TIP: Je cyklista povinen jezdit po cyklostezce? Jaké typy stezek pro cyklisty známe?

Tohle je zajímavé téma. Skrývá se v něm jedna malá záludnost o které lidé málokdy tuší. Za určitých okolností totiž taková povinnost existuje.

Stezka pro cyklisty existuje vlastně ve třech podobách

– stezka pro chodce a cyklisty s dopravní značko C 9a (kde jsou nahoře dospělý a dítě, dole kolo.  Nemá pruhy pro pěší a pro kola,

– stezka pro chodce a cyklisty s dopravní značko C 10a (kde je vlevo kolo, oddělovací pruh a vpravo panáčci, případně opačně podle provedení). Má vyznačené pruhy a chodci se musí pohybovat v jejich, cyklisté v jejich.

– stezka pro cyklisty s dopravní značkou C 8a (kde je pouze kolo). Tady chodci nemají co dělat, jde o prostor vyhrazené cyklistům (a všem s dalším podobným vybavením, což zahrnuje i bruslaře)

Zákonem je stanoveno, že je-li souběžně s pozemní komunikací zřízen jízdní pruh pro cyklisty/stezka pro cyklisty (běžně zaznívá, že všechny tři výše uvedené, ale viz další odstavec) nebo je-li na křižovatce s řízeným provozem zřízen pruh pro cyklisty a vymezený prostor pro cyklisty, je cyklista povinen jich užít.

TIP: Mohu jezdit na kole po chodníku?

Sporná záležitost

O tom zda tohle opravdu platí pro všechny tři typy se ale vedou spory. Problém je v znění zákona:

Je-li zřízen jízdní pruh pro cyklisty, vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty, stezka pro cyklisty nebo je-li na křižovatce s řízeným provozem zřízen pruh pro cyklisty a vymezený prostor pro cyklisty, je cyklista povinen jich užít.“  (Zákon o silničním provozu – Jízda na jízdním kole Předpis č. 361/2000 Sb. §57 odst. 1)

Je tam uvedena pouze stezka pro cyklisty (což je poslední ze ze tří, značka C8a).

Takže dokud se to v zákoně nezmění, tak jediná povinnost jízdy po cyklostezce je tam, kde je zřízena vyhrazená stezka pro cyklisty.

TIP: Případně i viz MUSÍ CYKLISTA POUŽÍT CYKLOSTEZKU ?

V řádě případů narazíte na to, že na silnici je umístěna zákazová značka, tam to máte bez pochybností. K vidění na fotce níže z Map Google.  Cesta z Koloděj do Újezda nad lesy. silnice je poměrně úzká, takže se opatření dá chápat. Nutí ale nepraktickému přejetí na vlevo umístěnou „cyklostezku“ (která s ohledem na absenci označení samozřejmě stezkou pro cyklisty tak jako tak není)

Často bývá bezpečnější dostupnou stezku pro cyklisty využít tak jako tak.

Poslední dodatek k této zmatenosti je, že by něco takového povinného být nemělo A pokud snad místní dopravní situace nějak vyžaduje omezení, tak ať se to řeší zákazovou značkou.

TIP: Jak přežít jízdu na cyklostezce?

Tento tip poprvé vyšel 8. ledna 2021 

Další aktuální články