Přeskočit na obsah

To není zmrzlina, ale urna. Ve Vídni mají speciální elektrokolo (TZ)

Vídeň se může pyšnit dalším světovým unikátem. Po rakouské metropoli jezdí speciální elektrokolo, které připomíná pojízdný stánek na zmzlinu. Muž na kole ovšem není zmrlinář, ale pohřební zřízenec. „Frieda“, jak se pohřební kolo jmenuje, přiveze urnu na hřbitov nebo sveze nebožtíka na jeho oblíbená místa. 

Fascinace záhrobím a posmrtnou tematikou je ve Vídni silnější než kdekoli jinde. Svědčí o tom i nejstarší muzeum svého druhu – Muzeum pohřebnictví, které se ve Vídni nachází u Centrálního hřbitova. Není proto překvapivé, že právě ve Vídni vznikla další světová prvotina, a to elektrokolo pro převoz urny. To přiveze nebožtíkovy pozůstatky na hřbitov nebo je vezme na projížďku po jeho nejoblíbenějších místech. Za nápadem stojí rodinná firma Memoria, která se zaměřuje na osobnější způsob posledního rozloučení. 

Tyrkysově zbarvené nákladní elektrokolo pojmenoval autor nápadu Marijan „Frieda“. Speciálně uzpůsobené kolo podle něj zajišťuje bezpečný a stabilní převoz urny, která je viditelně umístěná v přední horní části nákladního kola. Právě viditelnost urny byla pro Marijana a jeho pohřební službu důležitá. „Nebožtík má být schopný „vidět“ svá oblíbená místa, na které ho Frieda odveze a zároveň má být urna viditelná i pro ostatní návštěvníky. Smrt totiž patří k životu“, vysvětluje Marijan. Vedle viditelnosti bylo důležité myslet i na stabilitu, odolnost pneumatik, které zvládnou hrbolatý terén hřbitovů a dostatečný úložný prostor pod urnou. Zde totiž zřízenci převáží např. i chladící box pro catering či občerstvení pro pozůstalé, pokud si ho při posledním rozloučení či projížďce přejí. 

Ačkoliv je kolo pro převoz urny světovým unikátem, nechali se Marijan s manželkou Kristinou inspirovat v Dánsku, kde funguje elektrokolo pro převoz rakve. To ale rakouská legislativa neumožňuje. Podle Marijana by to ve Vídni nebylo ani proveditelné. „V Dánsku je mnohem obvyklejší jezdit na kole než ve Vídni. A taky je tam větší rovina. Na hřbitov v Hernalsu, kde je stoupání přes 9 procent, by to pro kolo s rakví bylo těžké“, dodává Marijan, který není pouze tvůrcem „Friedy“, ale i zřízenec pohřební služby. Tu vede společně se svou manželkou a třemi dětmi. Vedle speciálního elektrokola se zaměřují na osobní rozloučení pozůstalých s nebožtíkem s důrazem na udržitelnost. V nabídce mají bio a fairtrade rakve i různé dekorativní urny. Zemřelé pohřbívají jak do země, spálením a následným uložením urny do hrobu na hřbitově či v přírodě. 

Radost mají zakladatelé z pozitivních reakcí lidí i ostatních zřízenců pohřebních služeb. To, že jejich kolo zdánlivě připomíná pojízdný stánek na zmrlinu, prý věděli. Díky němu se ale dostávají s lidmi do řeči. Pozitivní ohlasy dostávají i od řidičů, které v dopravě potkávají. Od těch se liší nejen počtem pneumatik, ale také registrační značkou. Na té se místo kombinace písmen a čísel nachází nápis „Kommzeitkommtrad“, tedy v překladu: „Když nastane čas, přijede kolo“. 

Foto: Bestattung Memoria

Zahraniční kancelář města Vídně podporuje výměnu zkušeností a spolupráci mezi Prahou a Vídní a také do Česka přináší novinky z Vídně. Zahraniční kanceláře Eurocomm-PR působí v jedenácti zemích střední a jihovýchodní Evropy.