Navigace

Páteční koktejl (27. srpna) přináší i první podzimní tip. A nálož informací

Los Angeles zahájilo dvouletý pilotní projekt, jehož cílem je, aby se v jeho dopravním systému neplatilo jízdné. Systém, který najdete už ve více než stovce měst po celém světě. 

▶ Nově na Kolotipy.cz

Jak hodně je možné se spolehnout na měření trasy pomocí GPS? Zajímavé téma co vyšlo na sousedních @365tipů. A připomenutí zde hlavně pro diskuzi v jedné skupině na Facebooku. 

TIP: Jak správně nastavit výšku sedla? Důležitá věc, protože když ho budete mít špatně, tak vás to bude i bolet. 

TIP: Na co si dávat pozor při podzimním ježdění na kole? Byť ono je tedy stále léto, ale venku to vypadá dost podzimně. Tak proč si to nepřipomenout včas. 

Mohlo by se hodit: Jak dostat GPX soubor na Mapy Google, Mapy.cz (atd)

▶ Česko

Chceme bezpečnost silničního provozu na silnicích I. třídy píše na Facebooku Sdružení řidičů a volá po zákazu vjezdu cyklistů na silnice první třídy.  Svět nepatří jen autům. A diskuze pod příspěvkem je výživná. 

Praha brzy začne stavět čtvrtou linku metra. Její plány ale v současnosti často působí, jako by se na cyklistickou dopravu úplně zapomnělo.

Česko v žebříčku největších výrobců kol v EU za rok 2020 najdete na sedmé příčce. První místo možná neuhodnete. A Slovensko nehledejte, údaje jsou „tajné“. Jako fakt. 

Jihlava buduje městskou síť cyklostezek. Starostové okolních obcí mají velký zájem se na ni napojovat. Do konce příštího roku vyroste podél hlavního tahu víc jak 5 kilometrů dlouhá cyklostezka

Jedovnice: Singletraily, na kterých můžete začít. Dvacet kilometrů severně od Brna

JAK PŘEDĚLAT KOLO NA BEZDUŠOVÉ PLÁŠTĚ? Tohle by se někomu mohlo hodit. 

Těžko říct, co si o tom máme myslet.  Ale to o tom Jágrovi, to by mohlo sedět. 

Bike Stories #14 – Bára je Cyklodcérka z Brna. Ve svém ambiciózním projektu a podcastu s názvem Cyklo Dcérky Brno se ptá žen cyklistek, jak se jim jezdí na kole.

Pražské Jižní Město má nové cyklopruhy. Ulice Hviezdoslavova prošla dietou

Škody z krádeží kol jsou čím dál vyšší, i kvůli drahým elektrokolům píše se na iDnes.cz. To skoro vypadá, jako kdyby klasická kola taky nemohla být drahá.

 

▶ Svět

e-cargo kola doručují zásilky o 60 % rychleji než dodávky v hustě obydlených městských oblastech a analytici předpovídají, že kurýři na poslední míli budou nakonec tvořit téměř polovinu prodejů e-cargo kol.

Američané „nedokáží pochopit“ jako hodně lidé ve Velké Británii chodí pěšky. Není divu, střet kultur. Ta „americká“ je postavená na všudypřítomných automobilech a absenci možnosti chodit pěšky. 

Německý matematik Dietrich Braess ukázal, že „přidání silnice do sítě může ve skutečnosti prodloužit cestovní časy, protože se zvýší počet řidičů využívajících stejné trasy, a tím se zvýší provoz“.

Sotva 30 kilometrů od centra Amsterdamu se rozkládá Noordhollands Duinreservaat o rozloze 5 300 hektarů, který je jednou z největších přírodních rezervací v Nizozemsku. Její písečné pláže jsou přístupné pouze pěšky nebo na kole, takže si zde můžete užít odlehlý, ale překvapivě rušný den u Severního moře.

Tier Mobility a Nunam spojují síly pro recyklaci baterií. Použité baterie do Tier Mobility najdou další využití na indickém venkově. 

Můžete při projíždění pod vedením vysokého napěti na kole pocítit nějak dopad elektřiny

V loňském roce se v Německu prodalo přibližně 78 000 nákladních elektrokol. Toto číslo představuje výrazný nárůst o více než 43 % ve srovnání s rokem 2019.

Boj o omezený prostor – berlínská #doprava dosahuje svých limitů: silnice a parkovací místa, cyklostezky a chodníky – kdo kolik potřebuje? Volný výběr dopravy v hlavním městě má svou cenu.

Jak se asi jezdí s touhle vychytávkou? Rozuzlení najdete zde

V roce 2019 bylo v Oslu zaznamenáno NULA úmrtí chodců nebo cyklistů a pouze 1 úmrtí v dopravě (někdo najel do plotu). Jak se jim podařilo dosáhnout téměř #VisionZero? Pro začátek mnohem méně aut. „Auta se stala majiteli našich měst, ale my znovu nastavujeme pořadí.“

Německo: Dotace 1000 eur na automobilovou alternativu s cílem zvýšit počet nákladních kol v zemi na jeden milion: V odvětví dopravy jinak o takových částkách nemá cenu mluvit, pokud se jedná o čtyřkolové dopravní prostředky #cargobike

Povedené podobenství.

Bird ohlásil finanční výsledky. A nevypadá to nijak optimisticky. 

Dvě desítky společnosti se chtějí pokusit obsadit elektro koloběžkami Irsko. Stále pole neorané. 

Honda má nový elektrický skútrU-BE stojí pouze 475 dolarů. Tedy pokud jste v Číně. 

Jak dobře jsou děti chráněny v případě nehody, když jedou s rodiči na kole? #crashtest s různými typy kol. Včetně videa. 

V dnešní době je nemožné rozlišit satiru od reality.

 

▶ Čtení odjinud

▶ Více z tohoto týdne na Kolotipy.cz

Další cyklo newslettery

České a zahraniční cyklo newslettery. Přehled pro ty, co rádi věci e-mailem najdete další tipy na „cyklo“ newslettery. 

▶ Pár drobností na závěr

Páteční koktejl vychází každý pátek. Obsahuje krátké zprávičky a informace, které se nestaly plnými články a nenajdete je tedy v zdejších novinkách ani v sekci věnované mikromobilitě.

Skoro vše co v pátečním koktejlu najdete se objeví na sociálních sítích (Twitteru @kolotipy a Facebooku @kolotipy) pokud byste snad chtěli mít všechno dřív.  Tak se nebojte zasledovat. A  pomůže když o pátečním koktejlu dáte vědět i dalším lidem. 

Přihlášení k odběru na kolotipycz.substack.com 

Pokud máte sami něco zajímavého a chcete aby se to v Pátečním koktejlu objevilo, dejte vědět redakci na redakce@kolotipy.cz (zveřejnění není zaručeno).

Další aktuální články