Navigace

Páteční koktejl (13. srpna) s náloží tipů z Česka i zahraničí. Ano, je pátek třináctého!

Vrátili byste se zpět do kanceláře, pokud by zaměstnavatel poskytl elektrokolo? Docela zajímavá motivace k opuštění homeoffice.  Amazon v USA například něco takového dělá. 

Jezdili byste na 36″ kolech? Tedy skoro metrových? Na obrázku to vypadá nesmírně vtipně. 

Skvěle čtení od Cory Doctorowa: Společnost Uber také znepříjemnila život ve městech jízdním kolům tím, že z cyklistických pruhů udělala místa, kde  Uber vysazuje a vyzvedává. Žádný strach – cyklisté si mohou prostě vzít Uber!

▶ Nově na Kolotipy.cz

TIP na výlet: Šemberské stezky 

TIP: Mohou na silnici jet cyklisté vedle sebe? Oblíbené téma, zejména mezi automobilisty. Přitom v řadě zemí to možné je, někde dokonce povinné. A má to i nějakou tu výhodu.

TIP: Výhody elektrokol? 15 věci, pro které budete elektrokola milovat

▶ Česko

Zvelebování Prahy: Cyklostezka pod Vítkovem jako nová, nechybí trampolíny a dětské hřiště. Je to tak, cyklostezka skvělá, včetně fantastického tunelu, jen tedy klasicky na nic nenavazuje. Renovace za 17.5 milionu. 

Michal Valoušek (@msgre): Pořídili jsme si cargo kolo. Cyklonáklaďák, se kterým se dá převézt nákup, člověk, pes (každé zvlášť, pokud to je možné).  Skvělé čtení. 

Po Budějovicích, podle tamní radnice, jezdí nepovolené sdílené koloběžky Lime.  Zlatý hřeb je vyjádření: Jízda bez přilby a nedodržování rychlosti jsou podle strážníků právě těmi nejčastějšími prohřešky, kterých se uživatelé elektrokoloběžek dopouštějí. 

Stále stejné hlouposti o elektrokolech:  „Pokud dosáhneme této (25 km/h) rychlosti, motor se automaticky vypne, přestane při jízdě pomáhat. Pro rychlejší jízdu už musíme zabrat vlastní silou“. Zabrat vlastní silou musíte vždy, elektrokolo není moped. 

Tu Lítačku? Jo taky tady bylo zvažování nekoupit, ale nakonec to tak nedopadlo. Přeci jen těch jízd #mhd bude dost a po zdražení to je dost pekelné za jednotlivé jízdy. S kolem je totiž potíž, že ho u klientů není kam dávat :( Prima rozhovor v Bike Stories #13

Ve Spálené vzniká mezi kolejnicemi pás jemné dlažby. Umožní komfortnější jízdu na kole. Tedy pokud jste dostatečně drsný abyste tam kličkovali mezi tramvajemi nebo máte sebevražedné sklony. 

Přechod z Vinohradské k Muzeu v Praze? Neuvěřitelné. A všimněte si těch cyklo „boxů“. Pro mimořádně otrlé jedince co na kole vyrazí sebevražedně na magistrálu. 

Cykloobousměrky jsou levné, rychlé a efektivní opatření, které dokáže lidem na kole zásadně zjednodušit cestu.  Jejich prosazení ale bývá velmi náročné. Jak argumentovat proti obvyklým důvodům „proč to nejde“?

Skvělé! Motorkář, který se identifikuje jako cyklista, vytvořil nový světový cyklistický rekord

Profesionál nebo amatér, jízda na červenou, ještě v téhle skupinové podobě, to je nejvyšší stupeň ignorantství. 

Zhruba za dva roky by se mohli první cyklisté projet po nové cyklostezce propojující Českou Kamenici na Děčínsku a Kamenický Šenov v Libereckém kraji.

Největší lokalita rychlodobíjecích stanic v ČR je na půl cesty mezi Prahou a Rozvadovem. V jednu chvíli tu může dobíjet 16 e-aut (tisková zpráva společnosti ČEZ). 

Ano, i Česko šílí po čím dál tím větších autech.

Cyklověže se ujaly. Další přibyla v Hranicích, Prostějov čeká na dotace, píší na iDnes.cz. Realita je, že cyklověže jsou nevyužívané a návrat investic je v nedohlednu. Slepá ulička. 

 

▶ Svět

Zákaz vjezdu aut? Vaše město by mohlo být tím dalším, píše Mashable. Užitečné povídání o městech, které postupně vytěsňují auta. Ve prospěch lidí.

Šest tajemství projektanta bleskové vybudované cyklistické sítě v Seville. Vybudovat se ji podařilo v průběhu čtyř let. Což je i jedno z důležitých tajemství. 

Jak vašeho horáka udělat lehčího? No, jasně, výměnou komponent za lehčí, očesáním všeho co jde. A můžete zkusit i ty balónky co nadnáší. 

Před pěti lety #Uber trval na tom, že sníží dopravní zátěž. Místo toho řidiči Uberu jezdí 40 % času bez cestujících. Uber a Lyft už netvrdí, že dopravu snižují, a nyní přiznávají, že dopravní zácpy zvyšují. Tolik k „zlepšování měst“.

Více než polovina dnešních cyklostezek byla v Nizozemsku vybudována v posledních dvou desetiletích. Dokonce ani lidé, kteří zde žijí, netuší, jak nedávný tento vývoj byl. O cyklostezkách nepřemýšlejí o nic víc než vy a já o kanalizačních trubkách a elektrických sítích.

Kradená kola z Německa míří na Ukrajinu. A zloději cílí na drahé modely, jak jinak. 

Ministr dopravy varuje místní orgány, aby neodstraňovaly cyklistické pruhy ani jiná opatření na snížení provozu bez důkazů o jejich selhání. Velká Británie. V Česku je pro jistotu zpravidla ani nezavádíme. 

První elektrokolo na světě co se skutečně vyrábělo a prodávalo. Gazelle

Projekt HEAT v Hamburku získal oficiální povolení k provozu s cestujícími. Propojuje infrastrukturu a data o vozidlech pro autonomní kyvadlovou dopravu. Cílem je vývoj inteligentního dopravního systému a pro občany Hamburku možnost si vyzkoušet autonomní jízdu

OKAI na Eurobike Show 2021 představí nový model (sdílených) e-koloběžek.

Když to nejde po zemi, tak se pro kola postaví cyklomost. Los Angeles. 

Ano, tohle elektrické „kolo“ z Alibaby je fakt podivné. Za 750 USD a pro tři lidi. vážně. 

Když se chce, tak tam prostě ty auta jezdit nebudou. Jako vždy stačí „jenom“ chtít.

Místa pro parkování nákladní kol v Lipsku. Šikovné.

Cesta k nulovým auto emisím je … dlouhá. 

 

V Nizozemí v roce 2020 jezdili na kole o 32 % méně než o rok předtím. Důvodem byla pandemie a převládající homeoffice. 

Designový kousek, kterému neznámo proč říkají ebike. CrownCruiser nicméně můžete mít i s 250 W motorem a omezením do 25 km/h.  Nebo 750 W a omezením do 50 km/h.

▶ Čtení odjinud

▶ Více z tohoto týdne na Kolotipy.cz

Další cyklo newslettery

České a zahraniční cyklo newslettery. Přehled pro ty, co rádi věci e-mailem najdete další tipy na „cyklo“ newslettery. 

▶ Pár drobností na závěr

Páteční koktejl vychází každý pátek. Obsahuje krátké zprávičky a informace, které se nestaly plnými články a nenajdete je tedy v zdejších novinkách ani v sekci věnované mikromobilitě.

Skoro vše co v pátečním koktejlu najdete se objeví na sociálních sítích (Twitteru @kolotipy a Facebooku @kolotipy) pokud byste snad chtěli mít všechno dřív.  Tak se nebojte zasledovat. A  pomůže když o pátečním koktejlu dáte vědět i dalším lidem. 

Přihlášení k odběru na kolotipycz.substack.com 

Pokud máte sami něco zajímavého a chcete aby se to v Pátečním koktejlu objevilo, dejte vědět redakci na redakce@kolotipy.cz (zveřejnění není zaručeno).

Další aktuální články