyklopruhy“ má užitečné vysvětlení AutoMat na Facebooku

Z LISABONU DO PRAHY. Co vás čeká, pokud zavrhnete letadlo i auto a rozhodnete se přejet Evropu na kole

Basta je dobrá…a basta! Recenze a zkušenosti s rámovou brašnou od Basta Gear. 

Pražští zastupitelé za Piráty Adam Zábranský a Vít Šimral oživili na sociálních sítích debatu o dopravě do zaměstnání. Šimral vyzval větší firmy, ať svým zaměstnancům umožní sprchování, aby mohli jezdit na kole. 

Dobiju.cz – kde si můžete (s vlastní nabíječkou) dobíjet elektro vozítka.  Nový projekt. 

Aleš Veselý (CEO Sazka, a.s): Sazka podporuje nejen vrcholovou cyklistiku, ale i naše jednostopé zaměstnance. Nové sídlo na Bořislavce má skvělé zázemí pro cyklisty, celkem 85 parkovacích míst, dobíjení pro elektrokola a šatny se sprchou. Kola máme prostě rádi

Zákaz pivních kol v Praze platí, soud zamítl stížnost provozovatelů. Byť tedy ono říkat tomu kola je dost absurdní, že. 

Cestovatel Tomáš Vejmola z Hranic projel na kole Turecko, Gruzii a Rusko. Splnil si tak svůj sen a na kole projel přes Balkán a Černomoří na Kavkaz a přes Rusko a Ukrajinu se vrátil domů. Na kole strávil 101 dnů v kuse.

David Beška & Jan Charouz o trendech v mikromobilitě a službě BeRider. Podcast.

Svět

Indické „ministerstvo dopravy“ pojedlo vtipnou kaši. Ten obrázek vlevo není bezpečnější způsob jízdy. Přesně naopak. Ostatně viz Mohou na silnici jet cyklisté vedle sebe?

Ve Velké Británii víkendové ježdění na kole stouplo až o 60 %. Klasicky ale chybí bezpečná infrastruktura

1 500 USD sleva na daních při nákupu elektrokola v USA. To by mohla být dost dobrá motivace, co myslíte? 

Nemáte v oblibě šlapání do kopce? Tohle video je dobré na vysvětlení řady věcí. A možná i naučení jak to dělat lépe.

Nová studie zjistila, že počet zranění na silnicích se ve čtvrtích s nízkou hustotou provozu, které byly zavedeny během pandemie koronaviru, snížil o polovinu ve srovnání s oblastmi bez těchto systémů.

Čtyři vyvrácené mýty o městech bez aut. Řeč je o Nizozemí. A také o tom, zda tamní model je replikovatelný. 

Tier v Google Mapách v 11 velkých evropských městech (Berlin, Hamburg, Munich, Cologne, Frankfurt, Stuttgart, Vienna, Zurich, Oslo, Stockholm and Helsinki). 

Peter Stetina a Kokopelli. Rekordní. 

Cyklistické značky se připravují na rapidní růst na trhu nákladní kol. Ve Velké Británii, aby bylo jasno. 

Emma Eades byla jednou z prvních žen jezdících na kole v Londýně. Vůbec to neměla jednoduché

Bicykl a ženy? Viktoriánské období znamenalo záplavu varování jak jsou kola nebezpečná pro zdraví žen, jak jim znemožní si najít manžela a poznamená jejich obličej. Emancipace prostě vadila. 

Americká auta jsou dnes skoro stejně velká jako tanky z druhé světové války.  Ano, řeč je o SUV. 

Startupy a investoři milují služby s předplatným. Včetně těch mikromobilitních. Opakovaně platící zákazníci jsou nejlepší zákazníci. 

Makita 18v. Skládačka využívající až dvě klasické 18v LXT Lithium baterie. Otázkou zůstává, zda dojezd 15 km dává smysl. Ale asi nedával, tohle už neprodávají

Tipy z Nizozemí jak vybudovat národ cyklistů. 

Brent Toderian: Jak Nizozemci změnili svou cyklistickou kulturu – vše začalo v 70. letech „masovým protestem“ před Rijksmuseem v Amsterdamu. Nikdy nezapomínejte, že když při představě lepšího města slyšíte „nejsme Amsterdam“, před desítkami let nebyl ani Amsterdam. Odkazuje na starší How Amsterdam became the bicycle capital of the world

Jak byste asi dali tohle

Kam ukládáte doma cyklistické nářadí? Pár tipů na řešení má BikeRadar. A týká se to vlastně jakéhokoliv nářadí. 

V Česku na silnice malujeme nic neříkající piktogramy ukazující kudy má kolo jet. Jinde pochopili, že je to potřeba dělat správně. Eindhoven.

Řidič srazil 12letého cyklistu, promluvil s ním a odjel. Chlapec pak zavolal policii. A nutno dodat, že na tom kole jel po přechodu. Jestlipak to bude mít ještě nějaké pokračování. 

BMW Dynamic Cargo a Clever Commute jsou koncepty pro nákladní elektro(tří)kolku a elektro koloběžku. 

▶ Čtení odjinud

▶ Více z tohoto týdne na Kolotipy.cz

Další cyklo newslettery

České a zahraniční cyklo newslettery. Přehled pro ty, co rádi věci e-mailem najdete další tipy na „cyklo“ newslettery. 

▶ Pár drobností na závěr

Páteční koktejl vychází každý pátek. Obsahuje krátké zprávičky a informace, které se nestaly plnými články a nenajdete je tedy v zdejších novinkách ani v sekci věnované mikromobilitě.

Skoro vše co v pátečním koktejlu najdete se objeví na sociálních sítích (Twitteru @kolotipy a Facebooku @kolotipy) pokud byste snad chtěli mít všechno dřív.  Tak se nebojte zasledovat. A  pomůže když o pátečním koktejlu dáte vědět i dalším lidem. 

Přihlášení k odběru na kolotipycz.substack.com 

Pokud máte sami něco zajímavého a chcete aby se to v Pátečním koktejlu objevilo, dejte vědět redakci na redakce@kolotipy.cz (zveřejnění není zaručeno).

Další aktuální články