Přeskočit na obsah

Jízda na elektrokole aneb jak funguje elektrokolo

Elektrokolo (ekolo) je především kolo jako každé jiné, takže platí skoro vše, co se týká klasických kol (viz Jízda na kole. Rady a tipy pro začátečníky i pokročilé). Některé věci odvíjející se od existence pohonu a baterie existují a najdete je právě v tomto souhrnu.

Mýty o elektrokolech si můžete prostudovat, je to velmi užitečné. Každopádně tam uvedené mýty najdete v podobě samostatných článků. Budou uvedeny  i v tomto souhrnu.

Něco než začnete

Kolo je skvělé pro aktivní soustavný pohyb. Jak to udělat, abyste na to našli čas? Kalendář, motivace, dostatečné naštvání na sama sebe. Hlavní je ale, vážně, prostě začít.

Bezpečně na kole

Potřebujete pro elektrokolo řidičák?Otázka na kterou je snadná odpověď. Nepotřebujete, ale měli byste se podívat, jestli máte ekolo vyhovující legislativě.

Jak bezpečně jezdit na (elektrických) koloběžkách je vlastně svého druhu tak trochu shrnutí všeho co se týká kola – koloběžka je totiž z pohledu zákona totéž co kolo. A z praktického hlediska na tom není o moc jinak.

Povinná výbava na kole aneb co byste měli na kole vozit s sebou vám možná ukáže docela dlouhý seznam, ale ono to dává smysl.

Jízda na elektrokole

Jak je to s příšlapem (pomocí) u ekola? Budu muset pořád šlapat?Ekolo není o tom, že nešlapete se věnují jedné věci, jak to vlastně funguje to spojení šlapekelektromotoru.   Tady jde vlastně také o jeden z nejvíce oblíbených mýtů. Klasické elektrokolo bez šlápání nejede

S ekolem se nemusíte bát do toho šlapat a šlapat a šlapat. Někdo dokonce tvrdí, že s ekolem se nedá zhubnout. Samozřejmě, dá.

S ekolem dokážete zvládnout kopce, o kterých jste jen snili a dodám, že tohle je jedna z těch skvělých vlastností.

Důležitá otázka, jasně: Jak daleko dojedu na elektrokole? Odpověď na to je mimochodem dost komplikovaná, ale v tomhle tipu je to probrané vlastně asi skoro všechno. Velmi související je Co se stane, když mi na elektrokole dojde šťáva? A možná vás bude zajímat, i zda se baterie elektrokola dobíjí při jízdě či při brzdění.

Jak pracovat s různými úrovněmi asistence (příšlapu) u e-kola? Žádná věda to není, ale pár věcí je dobré vědět.

Jak na kole přehazovat? Jak funguje přehazovačka? Jak na kole řadit? Jednoduché věcí, tedy od momentu, kdy se to prostě naučíte a budete dělat automaticky.

Technické rozdílnosti

Jak je to s bateriemi u ekola? Měl bych se bát deště? Přeci jenom, je to kolo přece elektrické!

Jak je to s bateriemi u e-kola? Má vliv počasí? Hraje roli teplota? Pokud jste se kdy trochu zajímali o baterie mobilu či notebooku, tak tady je to dost stejné.

PS: Kolotipy byly spuštěny na začátku května 2018 a rostou pomalu, tempem zhruba jeden tip denně (a ne vždy v sobotu či v neděli). Pokud vám tedy tento přehled připadá krátký, dejte tomu trochu času.