Navigace

Páteční koktejl (20. srpna): Bude Tesla Bot umět jezdit na kole?

86 % dotazovaných nemá elektrokolo s tuningem. 85 % to nebylo při prodeji nabízeno. Tolik asi k oblíbeným výmyslům BESIPu a CDV o tom jak všichni mají přečipovaná kola.  Samozřejmě, je to jenom anketa, pár set dotazovaných. BESIP ani CDV ale žádná data stále nemají, natož anketu.  Tahle ale CDV radost neudělá.  A těch zajímavých výsledků je tam víc.

Waymo je jedno procento od funkčního autonomního auta. Jenže to poslední procento je problém. Fascinující čtení ve Waymo Is 99% of the Way to Self-Driving Cars. The Last 1% Is the Hardest. Problém mají s kužely, cyklisty, zatáčením vlevo, chodci a prací na silnici vůbec. Nemluvě o dešti, sněžení a sněhové pokrývce vůbec. 

▶ Nově na Kolotipy.cz

TIP na výlet: Stonehenge Úvaly kdybyste nevěděli kam o víkendu vyrazit,

TIP: Jak pečovat o elektrokolo se může hodit právě poté, co se vrátíte z Úval. Ale i kdykoliv jindy.

TIP: Nevýhody elektrokol se budou líbit odpůrcům elektrokol, zastáncům posvátné čistoty neposkvrněného šlapání bez pomoci ďábelské elektrické síly. 

▶ Česko

Nevíte jak vybrat ten správný pepřový sprej?  Vhodná ochrana pro ženy, bez legrace. Ale může se hodit i proti agresivním psům. 

Celosvětová mapa bikesharingu. Česko nechybí. Skoro 10 milionů kol. Pro Česko (a nejenom) potřebuje aktualizovat. 

Velká auta se skoro nevejdou do současných parkovacích stání. Jaké si myslíte, že bude řešení? Začneme řešit zbytečně velká auta? Budeme zvětšovat parkovací stání? 

Nová cykloobousměrka na pražském Dvořákově nábřeží přináší cyklopruh za zaparkovanými auty

Nejen po Praze 2 😥

Skvělé čtení: Three peaks bike race 2021 — jízda plná emocí, část 1/2

Řidiči spadl na D3 špatně upevněný bicykl, nehodě zabránili policisté. 

Zájem o carsharing, tedy sdílení aut, v Ostravě roste a po uvolnění protiepidemických uzávěr je od letošního dubna rekordní. ČTK to řekl ředitel družstva Autonapůl Michal Šimoník. Družstvo je prvním českým carsharingem. V Ostravě aktuálně nabízí čtyři auta, jiná firma nyní ve městě carsharing neprovozuje.

Nová a jedinečná cyklostezka v protisměru u Rudolfina

Platforma Bolt, aplikace blinkee.city a služba GoDrive se spojily do asociace Mobilní Česko, která chce veřejnosti i samosprávám představovat inovativní řešení pro efektivní a udržitelnou dopravu po městech.  

Jela po cyklostezce a spadla pod kola Tatrovky.V ynechme, že je to zvláštní. Podstatné je, že míjet se s náklaďáky může být nebezpečné. A lepší je zastavit a ustoupit. 

Jak dlouho cestujeme do práce? V ČR více než 30 minut dojíždí cca 40% zaměstnanců. Průměr za EU je 1/3, v Lotyšku více jak 1/2. Rok 2019, nutno dodat.

 

▶ Svět

Pokuta pro chodce za úmyslné blokování autonomního vozidla? Studie se tomu věnuje. S auty bez řidiče přijdou nové věci. 

Na světě je v provozu více mikromobilitních vozidel než automobilů.

Recenze Fidlock Twist Uni-Base, tedy základní jednotky pro magnetický držák na lahve. Na MTB nutno dodat, že funguje skvělé. 

Iggy Pop. Unagi má novou tvář pro marketing. 

Rakousko zavádí „lítačku“ pro všechny prostředky veřejné hromadné dopravy bez ohledu na město či spolkovou zemi. Roční jízdenka bude stát 1095 eur (cca 28 tisíc Kč).

Zní to skvěle. Koloběžky co se samy zaparkují na správné místo. Ale když se nad tím zamyslíte, tak tohle fungovat stejně nebude. 

Mark Weir se s vámi podělí o jezdecké triky a tipy, jak maximálně využít své horské elektrokolo vybavené systémem Bosch.

Do New Yorku (konečně) dorazily elektrické koloběžky. Bird, Lime a VeoRide v pilotu s tisícovkou koloběžek.

„V současné době chodí do školy pěšky nebo jezdí na kole přibližně 2/3 všech nizozemských dětí, přičemž 75 % středoškoláků jezdí do školy na kole. Umožněním bezpečného a aktivního cestování nizozemská města zabrání odhadem jednomu milionu ranních cest do školy autem.“

Na co se dívají řidiči, kteří havarují. Asi nepřekvapí, že na prvních dvou místech je mobilní telefon – telefonování bez handsfree, řešení SMS a vytáčení čísla.  Ale i ta další místa jsou zajímavá. 

Prodeje elektroaut rychle rostou, čtyři z deseti nově prodaných aut v západní Evropě mají elektrický nebo hybridní pohon (tisková zpráva a analýza od PwC)

Skip, výrobce elektrických koloběžek, bankrotuje

Ola Electric S1 a S1 Pro jsou venku. Moped, 8.5 kW motor, rychlost 90 (Pro 110) km/h, 3 (4 kWh) baterie a dojezd 121 (181) km. 

Fox Factory stouply prodeje kol o 64 % v druhém čtvrtletí a o 74 % v v prvním pololeti meziročně. Objednávky čekají na vyřízení 8 až 10 měsíců. 

Mladá Berlíňanka putovala dva roky na kole ze Severní do Jižní Ameriky – pak přišla pandemie a zastavila ji. Korona, zabiják dobrodružství? Ne tak docela!

Bird má nové elektrokolo. Zadní 500W motor. 36V/12.8Ah baterie. Bird Bike.

A když už jsme u těch (nových) kol. Tak Canyon Lux Trail a Ribble Ultra SL R – Pro

Neviditelný „elektro“ doping v podobě Bikedrive Air. Středový motor, s 250 Wh integrovanou baterií váží celkem pouze 3.5 kg. 

Řidiči ve Velké Británii vlastní již 32 milionů automobilů, což je o 28 % více než v roce 2001, od kdy se počet obyvatel zvýšil pouze o 13 %. Do roku 2050 bude ve Spojeném království 44 milionů aut – začněte tedy hledat místo k parkování už teď.  Elektrická auta nejsou řešením.

The Hummingbird Folding Electric Bike Gen 2.0 je skládačka vážící 10.3 kg s cenou přes 6 000 dolarů. Recenze v THE LIGHTEST FOLDING ELECTRIC BIKE IS A COSTLY RIDEABLE THAT ALMOST DOES IT ALL

Kurýrní služby zaberou až 43 % produkce nákladních elektrokol. 

Německý Bike24 hlásí 44% růst v prvním pololetí fiskálu. 

Bude Tesla Bot  umět jezdit na kole? 

V Dublinu se řeší kampaň proti 900 metrů dlouhé cyklostezce usnadňující cestu dětí do školy. To nevymyslíš. 

▶ Čtení odjinud

▶ Více z tohoto týdne na Kolotipy.cz

Další cyklo newslettery

České a zahraniční cyklo newslettery. Přehled pro ty, co rádi věci e-mailem najdete další tipy na „cyklo“ newslettery. 

▶ Pár drobností na závěr

Páteční koktejl vychází každý pátek. Obsahuje krátké zprávičky a informace, které se nestaly plnými články a nenajdete je tedy v zdejších novinkách ani v sekci věnované mikromobilitě.

Skoro vše co v pátečním koktejlu najdete se objeví na sociálních sítích (Twitteru @kolotipy a Facebooku @kolotipy) pokud byste snad chtěli mít všechno dřív.  Tak se nebojte zasledovat. A  pomůže když o pátečním koktejlu dáte vědět i dalším lidem. 

Přihlášení k odběru na kolotipycz.substack.com 

Pokud máte sami něco zajímavého a chcete aby se to v Pátečním koktejlu objevilo, dejte vědět redakci na redakce@kolotipy.cz (zveřejnění není zaručeno).

Další aktuální články