Přeskočit na obsah

Jízda na kole. Rady, triky a tipy pro začátečníky i pokročilé.

Souhrn tipů, triků a návodů, které vám mohou pomoci v tom, jak na kole začít jezdit i jak v tom úspěšně, pohodlně a bezpečno pokračovat. Vhodné čtení ještě předtím, než se začnete do tipů pro jízdu na elektrokole – základy jsou, jak jinak, stejné. Jako každý souhrn se i tento bude postupně rozrůstat, tak jak budou přibývat tipy patřící do této kategorie.

Něco na počátek

Kolo je skvělé pro aktivní soustavný pohyb. Jak to udělat, abyste na to našli čas? Kalendář, motivace, dostatečné naštvání na sama sebe. Hlavní je ale, vážně, prostě začít.

Bezpečně na kole

Pokud aktivity na kole sledujete v nějaké aplikaci či pomocí sportovních hodinek  tak nezapomeňte na bezpečnost a soukromí. Viz Jak nastavit soukromí ve fitness aplikaci nebo u fitness hodinek či náramků?

Co zkontrolovat, než vyrazíte na cestu na kole? Něco čím začít, než vás napadne na kolo sednout a někam jet.

Povinná výbava na kole aneb co byste měli na kole vozit s sebou vám možná ukáže docela dlouhý seznam, ale ono to dává smysl.

Mobil rozhodně na kolo berte, ale pozor, abyste ho jednoho dne neutopili a nemuseli kupovat nový.

Jak na kole správně brzdit? Ne, to vůbec není nedůležitá věc. Víte, že, přední brzda vůbec není pro ozdobu? A také jaká je odpověď na Brzdí brzdy v dešti?

x825-330-pexels-asphalt-bicycle-countryside-1009787.jpg

Jak se chovat na kole na silnicích mimo město obsahuje kupu zcela běžných a známých věcí. Tedy pokud jste toho už po silnicích najezdili trochu víc. Ale i tak, možná tam najdete něco hodně praktického.

Mohou na silnici jet cyklisté vedle sebe? Vlastně také dost důležité čtení. Může totiž jít o život.

Na co si dávat pozor při podzimním ježdění na kole? Vlastně tak trochu podzimní speciál k předchozímu tipu.

Patří sem i Proč je důležité na kole vnímat dopravní značení. A zároveň, proč vám to nebude nic platné

Jak se na kole chovat při setkání se psem? Zvířata prostě umí být nevyzpytatelná a psiska velmi lákají pohybující se cyklisti.  Vždy se chovejte ohleduplně a opatrně, stejně jako když míjíte koně či jezdce na koni.

Jak přežít jízdu na cyklostezce? Popravdě, na tohle nejlepší se některým cyklostezkám prostě vyhnout.

Je cyklistická přilba opravdu nutná? Co vědět o používání helmy? Nebaví vás helma? Zkuste ji brát jako módní doplněk. Každopádně, tahle věc zachraňuje životy.

Mohu při jízdě na kole používat sluchátka a poslouchat hudbu či podcasty? Jasně, můžete. Má to ale možné následky.

TIP: Baví vás mýty? Věnují se jim dva zdejší souhrny – Kolo mýty aneb deset nejčastějších mýtů týkajících se ježdění na koleMýty o elektrokolech

825-330-pexels-sport-bike-bicycle-cyclist-12838

Jak zjistím, jestli bude pršet a vyrazit na kolo není dobrý nápad? Nebo, alespoň, přibrat do výbavy něco proti dešti?

Jezdit na kole v extrémním horku? Můžete, ale vyplatí se vědět nějaké ty podstatné věci.

Jaká je běžná rychlost jízdy na kole? Dobré vědět z několika důvodů.

Bezpečně na koloběžce

Jak bezpečně jezdit na (elektrických) koloběžkách je vlastně svého druhu tak trochu shrnutí všeho co se týká kola – koloběžka je totiž z pohledu zákona totéž co kolo. A z praktického hlediska na tom není o moc jinak.

Jízda na kole

Co myslíte, platí Čím více s nahnu nad řidítka, tím rychlejší budu! Pomůže to vůbec nějak? Málo? Hodně? Proč to ti závodní cyklisté dělají?

Chytím na kole klíště? Jak se zbavit klíštěte? Tip ve kterém potkáte pár mýtů. A naučíte se, jak klíště nechytit.

Co se stane když budu jezdit na podhuštěných pneumatikách? Podstatná otázka, protože tohle vám může ušetřit spoustu trápení.

Jak na kole zhubnout? Důležitá otázka, protože kolo je pro pohyb v řadě případů skvělé. Chce to ale vědět některé věci.

Kde má být na pedále (šlapce) noha? Věc důležitá pro pohodové a efektivní šlapání.

Jak na kole přehazovat? Jak funguje přehazovačka? Jak na kole řadit? Jednoduché věcí, tedy od momentu, kdy se to prostě naučíte a budete dělat automaticky.

Na co si dát pozor při zatáčení? Jak na kole zatáčet? Přehled klíčových věcí, které vám umožní bezpečně změnit směr jízdy 🙂

Jízda po silnicích (pozemních komunikacích)

Na co si dávat pozor u zpomalovacích prvků na silnici? Mimo to abyste si nenatloukli, samozřejmě. Je tam ještě jeden malý nenápadný zádrhel.

Co znamenají na silnici takové ty dvě šipky dopředu doplněné symbolem kola? Příběh podivného dopravního značení, které vlastně nic neznamená, neřeší a hlavně nezavádí.

Mohu jezdit na kole po přechodu pro chodce? Dají mi auta přednost? Aneb jeden z mnoha mýtů, které občas mohou mít nepříjemné následky.

Související tak trochu je Mohu jezdit na kole po chodníku?

Mám na přejezdu pro cyklisty přednost? Myslíte-li si snad, že na tuto otázku je kladná odpověď, tak na to zapomeňte. Nemáte.

Mohu na kole jezdit jednosměrkou v protisměru? Tady byste měli vědět, že pokud to přímo nepovolí extra dodatková značka, tak nemůžete. Zákazy vjezdu platí i pro kola.

Dumáte-li zda platí pro kolo značka zákaz vjezdu všech vozidel, tak je to velmi jednoduché. Platí.

 

Základní vybavení

Proč je jedna ze zásadních pomůcek cyklisty zvonek? A proč pokud ho na kole nemáte, byste to velmi rychle měli napravit (a ne, důvodem zdaleka není to, že je to ze zákona povinná výbava).

Bez brýlí na kolo vůbec nevyrážejte. Tmavé se hodí, ale nemusí být. Jedna z věcí, kterou při cyklistice nepodceňujte.

Je nutné, aby kolo mělo stojánek? Na co si u stojánku dát pozor aneb všechno co jste chtěli vědět o jedné poměrně zbytečné věci.

Jaká obuv je pro ježdění na kole ideální? Jakkoliv můžete jít po speciální cyklo obuvi (určitě ji mít budete, pokud nemáte jenom obyčejné šlapky), tak je tu pořád pár věcí, které při výběru obuvi je vhodné zvažovat.

Potřebujete mít na kole zpětné zrcátko? Jedna základní výbava patřící do věcí, které pomohou k bezpečnější jízdě.

Kam dát telefon, peněženku a klíče, když vyrážím na kolo? Pár tipů jak řešit tuhle věc by tu bylo.

Je hustilka (pumpička) podstatná výbava nebo to jde bez ní? aneb jako každá správná otázka v novinách je odpověď ne. Jenže na kterou část? 🙂 

PS: Kolotipy byly spuštěny na začátku května 2018 a rostou pomalu, tempem zhruba jeden tip denně (a ne vždy v sobotu či v neděli). Pokud vám tedy tento přehled připadá krátký, dejte tomu trochu času.