Navigace

Páteční 🚲 koktejl (6. srpna) s náloží novinek o kolech a mikromobilitě

Pokud vlastníte obchod s koly a nemáte na ulici před svým podnikem parkoviště pro kola, co vůbec děláte? Píše Bycycle Lobby na Twitteru.  Dobrá otázka, jak jsou na tom české obchody s koly? 

Je Peloton technologie? Nebo je to jen kolo s obřím tabletem? Mohou být všechna kola s trochou šikovnosti technologická záležitost? Je Peleton a jejich DRM a omezování zákazníků udržitelné? 

Helma není zázračný amulet, ukazují data. Cyklisty zachraňuje při pádech, mezi auty umírají i s ní. Ano, mezi auty. Helma zachraňuje, ale bezpečná infrastruktura je zásadní. 

▶ Nově na Kolotipy.cz

TIP: Jak bezpečně jezdit na (elektrických) koloběžkách pro případ, že byste tenhle způsob městské alternativní dopravy využili. 

▶ Česko

Pro turisty atraktivní oblast Posázaví by v budoucnu měla protkat síť páteřních cyklostezek. Počítá s tím koncepce cykloturistiky, kterou schválil Středočeský kraj a která by se měla v následujících letech konečně začít realizovat.

Do práce na kole 2021 bude v září. Od 13. do 26. září. Na kole, koloběžce, pěšky, poklusem – prostě „po svých“.

Na Točné v Praze vzniká 680 metrů dlouhá stezka pro pěší a cyklisty, která napojí tuto část hlavního města směrem k Pražskému okruhu.

A máme tu opět jedno velmi zábavné vlákno plno autoemocí :) Nové Podolské cyklopruhy jsou mimochodem dlouhé tři kilometry

Bolt získal 600 milionů eur od investorů včetně společnosti Sequoia na další vývoj „evropské superaplikace“ (tisková zpráva)

V listopadu 2020 bylo na Florenci otevřeno první městské cyklodepo určené pro rozvoz zásilek po centru na nákladních elektrokolech. Teď se dostalo mezi nejlepší evropské projekty Eurocities Awards 2021 v kategorii Zero pollution. Další cyklodepo bude od září také na Andělu. Viz též Cyklodepo na Florenci jako jeden ze nejekologičtějších evropských projektů. Praha chystá další na Andělu.

Furt pryč zavřeným hranicím navzdory. Skvělé čtení. 

Nové cyklodepo pro překládku zboží bude nedaleko pražského Anděla

Vyšehradský tunel hlásí komplet zavřeno pro tramvaje. Objet se to dá … lodí! Nebo taky pomocí sdílených kol. 

NOVÝ GIANT Reign E+ | Enduro Electrified! 

Jan Barta a spol. kupují českou aplikaci Rouvy pro domácí jízdu na kole. Že by něco jako český Peloton? 

Na cyklovýlet s kolem půjčeným na nádraží? Hladce. Půjčovny najdete na 70 nádražích, jen ve Varech jsou dvě

Architekt Jiří Opočenský se spolu s Jakubem Ditrichem z Ekolo.cz vydal v rámci festivalu Open HousePraha na cyklovyjížďku hlavním městem

Potřebujete na elektroskútr řidičský průkaz? Si pište že jo, není to elektrokolo. 

Jedna zbytečná informace, že byla na elektrokole. Ta podstatná ale je, že měla helmu, co při pádu praskla. Jak by asi dopadla její hlava bez helmy? 

Specialized svolává 2500 baterií k opravě. Nepodceňujte.

Trail of Life: Na jihu Moravy spojily traily, výlety a nádhernou krajinu

Cyklozaměstnavatelem roku 2021 se stala Skupina ÚJV Řež, a. s. (dříve Ústav jaderného výzkumu). Čtěte v Cyklozaměstnavatel roku 2021: Podpora cyklistiky nám pomáhá získat lidi, které potřebujeme

Zase ta kampaň proti elektrokolům: Úrazů na elektrokolech skokově přibylo, poslanci chtějí nařídit helmy. Ověřitelné podklady žádné. 

 

▶ Svět

Německý cyklistický klub svolává na 15. srpna demonstraci #BicycleDemonstration. Dosud bylo zaregistrováno 2000 účastníků.

Studie zjistila, že nákladní kola doručují zboží rychleji a čistěji než dodávky. 

The Micromobility Landscape vyšlo v nové verzi (3.0) a obsahuje 750 nejvýznamnějších a nejslibnějších společností. Začněte studovat. 

Jak se Facebook stal záchranným lanem pro přistěhovalecké poslíčky na kolech and když je ve městě nebezpečno, musíte si pomoci sami.

Japonsko je výjimečné, koronavirus nepřinesl navýšení prodeje kol a elektrokol. 

Počet úmrtí chodců v USA dramaticky roste. V zemi kde na chodce desetiletí nikdo nemyslel to vlastně těžko může překvapit.

Onewheel jste už možná potkali. Tady můžete mrknout na rozhovor s tím, kdo ho vynalezl. 

Bukurešť se přidává k dalším evropským městům, která vrací veřejný prostor lidem. Každý víkend se proměňuje 34 ulic Bukureště výhradně na pěší promenády. Příští rok se má program rozšířit i do širšího města.

Chodci a cyklisté budou mít ve Velké Británii prioritu před auty.  Včetně změn dopravních předpisů. 

Kolo z hořčíku? Proč ne. A pravda je, že fakt vypadá trochu jako švýcarský sýr.  Další kousek do sbírky designových kousků. 

Studie provedená v desítce měst zjistila, že chráněné cyklistické pruhy vedly k drastickému poklesu počtu úmrtí u VŠECH UŽIVATELŮ SILNIC. A namalované pruhy pro cyklisty? Vůbec žádné zlepšení bezpečnosti. Pokud jde o nic neříkající piktogramy na silnici, je bezpečnější je nemít. Na Kolotipy je o tom řeč například v Jak na cyklopruhy? Londýnská studie ukazuje cestu. Česká cesta zvyšuje riziko zranění lidí na kole o 30%

K továrně Foxconn v Pardubicích povedou cyklopruhy a chodník pro pěší

Finanční ohodnocení Boltu 4.75 miliardy dolarů poté co se chystá do rozvozu potravin a získal 713 milionů dolarů investici. Vedle potravin samozřejmě i e-koloběžky a pronájem kol. 

Jak jsou na tom elektrokola s bezpečností? A proč v USA nemají žádné předpisy a normy, které by to řešily? Ty které máme v Evropě? Samé otázky.

Nová studie zjistila, že neexistuje žádná souvislost mezi budováním cyklo infrastruktury a změnami v socioekonomickém složení  čtvrtí. Jednoduše řečeno, cyklostezky a cyklotrasy nesouvisí s vysídlováním komunit BIPOC (černoši, domorodci a barevní obyvatelé) a komunit s nízkými příjmy.

První solárně poháněné elektrokolo na světě. Tedy, teoreticky první. Prakticky byste asi na tomhle kole moc jezdit nechtěli. Zejména ne za větru. 

Tenhle prototyp kola pomáhá udržet balanci při zatáčení v pomalé rychlosti. Pomáhá tomu motor v řídítkách a hlídá riziko pádu. Detaily v Smart motor in handlebars prevents bicycles from falling over

Tyto epické evropské cyklostezky vás provedou celým kontinentem říkají v tomto (bohužel krátkém) článku.  Přidat si můžete pár fotek v tomto tweetu.

Tahle soutěž o zcela nepoužitelné věci je až neuvěřitelná. Sledujte, přijdou ještě lepší věci než ta na počátku. Co jste potkali podobného v Česku?

▶ Čtení odjinud

▶ Více z tohoto týdne na Kolotipy.cz

  •  

Další cyklo newslettery

České a zahraniční cyklo newslettery. Přehled pro ty, co rádi věci e-mailem najdete další tipy na „cyklo“ newslettery. 

▶ Pár drobností na závěr

Páteční koktejl vychází každý pátek. Obsahuje krátké zprávičky a informace, které se nestaly plnými články a nenajdete je tedy v zdejších novinkách ani v sekci věnované mikromobilitě.

Skoro vše co v pátečním koktejlu najdete se objeví na sociálních sítích (Twitteru @kolotipy a Facebooku @kolotipy) pokud byste snad chtěli mít všechno dřív.  Tak se nebojte zasledovat. A  pomůže když o pátečním koktejlu dáte vědět i dalším lidem. 

Přihlášení k odběru na kolotipycz.substack.com 

Pokud máte sami něco zajímavého a chcete aby se to v Pátečním koktejlu objevilo, dejte vědět redakci na redakce@kolotipy.cz (zveřejnění není zaručeno).

Další aktuální články