🚧 Česko vyniká v nekvalitních silnicích + víte co je „Audi efekt“? ~ Páteční koktejl (10. září)

POZOR přichází ZMĚNA. Tento Páteční Koktejl je poslední, který vychází jako článek zde na Kolotipy.cz. Od příštího Koktejlu pouze jako e-mailový newsletter. Nezapomeňte si přihlásit odběr, posíláme v pátek ráno. 

▶ Nově na Kolotipy.cz

TIP: Co udělat s baterií elektrokola co se chystá vzplanout? A jak to poznám? 

TIP: Když si při šlapání stoupnu, budu šlapat větší silou?

 

▶ Česko

Filler: Boční odstup se nemusí stihnout, napíšete poslancům? V červnu se na novelu zákona nedostalo, a zářijová schůze sněmovny bude před volbami zcela poslední.

Které země mají nejlepší a nejhorší silnice v Evropě? Oblíbená hra Najdi Česko. Článek v THE BEST AND WORST ROADS IN EUROPE 

Ve výsledku horší než Burundi či Svazijsko. V kvalitě silnic Česko propadá, je těsně před Íránem. Ještě před 15 lety nám patřilo 50. místo na světě, v roce 2019 jsme však obsadili až 76. příčku.

Bolt na českém trhu nově povede Soňa Stloukalová

Chcete své elektrokolo výrazně zrychlit? Zkuste tuto jednoduchou vychytávku píší eletrickevozy.cz. Ne, tuhle „vychytávku“ opravdu nezkoušejte. 

Brno vybuduje podjezd na cyklostezce křižující čtyřproudovou Hladíkovu. Nalézt řešení trvalo 19 let

Přesné: Magistrála nemá jen funkci tranzitní komunikace, ale funguje z velké části jako místní komunikace. Postavili bychom tak tunel, který by velkou část automobilů neobsloužil. Tunel navíc vyžaduje objízdnou trasu, takže by povrchová síť zůstala bez výrazných změn.

Městská policie v Praze pokutovala cyklisty za jízdu po cyklostezce. A to na Trojském mostě je jasně vidět značka.  Nejspíš budou u Měšťáků potřebovat školení. 

Horské skládací elektrokolo Montague Paratrooper – Pendix 300

Je to tak. Pokud jedete podél aut, tak nikdy nevíte, kdy vám tam nějaký píp otevře do cesty dveře

CYKLOŠVEC otevřel novou prodejnu v Písku

Kde provětrat kola v Karlovarském kraji

Složitá křižovatka Budějovické a Vídeňské v Praze 4 je nově přizpůsobená i pro kola

Kolo ale zatím v hlavním městě tvoří jen asi 1 % z celkové dopravy“ tvrdí Echo24.cz v  dalším článku proti cyklistice.  Co na tom, že v roce 2020 byla řeč o sedmi procentech.  Co čekat od někoho, kdo vše staví na tom, že Metropole přes všechny snahy patří motoristům

Motorkářský boom vedl k vyšší úmrtnosti o prázdninách, říká šéf dopraváků Zlý. Konečně se něco nevěnuje těm nebezpečným elektrokolům a zlým cyklistům.

 

▶ Svět

Tady píší, že cyklisté milují vlaky. Jak jste na tom? Cyclists Love Trains: Why Bikes and Trains Should Be Natural Allies for a Greener Future

Student strojírenství vytvořil držák na kolo pro AirTag na ochranu proti krádeži

Hluk z dopravy souvisí se zvýšeným rizikem demence, zjistila studie. Rozsáhlý průzkum zahrnující dva miliony dospělých zjistil souvislost mezi silniční a železniční dopravou a Alzheimerovou chorobou.

1000 mil ve třech autech. Klasika i elektrika. Jak se v elektrice dá něco takového? Výborné video

Zajímavé opatření: Provozovatelé sdílených elektronických koloběžek v Helsinkách zavedli o víkendech omezení rychlosti mezi půlnocí a pátou hodinou ranní kvůli nárůstu počtu nehod způsobených alkoholem.

Přestaňte vyžadovat parkování mimo ulice u nových projektů. Stanovte cenu za parkování na ulici podle tržní hodnoty, která bude záviset na žádanosti místa, denní době a počtu volných míst. Tyto příjmy použijte na iniciativy ke zlepšení okolních čtvrtí.

BMW představuje rychlé elektrické kolo s dojezdem 300 km a elektrický motocykl

V Německu nyní DHL/Deutsche Post spravuje flotilu téměř 17 000 nákladních kol a tříkolek a dalších 5 000 je objednáno… Podle mluvčího DHL společnost zahájila jeden americký pilotní projekt: nasazení v Miami, který zahrnuje pouze čtyři vozidla.“

2012: Zjistili jsme, že elektromobily poháněné současným evropským mixem elektrické energie nabízejí 10 až 24% snížení potenciálu globálního oteplování (GWP) ve srovnání s konvenčními vozidly s naftovým nebo benzínovým motorem za předpokladu životnosti 150 000 km. Elektromobily však vykazují potenciál významného zvýšení toxicity pro člověka, ekotoxicity sladkých vod, eutrofizace sladkých vod a dopadů vyčerpání kovů, které z velké části pocházejí z dodavatelského řetězce vozidel.

K předchozímu tématu novější pohled a zmínky o dalších studiích. Tedy tématu ekologického dopadu EV vs. klasická auta. Tohle je 2019, najde se ještě něco novějšího? 

Změna klimatu je problémem infrastruktury, stačí se podívat na mapu nabíječek pro elektromobily v USA

Vaast má nové modely elektrokol. 

14 nizozemských měst bude nyní dostávat své online objednávky na nákladním kole od Coolblue, zabalené v papírových pytlích namísto zbytečných krabic, které zabírají místo.

Sledování a dálkové přebírání kontroly nad e-koloběžkami během jízdy na nich může znít jako opodstatněné bezpečnostní opatření, ale někomu to také připadá jako přílišná moc centrálního autonomního systému, který si vynucuje své přání.

Dobré vědět

Best Buy nyní prodává elektrická kola, koloběžky a mopedy online, brzy se objeví ve vybraných prodejnách

Počet úmrtí při dopravních nehodách v USA vzrostl v prvním čtvrtletí o 10,5 %

V červenci zaznamenaly vozy SUV nejvyšší měsíční podíl na evropském trhu (46,1 %). Přestože objem registrací klesl o 15 %, získala tato vozidla tržní podíl na úkor větších poklesů, které zaznamenaly tradiční automobily.

Ubco 2X2 Adventure Bike. Další „kolo“ co vypadá jako motorka. 

Pro a proti chráněných (oddělených) cyklopruhů.

Společnost Zweirad-Einkaufs-Genossenschaft (ZEG) se v letech 2022, 2023 a 2024 zúčastní mezinárodního veletrhu Eurobike ve Frankfurtu jako vystavovatel se svým celkovým portfoliem.

STUDIE: Zjistilo se, že řidiči luxusních vozů dávají chodcům přednost 3x méně než řidiči levnějších vozů a 4x častěji předjíždějí ostatní řidiče. Říká se tomu „Audi efekt“.

Cake uvádí na trh Makku, elektrický moped pro jízdu ve městě za 3500 dolarů

Další cyklo newslettery

České a zahraniční cyklo newslettery. Přehled pro ty, co rádi věci e-mailem najdete další tipy na „cyklo“ newslettery. 

▶ Pár drobností na závěr

Páteční koktejl vychází každý pátek. Obsahuje krátké zprávičky a informace, které se nestaly plnými články a nenajdete je tedy v zdejších novinkách ani v sekci věnované mikromobilitě.

Skoro vše co v pátečním koktejlu najdete se objeví na sociálních sítích (Twitteru @kolotipy a Facebooku @kolotipy) pokud byste snad chtěli mít všechno dřív.  Tak se nebojte zasledovat. A  pomůže když o pátečním koktejlu dáte vědět i dalším lidem. 

Přihlášení k odběru na kolotipycz.substack.com 

Pokud máte sami něco zajímavého a chcete aby se to v Pátečním koktejlu objevilo, dejte vědět redakci na redakce@kolotipy.cz (zveřejnění není zaručeno).

Další aktuální články