Depo na Florenci v ohrožení aneb jak se nedomluvily úřady ■ Páteční koktejl (3. září)

▶ Nově na Kolotipy.cz

To nejpodstatnější z tohoto týdne? Dění okolo cyklodepa na Florenci. Zachyceno v Cyklodepo na Florenci končí. Černá stavba musí být okamžitě odstraněna a Depo na Praze Florenci končit nebude. TSK se již proti rozhodnutí stavebního úřadu odvolala. Nutno dodat, že to zdaleka konec není, Praha se totiž ve skutečnosti už nemůže odvolat.  Takže nezbyde než kontejnery sbalit, odvézt, dva týdny počkat, vyřešit povolení a pak je vrátit. 

Co zkontrolovat, když si půjčujete kolo z půjčovny je jeden z těch extrémně užitečných tipů v naší sbírce. 

Před víkendem samozřejmě tip kam se můžete vydat: TIP na výlet: Horoměřický menhir

▶ Česko

Strava Beacon nově bez nutnosti platit si měsíčně za aplikaci. 

Elektrokolo je teď v médiích oblíbený strašák. Třeba v Při střetu dvou cyklistů na Třeboňsku zemřel muž na elektrokole

Prvních 15 minut cesty na sdíleném kole zdarma pro majitele dlouhodobých kuponů pro Prahu – začátkem října začne testování zájmu cestujících o služby sdílených kol v rámci pilotního programu. Jeho cílem je propojení MHD se službou sdílených kol.

Užitečné vlákno vycházející z přečtení tradičně neužitečného článku. Ale tam nic jiného nečekejte :) Téma snížení rychlosti na 30 km/h ve městech. 

Až na cyklostezku spojující ostravskou část Lhotku s Bobrovníky, místní částí Hlučína, přivedla v úterý navigace řidiče domíchávače. Zapadl a museli ho zachraňovat hasiči s Bizonem.

Říčky – privátní traily bez front a bez rolet (report Andrea D.)

Na druhý pokus Hradec Králové schválil memoranda s novými provozovateli sdílených elektrokoloběžek. Od října jim ve městě zpoplatní parkování.

Výborné: 7 věcí, které se vám na kole nestanou.  

V placené Stravě si můžete vytvářet heatmapy. Bohužel jen pro sebe, neznámo proč to nejde sdílet/ukazovat. Ani s tím nijak dál pracovat. Ale zábavné to je.

Petr Bednář: Komentář: Třicítka ve městech má smysl. Větší než 26 pruhů

Auta mají proudit, ne se ploužit a překonávat bariéry. Zelení popírají fyziku a ničí lidem život říká Martin Schmarz  v dalším z typických info.cz hejtů.

Policie už zná ženu, která strčila dívku na kole přímo na projíždějící autobus. A to jen proto, že dívka jela na kole po chodníku. 

Cyklovídeň? Nebo ještě něco horšího? V Křesomyslově asi dělají experimenty na lidech. Těžko říct. 

Honza Javorek v Bez auta: Máme mimino, nemáme auto. Pořád čekám na chvíli, kdy se nám bude zdát, že už by se nám auto hodilo, ale pořád se to ještě nestalo. Myslím si, že hlavní zásluhu na tom má žižkovské „město krátkých vzdáleností“. 

Dolní Morava – Traily ve velkém stylu (report Andrea D.) … Zatímco černý trail si může naplno vychutnat jen několik vyvolených, na modrý se mohou vydat klidně i obyčejní smrtelníci.

▶ Svět

Bosch pro 2022 oznámil větší baterie (PowerTube 750 Wh, 4.4 kg) a chytřejší technologie.  Nový displej Kiox 300, OTA aktualizace firmware (není nutno jet do servisu) a rozšiřuje se Bike-to-X přivádějící kolo do IoT sféry. 

Nová studie Harvard/MIT: „Naše práce společně ukazuje, že souběh elektrifikace vozidel, automatizace vozidel a sdílení vozidel nemusí – v rozporu s dosavadními názory – přinést příznivý energetický výsledek.“

Správná a letitá otázka: Proč projektanti dálnic odmítají uznat, že více jízdních pruhů znamená více dopravy?

Vydali se z Wurtzburgu do Berlína a vzali to přes Prahu. 👍

Byl ministrem komunikace ve vládě v Afghanistánu. V Německu pracuje jako kurýr na kole

Slovenská policie pátrá po muži, který jel na elektrické koloběžce po dálnici. Počínání zatím neznámého muže odhalily záběry z bezpečnostních kamer.

Často se mluví o fyzických výhodách, ale chůze má také pozitivní vliv na naši náladu, duševní zdraví a funkci mozku, zejména pokud se pohybujeme v přírodním prostředí

Popelářský vůz je přepravován do odlehlé vesnice Bettmeralp ve Švýcarsku (vesnice bez aut v nadmořské výšce 1970 m), kde vykonává svou provozní službu, a poté je lanovkou přepraven zpět na dno údolí.

35 mm zdvihu odpružení pod sedlem. Richard Hallett, technický redaktor časopisu Cycle, recenzuje sedlovku Redshift Shockstop Suspension Seatpost

Superblok. Vídeň chystá po vzoru Barcelony ohraničenou oblast s omezenou dopravou

Před 120 lety byla dopravní kola součástí berlínské pouliční scény. Po desetiletích se vracejí jako stylová nákladní a rodinná kola

Stále žádné parkovací věže? Kdyby jen v tom Nizozemí tušili, tak by je stavěli po celé zemi. Ale oni tuší, do slepých uliček se nemá smysl vydávat.

GM stahuje okolo 142 tisíc aut z důvodů vadných baterií s rizikem požáru.  Společnost to vyjde na 1.8 miliardy dolarů. 

Paříž se od pondělí 30. srpna rozjede na 30 km/h: obyvatelé hlavního města jsou spíše příznivě naladěni

Kapacita cestujících u různých druhů dopravy. Užitečná vizualizace.

V roce 2018 instaloval Utrecht na Dafne Schippersbrug podpovrchové vyhřívání cyklostezky za 200 000 eur. Může se to zdát drahé, ale společenské náklady na každou smrtelnou nehodu činí v průměru 3 miliony eur a každá hospitalizace v nemocnici v průměru 200 000 eur.

Schaeffler představuje pohon bez řetězu. Šlapáním generujete elektřinu, ta pohání kolo.  Pro kolo to asi nebude to pravé ořechové, ale pro jiné využití to může být zajímavé. 

Trh s elektrokoly je na vzestupu. Nyní nizozemský start-up @VanMoof
dostává od investorů stovky milionů eur.

Xiaomi se vydalo do světa elektrických automobilů. Přivítejte Xiaomi Automobile. 

▶ Čtení odjinud

▶ Více z tohoto týdne na Kolotipy.cz

  • Vše co tento týden vyšlo najdete na počátku newsletteru 

Další cyklo newslettery

České a zahraniční cyklo newslettery. Přehled pro ty, co rádi věci e-mailem najdete další tipy na „cyklo“ newslettery. 

▶ Pár drobností na závěr

Páteční koktejl vychází každý pátek. Obsahuje krátké zprávičky a informace, které se nestaly plnými články a nenajdete je tedy v zdejších novinkách ani v sekci věnované mikromobilitě.

Skoro vše co v pátečním koktejlu najdete se objeví na sociálních sítích (Twitteru @kolotipy a Facebooku @kolotipy) pokud byste snad chtěli mít všechno dřív.  Tak se nebojte zasledovat. A  pomůže když o pátečním koktejlu dáte vědět i dalším lidem. 

Přihlášení k odběru na kolotipycz.substack.com 

Pokud máte sami něco zajímavého a chcete aby se to v Pátečním koktejlu objevilo, dejte vědět redakci na redakce@kolotipy.cz (zveřejnění není zaručeno).

Další aktuální články